LEECH - Sapperlot
Švýcarská deska představuje postrock jako syntezátorový taneční žánr s velkou mírou epiky a filmovosti. Oceňuju tu hlavně snahu uchopit žánr trochu neotřelým způsobem a pokusit se z něj vymačkat nějaké dosud neviděné tvary.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Konečne sa dostávame k prakticky najstaršiemu materiálu Edguy, ktorý nesie názov The Savage Poetry. Ako chalani informujú v booklete, prvýkrát ho nahrali ako 16 – 17 roční v lete roku 1995. Keďže ani vydavateľstvá ani príslušné hudobné časopisy neprejavili o ich nahrávku záujem, rozhodli sa ju rozšíriť sami v náklade tisíc kusov. Po úspechu albumu Theater Of Salvation sa opäť zdvihla vlna záujmu aj o tento prvotný materiál. Nastal vhodný čas na znovu oživenie! Pôvodná verzia však už nezodpovedala úrovni Edguy, na akú sme u nich zvyknutí. Album teda nahrali druhýkrát a navyše skladby okorenili o nové nápady. Bolo by zaujímavé porovnať obidve verzie a zistiť, do akej miery sa od seba odlišujú. The Savage Poetry má totiž oveľa bližšie k Vain Glory Opere ako ku Kingdom Of Madness.
Album sa rozbieha veľkolepo speedovkou Hallowed založenou možno až na príliš často sa opakujúcom refréne. Bicie a burácajúce gitary udávajú tempo druhej skladbe Misguiding Your Life, pričom Edguy v nej nedokázali odolať vyhrávkam a la Helloween. Nasledujúca Key To My Fate je koncertom inštrumentálnej „hradby“ a Tobiho čistého, ale miestami zámerne zastretého vokálu. Na výslednom efekte sa podieľajú v mnohom aj zborové spevy a stojí za to spomenúť aj klávesovú linku, ktorá sa skladbou vinie až do konca a pridáva jej na zvláštnosti. Zmenu nálady naznačuje klavír v romantickej Sands Of Time, kde Tobias predstavuje jemne chrapľavú formu svojho hlasu. Sacred Hell znamená návrat k speed metalu v jeho ultra rýchlej podobe. Úchvatné gitarové sóla, sem – tam helloweenovský riff a hlavne vynikajúce striedanie vokálnych a zborových pasáží. Nič viac a nič menej. Desaťminútový track Eyes Of The Tyrant sa verne pridržiava šablóny potrebnej na vytvorenie speedového eposu. Edguy všetko zvládli na jednotku a výsledkom je jedna z najlepších skladieb na albume. Sedmičku Frozen Candle by bolo možné rozdeliť do dvoch častí. Prvú by tvoril Tobiho excelentný spev za asistencie zboru a druhú by obstarávali inštrumentálne vyhrávky, vsuvky a sóla, ktoré spôsobujú príjemné mrazenie. Za zvlášť podarené považujem netradičné zaradenie akustickej gitary. Predposledná skladba Roses To No One má za úlohu trochu vyvážiť to speedové besnenie a tak ako už názov napovedá, jedná sa o melodický, emotívny kúsok. Na konci sa nachádza lahôdka pre všetkých speed metalových maniakov – Power And Majesty. „Cválajúce“ ostré gitary, drsné bicie a krátky, úsečný refrén len podčiarkujú divokosť a nespútanosť. Tak čosi fantastické som už dávno nepočula...
V The Savage Poetry sa skrýva doteraz najspeedovejší album Edguy. Cítiť v ňom vlastné smerovanie kapely, ale na druhej strane ešte okato vystupujú na povrch inšpiračné zdroje. Tie sú samozrejme u tohto štýlu na prvý pohľad jasné, ale v tomto prípade môže ísť o pozostatky z pôvodnej verzie. Ani táto malá nevýhoda však neuberá albumu na kvalite a živelnosti.
V The Savage Poetry sa skrýva doteraz najspeedovejší album Edguy. Cítiť v ňom vlastné smerovanie kapely, ale na druhej strane ešte okato vystupujú na povrch inšpiračné zdroje. Tie sú samozrejme u tohto štýlu na prvý pohľad jasné, ale v tomto prípade môže ísť o pozostatky z pôvodnej verzie. Ani táto malá nevýhoda však neuberá albumu na kvalite a živelnosti.
8,5 / 10
Tobias Sammet
- zpěv
Jens Ludwig
- kytara
Dirk Sauer
- kytara
Tobias Exxel
- basa
Felix Bohnke
- bicí
1. Hallowed
2. Misguiding Your Life
3. Key To my Fate
4. Sands Of Time
5. Sacred Hell
6. Eyes Of The Tyrant
7. Frozen Candle
8. Roses To No One
9. Power And Majesty
Space Police: Defenders Of The Crown (2014)
Age Of The Joker (2011)
Tinnitus Sanctus (2008)
Rocket Ride (2006)
Hellfire Club (2004)
Burning Down The Opera (2003)
Mandrake (2001)
The Savage Poetry (remastered 2CD) (2000)
Theater of Salvation (1999)
Vain Glory Opera (1998)
Kingdom of Madness (1996)
The Savage Poetry (1995)
Vydáno: 2000
Vydavatel: AFM Records
Stopáž: 53:05
Produkce: EDGUY
Studio: Rhoen – Studio, Finnvox
-bez slovního hodnocení-
Švýcarská deska představuje postrock jako syntezátorový taneční žánr s velkou mírou epiky a filmovosti. Oceňuju tu hlavně snahu uchopit žánr trochu neotřelým způsobem a pokusit se z něj vymačkat nějaké dosud neviděné tvary.
Futuristický black metal, tentokrát s hodně experimentálními vlivy, které připomínají jiné projekty principála Colina Marstona, hlavně BEHOLD THE ARCTOPUS a DYSRHYTHMIA. To ale nic nemění na tom, že KRALLICE jsou silně znepokojiví a atmosféričtí.
Důstojné rozloučení s producentem Stevem Albinim. Album, které musí přijít v ten správný čas. Ačkoliv je kompozičně klidnější a dá se říci že i více monotónní, tak se mi hodně líbí spojení pocitu naděje, smíření a melancholie, které z něho prýští.
PANZERFAUST dech nedošel, ba právě naopak, tetralogii "The Suns Of Perdition" totiž uzavřeli zcela triumfálním způsobem. Komplexní, chytře poskládaná deska, která vrcholí ve své druhé polovině. Takové "The Damascene Conversions" se prostě nejde nabažit.
Posedmé a opět neotřelé, napěchované po okraj hudebním dějem, který mě nepřestává překvapovat v hledání neobjevených cest mezi mathrockem a post-náladovkou. Pocta lidem i místům. Hravé, šílené a vtahující svoji neopakovatelnou atmosférou.
Půlhodina emocemi a expresivitou natlakovaného HC papiňáku. Screamo vokál nutně nemusí být pro každého, ale parádně čitelný a průrazný zvuk a značná naléhavost hovoří jasnou řečí. K tomu jeden z coverartů roku. Deska i pro žánrové ignoranty, jako jsem já.
Reinkarnace švédské devadesátkové kapely, která se svého času svezla s proudem melodického death metalu. Staří páprdové se nedávno po dvaceti letech dali znovu dohromady, aby si zahráli už jen pro radost. Možná pro radost, ale zato pěkně zostra.