OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Zakuklená hrozba z fínskeho Joensuu za päť rokov existencie vyprodukovala rozsiahlu diskografiu – rozsiahlu celkom určite na pomery žánru, akým je doom/death metal – a predviedla aj pomerne závratnú kariéru, pokiaľ ide o vydavateľov jej dlhohrajúcich albumov. Po tejto stránke našli HOODED MENACE svoje šťastie za Atlantikom. Prvotina „Fulfil The Curse“ vyšla, zrejme aj vďaka hororovým textovým témam, u Razorback Recordings, ktorí sú pre hororovým, splatter a podobným témam naklonené spolky zemou zasľúbenou. V poradí druhá, v rámci podzemia prelomová nahrávka „Never Cross The Dead“, je výletom ku kanadským Profound Lore Records, kde sa darí tomu, čo je naozaj temné a ponuré. S aktuálnou novinkou „Effigies Of Evil“ sú Fíni naspäť v USA, a to u Relapse Records, ktorých zrejme okrem hudby k myšlienke vydať tento album inšpirovala aj anabáza HM po pútnických miestach temného podzemia.
Aktuálna osemskladbová nahrávka opäť presahuje časové rozpätie päťdesiat minút, tentokrát len skromne a zdá sa, že z albumu na album sa HOODED MENACE vyjadrujú „stručnejšie“, ktovie, s prípadným štvrtým albumom sa možno dostanú aj pod päťdesiatku. Na druhej strane CD otvárajú najdlhšou skladbou, akú kedy publikovali – „Vortex Macabre“ je vyše desaťminútová pohrebná hymna.
Pokiaľ ide o žáner, ktorému sa HOODED MENACE venujú, treba uviesť, že Lasse Pyykkö a Pekka Koskelo nie sú nejakí modernými bandami posadnutí začiatočníci. Okrem toho, že každý z nich v súčasnosti hrá aj v hneď niekoľkých ďalších projektoch, napríklad CLAWS, RUINEBELL, SWARMING, THE SKELETAL, a definitívne neuzavreli ani kapitolu s názvom PHLEGETHON, v ktorej sa kedysi stretli a už len preto patria na fínskej scéne medzi „historické postavy“, si Lasse prešiel viacerými starými kapelami, za ktoré stačí spomenúť kedysi v podzemí celkom známu doom/deathmetalovú záležitosť SARNATH.
V rámci doom/death metalu teda očakávajte pochmúrnu, ťahavú a drsnú záležitosť s vyzretým hrobovým odérom prvej polovice 90. rokov. Žiadne klávesy, melodické či dokonca ženské vokály, tu sa hrá ponurý metal zo zahmlených lesov, plesnivých kobiek a opustených zrúcanín. Bez snahy o „funerálnosť“ či „depresívnosť“, skôr ide o majestátnosť a vážnosť bez nejakej zbytočnej pompy. V porovnaní s predošlým albumom mi novinka na mnohých miestach pri prvých vypočutiach pripadala tak trochu ako „príliš PARADISE LOST – Gothic revival“, ale dal som tomu čas a tento dojem sa vytratil. Je však pravda, že podobná, len zhutnená atmosféra a nejaké tie hudobné postupy sa miestami vyskytujú. Vo všeobecnosti je však hudba HOODED MENACE v prvom rade typicky fínska, po harmonickej a melodickej stránke vychádzajúca z toho death metalu, s ktorým po roku 1990 prišli skupiny ako CONVULSE, AMORPHIS (po „Karelian Isthmus“ vrátane), DEMIGOD alebo ADRAMELECH. Druhým, prinajmenšom rovnako dôležitým štýlovým zdrojom je starý, ten najťahavejší a najzáhubnejší extrémny doom, ktorý kedysi produkovali napríklad THERGOTHON alebo UNHOLY.
Počúvať teda budete veľmi drsnú, ale na harmóniách založenú hudbu so sympaticky zastretými melodickými štruktúrami, kontrastovanými s občasnými disharmonickými riffmi. Pomalé, najviac ak rozvážne stredné tempá, príjemné množstvo gitarových vyhrávok, sól a hlboký, ťahavý deathmetalový growl. Na spestrenie hustej atmosféry pár samplov z filmov, dobrý zvuk, ale v duchu starých čias, a „nešťastie“ je hotové. Aj veľmi dobrý obal je v akomsi archaizujúcom duchu, čo atmosféru nahrávky ešte vyzdvihuje.
Ponurý doom/death metal v duchu starého Fínska. Niečo o dosť iné než súčasná podoba žánru, reprezentovaná povedzme v porovnaní s týmto romantickými, až sladkobôľnymi SWALLOW THE SUN.
8 / 10
Lasse Pyykkö
- vokály, gitara, basgitara
Pekka Koskelo
- bicie
1. Vortex Macabre
2. Effigies Of Evil
3. In The Dead We Dwell
4. Curses Scribed In Gore
5. Crumbling Insanity
6. Summoned Into Euphoric Madness
7. Evoken Vulgarity
8. Retribution In Eternity
Ossuarium Silhouettes Unhallowed (2018)
Hooded Menace / Algoma (split) (2017)
Darkness Drips Forth (2015)
A View from the Rope (split) (2014)
Labyrinth of Carrion Breeze (EP) (2014)
Necrotic Monuments (EP) (2012)
Effigies Of Evil (2012)
Hooded Menace/Horse Latitudes (split) (2012)
Asphyx/Hooded Menace (split) (2011)
Hooded Menace/Ilsa (split) (2011)
Hooded Menace/Coffins (split) (2010)
Never Cross The Dead (2010)
Hooded Menace/Anima Morte (split) (2010)
Fulfill The Curse (2008)
The Eyeless Horde (demo) (2007)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.