MOGWAI - The Bad Fire
Nové album skotských MOGWAI opět těží ze soundtrackových zkušeností skupiny, ale současně je cítit snaha vrátit se k postrockovým kořenům a především po produkční stránce ostřejšímu soundu. Tady bude co naposlouchávat.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Musím sa priznať už som ani nedúfal, že týchto pár riadkov nakoniec napíšem. Nie preto, že by sa mi táto nahrávka vydaná v decembri 2012 nepáčila, práve naopak, ale mám dosť veľký problém napísať niečo k veci, ak ide o kapelu, ktorej členov považujem za priateľov. Je to akýsi pisateľský blok.
DIE PROUD už v čase vydania svojho debutu ako kapela neexistovali, v podstate už neexistovali ani pri jeho nahrávaní. Kapela skončila kvôli zdravotným problémom gitaristu Mira Moška, ústrednej postavy celého projektu, no členovia nechceli, aby sa pripravovaný materiál stratil, a tak ho nakoniec nahrali a vydali na vlastné náklady.
Okrem Mira CD nahrávali aj Peter Hija, známy z GOD DEFAMER a FISHARTCOLLECTION, Roman z FISHARTCOLLECTION a predtým DYSANCHELY, Ľubo z CALL THE MASSES a Rado Török z PTAAH. Zostava zaujímavá, no obsah CD je ešte zaujímavejší.
Pri pozornejšom počúvaní vám nemôže uniknúť fakt, že na albume použili naprogramované bicie, no našťastie to nie je žiadne tuc, tuc... Programovanie mal na starosti Rado z PTAAH, ktorý sa s rytmami hrá zaujímavým spôsobom nielen vo svojej domovskej kapele. Priznávam sa, že umelé bicie veľmi v obľube nemám, mnohokrát ma skôr od počúvania odrádzajú, toto je však jeden z mála prípadov, keď mi nijako zvlášť nevadia. Rado okrem bicích obsluhoval aj klávesy a celú nahrávku nakoniec aj zmixoval a zmastroval.
Ak spýtate, čo za muziku DIE PROUD produkujú, moja odpoveď bude diplomatická. Škatuľkovanie som nikdy nemal bohvieako v obľube a v tomto prípade zaradenie DIE PROUD do nejakých jednoznačných mantinelov podľa mňa ani nie je možné. Samotná kapela na svojom profile na Bandzone uvádza, že produkuje thrash-metalcore, s čím sa hrubých obrysoch aj dá suhlasiť, no okreh týchto dvoch odrôd počujem aj vplyvy death metalu a technicky (vraj progresívne) hrajúcich kapiel.
Čo je ale dôležitejšie ako narvať produkciu kapely do škatuľky? Kvalita obsahu samotnej nahrávky. Chlapi naplnili CD kvalitnou muzikou, ktorá určite nebude trhať rebríčky popularity, ani na ňu nebudú prisahať zástupy fajnšmekrov, no na druhej strane sa dokáže na dosť vysokej úrovni popasovať aj so svetovou konkurenciou.
Zaujímavosťou je aj - v metale také časté - zapojenie filozofie Friedricha Nietzscheho. Aj keď tentoraz ide o menej prvoplánovú záležitosť, pretože sa Miro Moško v osobnosti tohto nemeckého filozofa vyzná podstatne lepšie ako drvivá väčšina metalistov.
Okrem živého bubeníka, ktorý by nahrávke pridal na hutnosti a dynamike, by sa dalo pridať viac chytľavejších pasáží. Dokonalé vraj nie sú ani anglické texty, aj keď to už ja osobne nedokážem posúdiť. Ale aj napriek týmto mínusom je album DIE PROUD jedným z nenápadných - povedzme - polodrahokamov našej scény.
Možno nie drahokam, ale v každom prípade zaujímavá metalová nahrávka.
7 / 10
Peter Hija
- spev
Ľubo Huliaček
- gitara
Miro Moško
- gitara
Roman Liška
- basgitara
Rado Török
- programovanie bicích, klávesy
1. Dead Horse Poem
2. Shamrock
3. To Die Proud
4. Ravens Flied Upwards
5. Dionysos
6. Waves Of November Nights
7. Liquid Reflections
8. Ask My Scars
Die Proud (2013)
Nové album skotských MOGWAI opět těží ze soundtrackových zkušeností skupiny, ale současně je cítit snaha vrátit se k postrockovým kořenům a především po produkční stránce ostřejšímu soundu. Tady bude co naposlouchávat.
Postmetalový koktejl, ve kterém je namixováno hodně rozdílných vlivů, od DEFTONES přes náznaky TOOL až k post rocku či dravému i melodickému post hardcore. Trochu zvláštní koktejl, ale říz to rozhodně má.
Moje první setkání s tvorbou této rakouské kapely probíhá za asistence emocemi prosycené muziky z různých "post" žánrů. Je tam dostatek nápadů i děje, aby to utáhlo přes hodinu trvající stopáž a zároveň motivovalo k opětovnému poslechu. Fakt supr chlapy!
Tradiční melodický heavy metal, ovšem výborný. Na desce je vše v pořádku, kvalitním zpěvem počínaje a vymazlenou produkcí konče. V rámci žánru mohu jen doporučit, jen tomu chybí nějaká ta vlastní přidaná hodnota.
Zmar nad zmar. GRAVE DIGGER přestali být opravdu zajímaví někdy kolem alba "Ballads Of A Hangman" (2009) a od té doby už si vlastně jen zoufale tahají ze své riffové zastavárny, co jim dříve nepřišlo dost dobré. A tentokráte to tedy rozhodně dobré není.
Parádní švédský old school death, který se vrací v čase do devadesátek a servíruje správně dusivou porci švédské žánrové klasiky zarámovanou do charakteristického chrastivého zvuku. Tohle by mělo chutnat především fanouškům starých DISMEMBER a ENTOMBED.
Třetí album švédských mladíků přináší zároveň i jejich nejvyspělejší materiál. Přechod k velkému labelu z intenzity jejich groovem načichlého blackujícího thrashe pranic neubral, navíc skupina přidala ještě více šikovnosti při kompozici. Svižný poslech!