Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Kanadskí BAPTISTS vzbudili veľkú vlnu záujmu už svojim EP „Good Parenting“. Skupina neznámych mladíkov sa predviedla v tom najlepšom svetle a v typicky kanadskom štýle rúbala divoký hardcore plný neurotických melódií, neutíchajúceho feedbacku, kopy brejkov a vokálu vychádzajúceho z hrdla, ktoré zrejme slúži na destiláciu whisky.
Na takú mladučkú kapelu je „Good Parenting“ veľmi nápaditá a kvalitná nahrávka, a preto som určite nebol jediný, kto do kapely vkladal veľké nádeje. S tohtoročným debutom boli v podstate naplnené.
BAPTISTS si ako producenta vybrali Kurta Balloua, čo bola voľba viac než logická - žánrovo sú najbližšie práve liahni Godcity.
„Bushcraft“ sa najviac približuje chaotickému hardcore-punku s modernejším crossoverovým povlakom a občasnými „úletmi“ až niekam ku crustu, alebo dokonca k noise rocku.
Zoberte si zvuk legendárneho albumu „You Fail Me“ od CONVERGE (prečo sa nepáčil Dalasovi, mi stále zostáva záhadou), skĺbte ho s výbušnosťou matematických gitarových výpadov BOTCH a moderným crust-hardcorom, ktorým sa prezentovali napríklad nestori CURSED, alebo dnes tak populárni TRAP THEM a ALL PIGS MUST DIE.
BAPTISTS síce ešte trpia syndrómom mladých kapiel, teda sú u nich stále citeľné veľké vzory, od ktorých sa snažia osamostatniť, pričom nad niektorými gitarovými melódiami a riffmi musel dvíhať obočie aj samotný Kurt.
Niektorí „convergeológovia“ „Bushcraft“ zrejme nikdy nerozchodia (ja som mal z počiatku tiež mierny problém), avšak po zbavení sa tohto „pocitu“ sa z „Bushcraft“ stáva omnoho viac než len kopírka. BAPTISTS nahrali sofistikovanú a vyváženú kolekciu moderného temného „hácečka“, ktoré na spomínané vzory upozorňuje v tom najlepšom svetle.
Po prvých vypočutiach som neveril, že by ma mohol takýto „odvar“ niekedy baviť, ale opak je pravdou. Z „Bushcraft“ sa stal jeden z mojich najobľúbenejších albumov už plne rozbehnutej sezóny a BAPTISTS sú v mojom osobnom rebríčku hardcorových zelenáčov na najvyšších priečkach.
Berú si od tých najlepších a činia tak s neuveriteľnou ľahkosťou, pričom do svojho „plagiátu“ dávajú aj kusisko vlastného, originálneho hudobného prejavu.
Jednočlenný projekt Kanaďana Jocelyna Galipeaua už dlouho vzývá raně osmdesátkový heavy metal a v současné vlně zájmu o kovové retro může být jeho nové album zajímavým tipem, pokud ovšem snesete, že umělcův pěvecký výkon dokáže občas mírně zatahat za uši.
Pro mě zásadní objev na slovenské scéně a to nejen v neotřelých nápadech, ale i v přístupu k tvorbě v rámci black a death metalu. Korunováno skvostným zvukem ze studia Pulp. A ano, máme v tu zpoždění v tom objevování. Asi rok.
Má to niekoľko dobrých nápadov, ale celkovo mi tu chýba akákoľvek ambícia. Je to celé uponáhľané, miestami aj dosť blbučké, herci žiadna sláva - skrátka taká spotrebná hororová jednohubka. Za návštevu kina to nestojí. 5/10, možno 6/10.
Naprosto unikátní slovenský projekt tematizující aktuální společenská i politická témata. Hudebně založený na žánrové hravosti kombinující alternativní rock, mathrock, jazzové elementy i postpunk.
Kytarista HIPPOTRAKTOR Sander Rom se svou druhou skupinou prezentuje zvláštní rockovou alternativu s nervózní atmosférou a funky prvky. I tvrdší a melodické polohy se objeví. Možná jen pro omezený okruh posluchačů, neboť to smrdí inspirací Mike Patonem.
Mexická odpověď na AMARANTHE. Je to trochu ostřejší, v základu více do deathu, téměř bez čistého mužského zpěvu a méně chytlavých melodií, ve kterých má zase navrch Mörckova parta. Ale je to dobré.
Jak může znít doom metal s blízkovýchodními vlivy, když se urve ze řetězů a nabere na rychlosti a progresi, to ukazuje v Londýně sídlící parta kolem výrazné zpěvačky Niny Saeidi. Tahle hudba nakopává zadele.