České vydavateľstvo Zeras, o ktorom som si dodnes myslel, že patrilo lídrovi ROOT, sa postaralo o vydanie prvého oficiálneho metalového albumu slovenskej skupine. GLADIATOR sa chopili svojej šance s nadšením, no nie s veľkou originalitou. Kopírovanie postupov, ktoré používali veľké mená vtedajšieho svetového metalového mainstreamu im ale išlo od ruky a fanúšikovia, hladní po domácej metalovej muzike im tento prehrešok radi odpustili.
Na debute sa pre kapelu zjavne stala hlavnou inšpiráciou SEPULTURA, ktorá len tesne predtým prišla so svojim prelomovým albumom „Arise“ (1991). GLADIATOR neostali svojej inšpirácii nič dlžní a na fanúšikov s nadšením vybalili veľmi slušne zahraný kus poctivej muziky, z ktorej bolo cítiť nadšenie a zápal pre vec. Dnes by na vás pri počúvaní tohto diela mohli padnúť rozpaky, rovnako ako pri pohľade na obal albumu, ale vzhľadom na rok vzniku je možné prižmúriť oči a tento album si uctiť minimálne z hľadiska jeho pozitívneho prínosu pre domácu scénu.
Gladiátorom sa so svojim debutom podarilo presadiť nielen na československej metalovej scéne, ale s klipom „Profitable Losses“ sa dostali dokonca aj do americkej MTV - boli historicky prvou slovenskou, ak nie dokonca československou kapelou, ktorá sa dostala do vysielania tejto najznámejšej hudobnej televíznej stanice. Podobne úspešný bol aj ich druhý album „Made Of Pain“, videoklip ku skladbe „My World“, okrem MTV, prerazil aj na nemeckom hudobnom kanáli VIVA a táto skladba bola aj prvou metalovou, ktorá sa objavila v slovenských oficiálnych hitparádach. Ani na druhom albume GLADIATOR neoplýval prílišnou originalitou, v tomto prípade ale po inšpiráciu začali chlapci z Alekšiniec siahať skôr do deathmetalových ako thrashmetalových vôd.
Svoje prvé demo „Predohra smrti (Overture of Death)“ z roku 1990 nahrali títo pionieri v hlohoveckom štúdiu Exponent a práve výberom štúdia urobili GLADIATOR asi najväčšiu službu slovenskej metalovej scéne (niekto by povedal, že medvediu), pretože následne drvivá väčšina metalových nahrávok, hlavne tých deathmetalových, pochádzala práve z tohto štúdia. Štúdio Exponent sa na približne desaťročie stalo povinnou zastávkou pre skoro každú metalovú kapelu, ktorá chcela u nás niečo znamenať. Paradoxne, GLADIATOR svoje metalové albumy „Designation“ a „Made Of Pain“ v Exponente nenahrali, i keď na svojom treťom grungovom albume „Third Eye“ sa doň vrátili a už mu až dodnes ostali verní.
Neviem, či povedať škoda alebo chvalabohu, že po prvých dvoch albumoch GLADIATOR rezignovali na metal a začali svoju hudobnú tvár meniť skrz grunge až do dnešnej podoby pop-rockového „cukríka“ pre tínedžerky, nakoľko sa im dodnes nepodarilo vyprodukovať originálnejšiu muziku ako v začiatkoch. Ale to už je iný príbeh, ktorý nemení nič na fakte, že debutový album „Designation“ bol dôležitým míľnikom domácej metalovej scény.