OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
V roku 2009 vydala Jolana Lacková na vlastné náklady útlu knižku, v ktorej opísala otrasné zážitky jedného obyvateľa Košíc v sovietskych lágroch, kam sa dostal v roku 1945 po tom, ako ho spred kostola uniesli príslušníci NKVD. Koncom minulého roka sa na pultoch kníhkupectiev objavilo, aj vďaka sponzorom, sľubované pokračovanie opisujúce peripetie Ladislava Erbana po prepustení „na slobodu“.
Relatívne krátky príbeh opisuje pätnásť rokov zaujímavých osudových zvratov v živote človeka, ktorému po prepustení z gulagu neumožnili vycestovať domov a komunistická mašinéria ho v podstate dotlačila k prijatiu sovietskeho občianstva. Na oplátku mu ale umožnila vyštudovať lekársku fakultu a pracovať na poste pľúcneho lekára. V ZSSR sa nakoniec aj oženil, no nikdy neprestal dúfať, že sa nakoniec raz vráti domov. Jeho návrat nakoniec prišiel rovnako rýchlo, ako rýchly bol jeho nedobrovoľný odchod z vlasti dvadsať rokov dozadu.
Rovnako ako v prípade prvej časti tejto publikácie, jediné čo môžem autorke vyčítať, je istá plochosť príbehu. Rozprávanie sa koncentruje len na osobný život Ladislava Erbana a jeho snahu dostať sa domov. Pritom životné peripetie hlavného hrdinu priam ponúkajú možnosť opísať aj podrobnejšie reálie života vo vtedajšom ZSSR, keďže hrdina tohto rozprávania bol lekár a okrem toho si neskôr zobral za manželku relatívne vysoko postavenú ženu a určite mal možnosť vidieť aj do zákulisia fungovania vtedajšej sovietskej spoločnosti. Aj napriek vyššie opísanému faktu a aj tomu, že Jolana Lacková nie je profesionálna spisovateľka, podarilo sa vyprodukovať knižku ukazujúcu pravú podstatu chorého komunistického režimu.
Nečakajte dielo hodné literárnych cien, ale len obyčajný ľudský príbeh zažitý v neľudských podmienkach od autorky, ktorá si vypočula tento príbeh z úst samotného Ladislava Erbana.
6,5 / 10
Vydáno: 2012
Vydavatel: Jolana Lacková
ISBN:
978-80-8129-018-3
Počet strán:
106
Druh väzby:
Brožovaná
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.