OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Začněme malým exkurzem do historie. Pamatujete-li éru pražských trashujících řezníků z KRYPTORu, jistě vám něco řekne i jméno bubeníka Pavla Konvalinky, který v kapele působil v době jejího největšího laufu kolem alba "Greedpeace" a projektu LEPROCIDE. Posléze své kroky namířil až na opačný konec Zeměkoule, ovšem ani u protinožců nezahálí a jako člen „Černého veličenstva“ nám předkládá třískladbovou ochutnávku ze stejnojmenného dlouhohrajícího debutu, který by měl v brzké době (v kuloárech se šušká něco o konci letošního roku) následovat.
Pokud jste doteď z australské melodicko-metalové scény registrovali pouze v manowarovských pózách zastydlé heavíkaře PEGAZUS či na progresivní vlnu naladěné VANISHING POINT, jsou právě BLACK MAJESTY horkým tipem pro vaše ouška k rozšíření obzorů o „klokaní“ scéně. Navíc, když ex-zpěvák z prvně jmenovaných (dnes EYEFEAR) pohostinsky pěje v písni "Guardian". Vraťme se ale k nahrávce. O zvuk se bát nemusíme, starost o něj si na svá bedra vzal Endel Rivers, původem z Estonska, což je v Austrálii zřejmě hojně vyhledávaný producent, když jeho opasek zdobí skalpy skupin jako jsou SUPREMACY, ENTER TWILIGHT, AMETYST a spousty dalších. Hudba samotná pak svoji drtivou většinou spadá pod škatulku svižného power metalu. Poměrně osobitého, nutno dodat jedním dechem, pozor snad jen na dvou, třech místech (kupříkladu bridge již zmiňovaného „Strážce“) na přílišnou podobnost kytarových harmonií s HELLOWEEN a jejich pozdějších klonů, dejme tomu EDGUY. Když už začínáme s negativy, zpěvák John Cavaliere by se hlasem neměl tlačit do těch nejvyšších poloh, kde jeho falzet zní téměř neposlouchatelně, protože ve středních polohách je mnohem více „doma“ a nabírá i docela zajímavé zabarvení. A pozitiva? Nepochybně převažují. Dokonce by se dalo napsat, že dva předcházející rýpance jsou proti nim pouhým plácnutím do vody. Od úvodní "Fall Of Reich", od prvního ostrého riffu až do konce hrací doby disku žene totiž bicí artilerie celou mašinu nekompromisně vpřed, dva šlapáky si téměř neoddechnou. Pestrá hra škopků je zřejmě největší devizou BLACK MAJESTY. Kytary přehnaně neexhibují, ovšem svůj prostor dostanou, bez obav. Skupina pracuje s poměrně velkou délkou skladeb, každopádně je natolik zkušená, že nudu nepřipustí za žádnou cenu. Střídá tempa, motivy, pracuje s dynamikou. Tak by to mělo vypadat a výsledek se moc dobře poslouchá.
„Ochutnávka tedy slušně navnadila a hodně podařený start sympatické družiny by mohlo pokazit snad jen přílišné rozmělnění nápadů a jejich utopení na delší ploše celého alba. Chci ale věřit, že se tak nestane, skupina ustojí i plnohodnotnou stopáž a nahrávka dojde zasloužených poct. Více podobně nadaných debutantů!“. Tak pravil Darkmoor a poslední písečné zrnko dopadlo na dno přesýpacích hodin. Čas se zastavil a stojí. Čeká…
Sympatičtí Australané mají pro našince zajímavost v podobě Pavla Konvalinky (ex-KRYPTOR) za škopky. Není to ale zdaleka jediné jejich plus. Svižný a v rámci stylu aranžérsky bohatý materiál staví na power metalových základech a dvacetiminutová ochutnávka tak nepostrádá tempo, dynamiku a nenudí. Uvidíme s čím přijdou na stejnojmenném dlouhohrajícím debutu.
7 / 10
John Cavaliere
- zpěv
Hanny Mohamed
- kytara
Steve Janevski
- kytara
Joe Fata
- basa
Pavel Konvalinka
- bicí
hosté:
Danny Cecati
- zpěv
Pep Sammartino
- klávesy, sbor
Endel Rivers
- klávesy
Cory Betts
- basa
1. Fall Of The Reich
2. Guardian
3. Beyond Reality
Sands Of Time (2003)
Sands Of Time (promo) (2002)
Vydáno: 2002
Vydavatel: Samovydání
Stopáž: 20:32
Produkce: Endel Rivers
Studio: Palmstudios Melbourne, Austrálie
dobrý počin-nejlepší placka je Silent Company, ta se jim fakt povedla
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.