OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Naozaj som nečakal, že dvaja členovia kapely, ktorá síce hrá slušnú a zábavnú hudbu, len nechápem, prečo z nej všetci tak mohutne idú do kolien (keďže MUNICIPAL WASTE nehrajú nič, čo by tu nebolo už v 80. rokoch), a dvaja odídenci z DARKEST HOUR (od ktorých ma chvíľu bavilo prvé EP a odvtedy ani neviem, čo akurát hrajú), dajú dokopy niečo, čo ma bude baviť až prekvapujúco. Samotných MUNICIPAL WASTE som mal – neviem prečo – zafixovaných ako spolok, ktorý si podľa mena pamätám ešte z 90. rokov. Pritom sú, až na tvorbu, z tohto tisícročia.
Navyše ich nová skupina IRON REAGAN hrá snáď ešte väčšie retro než „party thrash metal“ či thrashcore z „obecnej skládky“. Je to však retro úplne dokonalé, totálny návrat do USA 80. rokov, kedy sa v undergroundových kluboch zrazili hard core, punk a thrash metal, a výsledkom tejto nie priam katastrofy bolo čosi, čo sa nazývalo crossover.
Kvarteto ctí 80. roky do detailu, aj názvom kapely. Ronald Reagan a súdobá americká politika, to bola obľúbená téma mladistvých buričov od New Yorku po Los Angeles, prezident to „dostával zožrať“ od podzemných HC zoskupení, ale napríklad aj od v porovnaní s nimi predsa len mainstreamovejších MEGADETH. Naplno fungovala studená vojna, svet žil v nervozite, kedy niekomu definitívne prepne a poriadne „prikúri“, ekonomika tiež žiadna veľká sláva... neviem prečo mi toto začína byť povedomé. Asi aj preto IRON REAGAN dnes paradoxne znejú aktuálne.
Devätnásť skladieb na „Worse Than Dead“ mixuje to najlepšie a najdivokejšie z diania na pomedzí thrash metalu, HC a punku v 80. rokoch. Krátke, agresívne a úderné skladby s mnohými typickými skandovanými refrénmi, ostro, rýchlo a k veci, pretože sa väčšinou treba zmestiť do poldruha minúty.
Nejaké tie slayerovské thrashmetalové nášupy, ale hlavne to, čo máme radi od „skratkových“ kapiel, tu v prvom rade D.R.I., ale tiež S.O.D. alebo M.O.D. – Tony Foresta to často dáva dosť podobne ako Billy Milano. Pár momentov pripomenie aj newyorské veličiny AGNOSTIC FRONT či SICK OF IT ALL.
Brúsenie, ale k tomu vydarené melodické linky, štýlové sóla, rinčiaca basa, bicie z dreva, blán a kovu, osemdesiatkový zvuk s triezvo využitými súčasnými možnosťami, skrátka všetko je ako podľa kódexu. „Dokumentárne“ presné, textový obsah aktualizovaný, pocta klasikom ako vyšitá.
Takto sa v USA hobľovalo v 80. rokoch. A sú ľudia, ktorým to od ruky ide aj dnes.
8 / 10
Tony Foresta
- vokály
Phil „Land Phil“ Hall
- gitara
Paul Burnette
- bicie
Ryan Parrish
- basgitara
1. Drop The Gun
2. Slightly Out Of Focus
3. I Predict The Death Of Harold Camping
4. Cycle Of Violence
5. Eyes Piss Tears
6. Insanity Plea(se)?
7. A Joke A Fraud A Fake
8. Rats In A Cage
9. We Know You’re Hiding
10. Paycheck
11. Midlothian Murder Mile
12. The Debt Collector
13. I Ripped That Testament A New Asshole (Instrumental)
14. Bodies
15. Eat Shit And Live
16. Two Examples
17. Snake Chopper
18. Warp Your Mind
19. Walking Out
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.