OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Druhé pokračování historek z dávných římských dějin, podávaných znovu na pořádném ocelovém podnosu EX DEO, jakoby symbolicky zrcadlilo rozdíl mezi Římem v dobách Romulových a v dobách Caligulových. Je totiž slyšitelně velkolepější, nadýchanější a výpravnější, a to zejména díky mnohem zásadnější symfonizaci, která se albem táhne jako Tibera Apeninským poloostrovem. Ve spojení s některými zajímavými a poměrně výrazně znějícími melodickými momenty to pak pro Maurizia Iacona a spol. v první řadě znamená několik skladeb, které se vymykají jinak téměř neutrální (death)metalové mase, ne nepodobné té, která účinkovala i na již vzpomínanému debutu „Romulus“. Posluchačova pozornost by proto nejspíš měla zbystřit zejména u téměř titulní „I, Caligvla“, „Per Occulus Aquila“, „Pollice Verso (Damnatio Ad Bestia)“ a „Burned To Serve As Nocturnal Light“. Ani ony však nejsou vrcholem celé nahrávky. Ten je nutno hledat v temném a procítěném podání bitvy v teutoburgském lese „Teutoburg (Ambush Of Varus)“, snesoucím skutečně nejpřísnější stylové nároky, čímž ovšem skladba zároveň tak trochu komplikuje situaci kolem závěrečného resumé na adresu „I, Caligvla“. I když na druhou stranu ani tak to není nic neřešitelného a znovu je to pochopitelně o to jednodušší, oč se v globále jedná o pokračování umělecké hry na Řím se vším všudy, tedy hry nejen blýštivé, ale i krvavě drsné. Ta má totiž zkrátka tu výhodu (a ještě aby jí tak v podání jinak kompletních KATAKLYSM neměla), že pokud jen trochu slyšíte na dunivou epicko-metalovou dramaturgii, musíte si v ní zákonitě najít něco, co vás osloví.
7 / 10
Vydáno: 2012
Vydavatel: Napalm Records
Stopáž: 49:25
Tracklist:
1. I, Caligvla
2. The Tiberius Cliff (Exile To Capri)
3. Per Occulus Aquila
4. Divide Et Impera
5. Pollice Verso (Damnatio Ad Bestia)
6. Burned To Serve As Nocturnal Light
7. Teutoburg (Ambush Of Varus)
8. Along The Appian Way
9. Once Were Romans
10. Evocatio - The Temple Of Castor & Pollux
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.