Po tom, čo sa na albume „Presto“ vrátili k svojim gitarovým koreňom a zanechali za sebou elektronické a klávesové experimentovanie osemdesiatych rokov, dokázali RUSH v deviatej dekáde minulého storočia zabodovať parádnym spôsobom všetkými tromi v tom období vydanými doskami.
„Counterparts“ ukazuje v plnej kráse známu vlastnosť kanadských velikánov dokonale reflektovať hudobné diane okolo seba, pretvoriť najsilnejšie a najvýraznejšie vplyvy vo svoj obraz a bez čo i len náznaku lacného kopírovania či gýču.
Rovnako ako to bolo na začiatku osemdesiatych rokov s vplymi THE POLICE a všadeprítomnej elektronickej revolúcie, v roku 1993 si RUSH pre svoje potreby a svoj štýl pretvárali grunge, jeho zvuk a celkovú estetiku. Mimochodom, album „Counterparts“ sa dostal po vydaní na druhé miesto amerického rebríčka Billboard 200. Prekonali ho len PEARL JAM so svojím kúskom „Vs.“.
„Counterparts“ je najtemnejším a najzemitejším z trojice 90´s z dielne RUSH. Kým „Roll The Bones“ (1991) v sebe ešte obsahoval dozvuky rozšafnosti a klávesovej pestrosti osemdesiatych rokov, „Test For Echo“ (1996) je zasa vo veľkej miere ovplyvnený hľadaním nových inštrumentálnych a zvukových možností (Neil Peart na školení u jazzového majstra Freddieho Grubera).
Pod krásnym minimalistickým obalom nájdete takmer hodinu nadčasovej hudby, z ktorej po dvadsiatich rokoch zrejme najviac vyčnieva precízna inštrumentálka „Leave That Thing Alone“. Typické „rushenie“ na tému geniálne hravá rytmická sekcia a nadpozemská gitarová linka.
Singlovky „Animate“ a „Stick It Out“ sú na pomery RUSH priam rúbanice. Postarajú sa o úvod celej nahrávky, ktorá potom paradoxne dozrieva v zjemňovaní aranžmánov – po spomínanej „Leave That Thing Alone“ zaznie jasná „rádiovka“ „Cold Fire“ a osobný favorit autora týchto riadkov – nádhera menom „Everyday Glory“.
Celý album sa, ako v podstate vždy v prípade RUSH, nesie v znamení dychberúcich inštrumentálnych zručností, ktoré však nikdy nie sú samoúčelné – vždy pracujú v prospech silného nápadu, nečakane krásnej melodickej linky, chytľavého refrénu, jednoducho pesničky ako takej. Kompozície ako „Alien Shore“, „Double Agent“ a samozrejme „Between Sun & Moon“ či „Speed Of Love“ sú toho najžiarivejšími príkladmi.
Zaujímavosťou albumu je slávny Michael Kamen, ktorý pre kapelu aranžoval sláčiky v ďalšom výraznom singli „Nobody´s Hero“.
Pestrosť a jeden klenot vedľa druhého. Áno, aj pred dvadsiatimi rokmi, na pätnástom štúdiovom albume boli RUSH v neuveriteľnej forme. Zjedli celý grunge a atmosféru v rockovej hudbe na začiatku deväťdesiatych rokov a lačnými, múdrymi očami hľadeli vpred do budúcnosti.