OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Tak nejako ku koncu roku 1995 vyšiel klenot európskej extrémne metalovej scény a pre mňa osobne aj jeden z príspevkov do zlatého fondu svetového brutálneho death metalu – „Man’s True Nature“ od dánskych INFERNAL TORMENT. Kvinteto zo Silkeborgu debutovalo kolekciou, na ktorej uchopilo zaoceánske vzory (SUFFOCATION, CANNIBAL CORPSE) s nebývalou surovosťou a zároveň poriadne chytľavo. Oplzlá textová zložka pobúrila „slušných a mravných“ kade – tade, až sa jeden čudoval, že „počestní občania“ mali čas lustrovať malé obskúrne kapely, ku ktorým sa podľa zákonov mainstreamovej kultúry ani nemali ako dostať. Čerešničkou na torte boli vyhrážky fyzickou likvidáciou od nejakých kresťansko-fundamentalistických organizácií v USA, jeden z tých cirkusov si tuším hovoril „Ozbrojené kresťanstvo“ či tak nejako.
O tri roky nato nasledoval druhý album „Birthrate Zero“, kde boli INFERNAL TORMENT textovo snáď ešte hodnejší prcičkovského „proč seš tak zkurveně necitlivej!?“, po hudobnej stránke ubrali na tempe, stále to však bol chytľavý death metal, možno jednoduchší a „tanečnejší“, ale so svojím špecifickým zvukom a hlavne „ten hlas, ten hlas!“ Scott Jensen a jeho kanály, to proste bolo čosi unikátneho. Po tomto albume sa IT vytratili zo scény a bola to fakt strata. V odporúčaniach pri iných skupinách sa v nasledujúcich rokoch objavilo veľa zmienok typu „death metal v štýle INFERNAL TORMENT“, nanešťastie v 99 % to nebola pravda, naposledy sa očakávania nepotvrdili v prípade aktuálneho albumu talianskych ANTROPOFAGUS. Jediným materiálom, ktorý sa naopak štýlovo k prvotine Dánov blíži veľmi príjemne, je „Inperdition“, druhé demo poľských DAMNABLE z roku 1996, zhodou okolností aj ich vôbec najlepšia nahrávka.
Pred necelými šiestimi rokmi som však zachytil prvé zmienky o novej dánskej kapele, v ktorej na poste vokalistu nie je nikto menší než Scott Jensen. Tá iskra nádeje, že duch pekelných múk by mohol ožiť v podobe DAWN OF DEMISE, sa nedala ignorovať. Debutový album „Hate Takes Its Form“ spred piatich rokov samozrejme nebol reinkarnáciou ani revivalom IT, ale bol to poriadny death metal dánskeho štýlu, prikláňajúci sa skôr k brutálnemu podaniu a okrem toho tam boli zásadné veci, ktoré ma na IT bavili najviac – Jensenove vokály, zvuk a surová živosť. EP „Lacerated“ prinieslo dve novinky, naznačujúce posun k ešte väčšej brutalite, a tri poklony klasikám – SUFFOCATION, AT THE GATES a OBITUARY, kde nevyšla akurát jedna vec – ide proste o to, že pokiaľ coverujem „Blinded By Fear“, mám si zvoliť Lindbergov tón, ak chcem, aby to bolo naozaj dobré.
Vyše dva roky stará dvojka „A Force Unstoppable“ je dosť o tom, že DAWN OF DEMISE prízraku INFERNAL TORMENT nakoniec až tak ďaleko neutiekli. Pre nich typické príbehy o zabíjaní a nenávisti boli zabalené do brutálneho death metalu pozostávajúceho z odkazov na „Man’s True Nature“ a nadupaného európsky vyznievajúceho kovu smrti, stále aj s nejakými tými melodickejšími pasážami a so zvukom, ktorý „moderný“ byť nepotrebuje, pretože bol dobrý už vtedy, keď ho v Dánsku v prvej polovici 90. rokov zmajstrovali. Prípadné kecy o „old school“ neberiem, BDM je skrátka u mňa napríklad práve toto.
A takisto to, čo sa po úvodnej vete „Prečo proste kurva nezdochneš?“ necelú trištvrtehodinu deje v dvanástich skladbách na aktuálnom treťom albume „Rejoice In Vengeance“. DAWN OF DEMISE tu definitívne sú kapelou hudobníkov dostatočne skúsených a vyhraných na to, aby pracovali s vlastnými koreňmi. Nepotrebujú sa priblížiť novým „tak strašne technickým“ skupinám, ktoré sú v súčasnosti servírované ako brutálny death metal a takmer všetky hrajú plus – mínus rovnako, podľa možnosti na umelom zvuku. Česť výnimkám, ku ktorým sa našťastie dá stále prehrabať, pokiaľ teda máte na to čas. A v prvom rade – toto nie je Amerika. Dnes už nie. Vplyvy spoza oceánu pretvorili ešte INFERNAL TORMENT tak, že DAWN OF DEMISE vlastne od začiatku hrajú vlastný štýl v duchu európskej tradície. Bez technických onanií servírujú kompozične pestré a zároveň úderné riffy, chladnú strojovosť nahrádzajú živočíšnou agresivitou a ich surové deathmetalové katovanie má šťavu, zhodou okolností tú červenú, unikaním ktorej môže uniknúť život. Klepačky, drvivé stredné tempá, valivé spomalenia, občasné záseky a do toho melodické sóla. Prevažne rýchlo, priamočiaro, chytľavo a s hrozivou atmosférou. A do toho Scott Jensen a jeho registre v rozsahu brutálne – brutálnejšie – výlevka a občas umiernenejší rev. Toto je podstata brutálneho death metalu, aký dnes na tejto úrovni hrá málokto. To, že po novom DAWN OF DEMISE definitívne znejú prevažne ako novodobá zmes Man’s True Nature“ a Birthrate Zero“, mňa osobne teší. Po mnohých vypočutiach nakoniec „Rejoice In Vengeance“ narástol až prekvapivo. Vy, ktorí ste nezažili INFERNAL TORMENT, si bodov uberte koľko chcete.
Chýbajú vám dánski králi deathmetalovej brutality INFERNAL TORMENT? DAWN OF DEMISE sú aktuálni držitelia trónu, a to nielen vďaka presne tomu vokalistovi, ktorý vás hlasom prizabil už pred 17 rokmi.
9 / 10
Bjørn Jensen
- basgitara, vokály
Thomas Egede
- rytmické gitary
Martin Sørensen
- sólové gitary, rytmické gitary
Scott Jensen
- vokály
Simon Blaabjerg
- bicie
1. We Drink To Your Demise
2. Rejoice In Vengeance
3. Killing Spree
4. This Affliction
5. The Epitome Of Brutality
6. He Rises Again
7. Exsanguination
8. Indulge In Perversity
9. Ungodly
10. The Blood Stays On The Blade
11. Choke
12. The Immaculate Slaughter
Rejoice In Vengeance (2012)
A Force Unstoppable (2010)
Lacerated (EP) (2008)
Hate Takes Its Form (2007)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.