Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Po rozpade FAITH NO MORE v roku 1998 sa akoby roztrhlo vrece raz viac, raz menej sólových projektov všestranného speváka Mika Pattona. Jeden z tých najextrémnejších a zároveň najznámejších si zvolil názov podľa postavy superzloducha z francúzskej odpovede na Jamesa Bonda.
Patton v roku 2001 svoju záľubu v starých filmoch zhmotnil v kotúčiku „The Director’s Cut“. V poradí druhý album FANTÔMAS obsahuje svojské parafrázy na notoricky známe melódie z Krstného otca, hororu Omen alebo seriálu Twin Peaks.
Zabudnite na klasické koncertné DVD
Desať rokov po vydaní najlepšieho diela FANTÔMAS a zároveň ich jediného albumu, kde počuť Pattona spievať reálne slová, vychádza DVD dokumentujúce jeho živé prevedenie. Záznam vznikol už na sklonku roku 2008 v San Franciscu a na bubenícku stoličku pre vyťaženosť pôvodného bubeníka Davea Lombarda (SLAYER) usadol Dale Crover (MELVINS).
„The Director’s Cut Live: A New Year’s Revolution“ nie je úplne klasické koncertné DVD. To, čo môže na prvý pohľad zamrzieť, je malé a slabo osvetlené pódium. V strižni sa však so záznamom vyhrali do sýtosti, nedokonalý obrazový záznam otočili vo svoj prospech a prispôsobili ho tomu, čo sa dialo na scéne. Obraz sa krúti, láme, občas vyvolá úsmev, no často priam skľučujúce pocity. Aj keď efekty pripomínajú skôr video zo stužkovej, sú použité účelne.
Vďaka postprodukcii si divák neuvedomuje, že sedí v obývačke a na koncerte jednoducho nie je, čo sa stáva pri väčšine podobných DVD. Celok teda vtiahne a udrží až do konca. Dá sa dokonca povedať, že obraz má oproti účasti na koncerte určitú pridanú hodnotu.
Excentrický frontman, statická kapela
Na menšom pódiu je kapela usadená v jednej línii s Pattonom a Croverom po stranách. Toto usporiadanie sa ukazuje ako veľmi funkčné, očný kontakt je v prípade komplikovanej hudby postavenej na akcentoch a rytmickej presnosti nesmierne dôležitý. Šoumen Patton pohľadom diriguje statických spoluhráčov, spieva, jačí, skáče a využíva množstvo mikrofónov vrátane vyslielačky. Popri tom všetkom zvláda púšťať sample a hrať sa s klávesami a rôznymi krabičkami.
Zvuk je prierazný a plný, vyniknú všetky zvuky známe zo štúdiového albumu, príjemne prekvapia drobné improvizácie, hlavne zo strany bubeníka Crovera. Dojem dokonalého koncertného záznamu trochu pokazia zbytočné prídavky v podobe coverov od T-REX a Ala Greena. Ku ďalšiemu pozeraniu nenabáda ani zbytočné bonusové DVD.
FANTÔMAS je jedna z mála kapiel, ktorá dokáže zvukový chaos usmerniť tým správnym smerom a dokonca ho nechať znieť jednoducho. Napriek tomu je toto DVD určené hlavne užšiemu okruhu poslucháčov, ktorí si Pattonove šialenstvá obľúbili. Kto má zafixované meno Mike Patton výhradne s FAITH NO MORE, bude možno mierne sklamaný.
1. The Godfather
2. Night Of The Hunter (Remix)
3. Cape Fear
4. Experiment In Terror
5. One Step Beyond
6. Rosemary's Baby
7. The Devil Rides Out (Remix)
8. Spider Baby
9. The Omen (Ave Satani)
10. Henry: Portrait Of A Serial Killer
11. Vendetta
12. Investigation Of A Citizen Above Suspicion
13. Twin Peaks: Fire Walk WIth Me
14. Der Golem
15. Charade
16. Intermission (Booo!!)
17. Simply Beautiful (Al Green cover)
18. Chariot Choogle (T. REX cover)
19. + Komentár Neila Hamburgera
Hodně netradiční černý kov, který do sebe přirozenou cestou nasává prvky mathmetalu a dalších progresivnějších stylů bez toho, aby uhnul v oddanosti kořenů. Po celou dobu instrumentálně zajímavé a emocionálně intenzivní.
Pokud jste přejedeni HAMMERFALL nebo jich stále nemáte dost, jsou tu TWINS CREW. Kdybych nikdy neslyšel nic podobného, asi bych to velebil. Má to šťávu, dynamiku a slušné refrény. Přestože je švédský power/heavy už dost vybraný rybník, tenhle kapr ujde.
Máte-li rádi naléhavý zpěv Cristera Olssona, procítěné severské riffové preludování a nevadí vám ani švédština, na novém albu EREB ALTOR si jistě najdete to své. Na žádné slavobrány to není, ale i poctivé bušení do kovadliny má kolikrát něco do sebe.
Pořád je všechno v pořádku a americká super grupa jede v kolejích poklidného progrocku. I tentokrát se najdou příjemná místa, celkově mám ale pocit, že docházejí silnější melodické nápady. Snad to bude jen takový ten oddech před něčím větším. Doufejme.
Pojďme si zase užít trochu pravého DM chrastění. MACERATION splňují žánrové atributy na potřebných 100% a doručují desku, ze které budou nadšeni zejména příznivci DISMEMBER nebo GRAVE (ale i BOLT THROWER). Zvuk je tučný, hluboký a deska nepostrádá tlak.
AC/DC war metalu a jejich nová deska. Výrazně podobná těm předchozím. Příznivci REVENGE dostanou klasicky zvrhlý a maximálně agresivní klepec. Tak jako vždycky. A tentokrát rovnou přes 40 minut. No, mě to stačilo dvakrát, potřetí do toho už asi nejdu.
Tak je to konečně venku! Pohrobci geniální tech/death entity SPAWN OF POSSESSION jsou zpět v centru dění. V kůži RETROMORPHOSIS působí robustněji a špinavěji, nicméně i tak je dokážete neomylně identifikovat hned po prvním riffu. Epické zmrtvýchvstání.