Ako iste všetci viete, kanadská metalová scéna sa neodohráva len v priestore Montreal – Toronto. Živo, a k tomu poriadne temne je napríklad na západnom pobreží – BLASPHEMY vychovali slušné množstvo pekelných splodencov, a aj na kanadských prériách a ropných poliach.
WEAPON v súčasnosti pôsobia v Edmontone, provincia Alberta, a vznikli v roku 2003 v Calgary. Medzitým však zakladateľ, gitarista a vokalista Vetis Monarch pobudol aj v svojom rodnom meste, bangladéšskej Dháke, kde sa narodil ako Mashruk Huq. To okrem iného vysvetľuje viaceré arabské i hinduistické termíny v skladbách, ich názvoch či názvoch nahrávok.
Úvodné dva štúdiové počiny skupiny teda vznikli v Bangladéši, ďalšia tvorba je od roku 2005 už záležitosťou kanadskej scény. Prvé dva dlhohrajúce albumy WEAPON vyšli u oregonského vydavateľstva The Ajna Offensive, aktuálny tretí z októbra minulého roku je už vecou Relapse Records.
WEAPON sa na „Embers And Revelations“ venujú fúzovaniu death a black metalu, ktoré na západe Kanady baví viacero kapiel a každá to robí tak akosi po svojom – MITOCHONDRION sú pekelný vír z dimenzií, na ktoré radšej netreba myslieť, aby ste na seba neupriamili ich pozornosť. ANTEDILUVIAN sú black metalom ovplyvnení o dosť menej, znejú skôr ako stret INCANTATION a IMMOLATION v lovecraftovskom svete. A GYIBAAW sú pre zmenu v prvom rade pohanskí, alebo skôr domorodí, s textami z duchovného sveta i histórie Tshimshian/Gitksanov (jeden z indiánskych národov pacifického severozápadu, známych napr. totemovými stĺpmi, lovom veľrýb, dlhými plavbami pozdĺž pobrežia na lodiach takmer vikingských parametrov a vyspelým staviteľstvom z dreva), odspievanými v ich jazyku.
WEAPON v tomto kontexte predstavujú skôr klasickejší prúd, mixujúci death metal 90. rokov, povedzme MORBID ANGEL, ale aj britskú školu, hlavne BOLT THROWER v ich rýchlych pasážach, a škandinávsky black metal. Tu sa ako možné inšpiračné zdroje vynárajú v prvom rade IMMORTAL v 2. polovici 90. rokov, a DISSECTION. Tí vďaka pomerne pôsobivej melodike a bohatým aranžmánom gitár. Deathmetalová hutnosť, drvivosť, agresivita priamočiarosť i technika sa tu snúbi s blackmetalovým citom pre harmónie, skôr zlovestnú atmosféru a výrazné melódie.
Výsledkom je hudobne presvedčivý a pôsobivý, prevažne rýchlejší a prepracovaný death/black metal s vyrovnaným podielom tvrdosti, surovosti, nálady a atmosféry. Vokálne sú WEAPON predsa len skôr death metal, ten z prelomu 80. a 90. rokov, povedzme zhruba ako Vincent na „Altars Of Madness“. Zvuk je takisto mimo typického blackmetalového brúsenia a množstvo sól či vyhrávok opäť ukazuje skôr na tú mátohu s kosou. Energický, útočný, skôr melodický death metal s blackmetalovou aurou, asi tak by sa tento prípad dal uzavrieť.