OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Pod názvom WITHERSCAPE má premiéru ďalší z projektov Dana Swanö. Tým je v podstate povedané takmer všetko. Za zmienku však stojí, že materiál, ktorý bol pôvodne určený pre nový album jeho vkusnej art-rockovej oddychovky NIGHTINGALE, sa nakoniec ubral mimo predsa len pritesných žánrových hraníc.
Nový album je škatuľkovaný ako progresívny death metal. Nesie všetky znaky Swanövho rukopisu tak, ako ho poznáme z jeho nespočetných projektov či neskoršej tvorby materskej skupiny EDGE OF SANITY.
A teda nie je v pravom zmysle ani progresívny, keďže podobná produkcia sa za progresívnu považovala naposledy v predminulom desaťročí, keď sa ortodoxné štýly začali otvárať iným vplyvom (tzv. Ihsahnov syndróm) a aj vtedy pridávali progresívne vplyvy staršie o dekádu až dve. A spojenie s death metalom je na mieste len pri mimoriadnej tolerancii pri práci s hranicami štýlu, pretože sa obmedzuje len na miestami drsnejší vokál.
To všetko však nemusí znamenať nič zlé, najmä ak obľubujete tvorbu Dana Swanö. Jednotlivé skladby sú umne vystavané na vkusných melódiách a nápaditých vyhrávkach. Neustále meniace sa tempo, časté a nenásilné prechody od drsnejšieho spevu k suverénnemu melodickému držia po celý čas poslucháčovu pozornosť.
Okrem plynulej gradácie a postupných náladových prechodov sú aj tu typické, násilnejšie spojené kontrastné pasáže (ako svojho času v MOONTOWER či na „Crimson“). K pestrosti určite prispieva aj asistencia nového spoluhráča s epickými fúzmi, Ragnara Widerberga. Ten údajne prispel mnohými riffmi, hoci z celého albumu dýcha a jednoznačne dominuje najmä Swanöva osobnosť. Návrat k živým bicím, za ktoré sa Dan po dlhom čase posadil, nie je zásluhou typicky sterilného zvuku jednoznačne počuť.
Za najväčšie pozitívum celého projektu možno považovať akúsi radosť a hravosť. Akoby išlo skutočne len o voľnočasovú aktivitu a zábavu. Nič viac ani menej. Neprináša nič nové, len kombináciu toho lepšieho z „Crimson“, projektu MOONTOWER a otcovských NIGHTINGALE, ktorú ocenia najmä ich fanúšikovia, keďže ide vlastne o tých istých ľudí.
Swanövi to stále ide a napriek minimálnemu napredovaniu neuráža. Jeho progresívne metalové retro našťastie neskĺzne k paródii.
Pod názvom WITHERSCAPE má premiéru ďalší z projektov Dana Swanö. Tým je v podstate povedané takmer všetko. Swanövi to stále ide a napriek minimálnemu napredovaniu neuráža. Jeho progresívne metalové retro našťastie neskĺzne k nechcenej vlastnej paródii. Za najväčšie pozitívum celého projektu možno považovať akúsi radosť a hravosť. Akoby išlo skutočne len o voľnočasovú aktivitu a zábavu.
7 / 10
Dan Swanö
- spev, bicie, klávesy
Ragnar Widerberg
- gitara, basa
1. Mother Of The Soul
2. Astrid Falls
3. Dead For A Day
4. Dying For The Sun
5. To The Calling Of Blood And Dreams
6. The Math Of The Myth
7. Crawling From Validity
8. The Wedlock Observation
9. The Inheritance
The Inheritance (2013)
Dan je borec. Atmosféra s dobrou melodií mě vždycky brala.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.