OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
2006: objevili se zničehonic a poslouchal je každý. Včetně lidí, kteří do té doby o hip-hop jinak ani nezavadili. Svým prvním albem si prostě získali pozornost všech a rozšířili nejednomu hudebnímu fandovi jeho žánrový obzor, přičemž s překvapivým úspěchem, který se dostavil prakticky okamžitě po návratu na scénu, nejspíš nepočítali ani WWW samotní.
2013: každá nová nahrávka je očekávána s velikým napětím a tvorba zúčastněných muzikantů přesahuje hudební pódia. Objevuje se ve významných českých filmových snímcích (Pouta) či divadelních představeních (inscenace Máj na Nové scéně Národního divadla). Kdo by to byl před lety vůbec čekal?
Neoddiskutovatelnou pravdou je, že sukces přišel zaslouženě. Na tuzemské poměry velice nekonvenční pojetí hip-hopu si záhy získalo značné množství hudebně otevřených příznivců a, co je mnohem podstatnější, obstálo i ve zkoušce časem. K „Neurobeatu“ i k „Tanci sekyr“ se lze vracet opakovaně i po letech a tvrzení, že tomu tak nejspíše bude i v případě nahrávky nejnovější, asi také není daleko od pravdy.
„Atomová včela“ je totiž výbornou deskou, byť tentokrát nenabízí až tak zásadní zápis do historických análů. Sedmdesátiminutová porce hudby, která se na ní objevila, je přesto pozoruhodná. Vždyť WWW na domácí scéně nemají ve svém žánru prakticky žádnou konkurenci.
Po experimentální jedničce a minimalističtěji pojaté, vůči ní se vymezující, a možná že ne až tak úplně doceněné dvojce jdou na to muzikanti tentokrát odjinud. Najednou tu máme pojetí mnohem popovější a (společně s knihou všech textů vycházející) „Atomová včela“ je tak zatím jednoznačně jejich nejpřístupnější nahrávkou.
Tato skutečnost nicméně neznamená, že bychom měli letošní album hanit. Jako vždy kvalitní a pozoruhodné texty prostupují mezi tanečními rytmy, agresivními (break)beaty i nepříjemně drásavými a paranoidně znějícími industriálními prvky, a přes svou nespornou a možná až přílišnou délku udržují posluchače ve střehu, ať už chce kapelu sám doprovodit nějakým tím popěvkem nebo mu ke štěstí stačí nechat si vymýt mozek („Čtverec, čtverec, čtverec, čtverec…“).
První deska byla šokující, druhá lehce nervózní, třetí je přímočará a vlastně i méně hip-hopová. Navíc dostávají větší prostor instrumentální plochy. Osobitým kouzlem však disponuje každá z nahrávek. I pro tentokrát totiž platí pravidlo maximální propracovanosti a zajímavosti, stejně jako skutečnost, že každé ze zmíněných alb lze poslouchat prakticky do nekonečna. Když tahle včelička bodne, její žihadlo zůstává hluboko pod kůži a nejde jen tak vytáhnout.
Nejpřístupnější, nejpřímočařejší, nejpopovější a nejméně hip-hopová nahrávka WWW.
8 / 10
Ondřej "Sifon" Anděra
- hudba, rap, texty
Lubomír Typlt
- texty, dramaturgie
Milesa Anděra Zrnič
- rap
DJ Brainy Thug
- scratching, zvuky
1. Auto
2. Stín
3. Sněhurka
4. Čtverec
5. Ne
6. Máj
7. Mé tělo roste
8. Opera v Sydney
9. Procházka
10. Anděl
11. Spící robot
12. Pikola
13. Orel
14. Atomová včela
15. Kleště
16. Na dostřel
Vydáno: 2013
Vydavatel: Bigg Boss
Stopáž: 64:45
Produkce: Sifon
Studio: Lucy's room, Jižák
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.