OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Jakékoliv psaní o novince kanadského veterána Jeffa Waterse je činností stejně potřebnou, jakou je pověstné nošení dříví do lesa. I ten nejposlednější zatvrzelý fanoušek kanadských ANNIHILATOR totiž již dávno musel uznat, že Jeff Waters vše důležité vyřkl v dobách dávno minulých a těžko svým ohraným rukopisem ještě někoho překvapí.
Podobně však Jeffovi jen těžko někdo odpáře, že mu v jeho začátcích šla karta přímo ďábelským způsobem, když hnedle zkraje tento kytarista se zázračným feelingem dokázal nakrmit vydatnými riffy hned několik desek po sobě až k prasknutí. Časy nasycení a posléze spokojeného trávení jsou však bohužel tytam. Dnešní éru spíše zdobí pocity přesycení.
Fanoušci si totiž na Jeffovo „řádění“ dávno zvykli, takže když se kanadský principál po několika víceméně neúspěšných pokusech o experiment vrátil k jistotě modré – k důraznému power/thrashovému hoblingu, nemohl je díky sterilní produkci, neinvenční rytmice a neprůbojnému Paddenovu vokálu ničím překvapit, protože to všechno vyznívá spíše jako parodie jeho plodných let. To ostatně stvrzuje i solidní koncertní prezentace kapely, která šlape hlavně ve chvílích, kdy se hraje z raných let.
Čtrnáctá řadovka nazvaná zavádějícím „Feast“ bilanci ANNIHILATOR dvakrát nevylepší. Na druhou stranu je zřejmé, že se po značném výbuchu tragického alba „Metal“ v kanadských řadách něco změnilo. Přes klasičnost materiálu, který pokračuje v kvalitativních intencích desky minulé, lze novinku bez většího reptání doposlechnout do konce, což můžeme považovat za malý úspěch.
Album začíná pěkně zostra. Razantní dělovka „Deadlock“ hbitým úprkem peláší kupředu jako splašená, a i když slovo „archaismus“ naplňuje bezezbytku, alespoň neuspává a nenudí. Podobné pocity zažívám i u druhé, v mnoha ohledech barevnější kompozici „No Way Out“, která se přes agresivní začátek postupně otevírá melodičtější struktuře, aby se po zvolnění v závěru vrátila k razantnímu výrazivu. Každopádně se jedná o zřejmě nejpodařenější zářez, který by bez problému obstál i na klasických opusech kapely.
Horší je to u „Smear Campaign“ se značně otravným popěvkem a situaci nezachraňuje ani funkovými prvky kořeněná „No Surrender“ či rock´n´rollová jízda „Wrapped“, u níž křečovitý přístup korunuje nepříjemným vokálním vedením David Padden.
Je šokující, jak přirozeně a nenuceně se mu daří znít v „Perfect Angels Eyes“. Tento typ balady nikdy nebyl v podání ANNIHILATOR k zahození a i nyní, těsně za polovinou disku, plní svůj účel. Zklidní maestrovo riffové běsnění a připraví posluchače na poslední tři písně, z nichž kvalitativně výše ční snad jen „Fight The World“, reprezentující naopak výhradně thrashovou stránku definovanou obdobím prvních dvou alb.
Nadále se tedy není třeba obávat jakéhokoliv neslyšeného momentu, protože zde jako v poslední době již tradičně žádné nejsou. Většina materiálu setrvává na klasických hodnotách pozdních ANNIHILATOR. Zvukově nepříliš průrazná (avšak bylo i podstatně hůř), melodicky povědomá, v mnoha kompozičních ohledech zastaralá a díky své nejednoznačné tváři krapet křečovitá nahrávka. To se možná na kanadskou legendu nesluší, ale tak nějak už to k ní patří.
Další všehochuť přetavená z pera všem dobře známého Jeffa Waterse.
6 / 10
Jeff Waters
- kytary, baskytara, vokály
David Padden
- zpěv
Mike Harshaw
- bicí
1. Deadlock
2. No Way Out
3. Smear Campaign
4. No Surrender
5. Wrapped
6. Perfect Angel Eyes
7. Demon Code
8. Fight The World
9. One Falls, Two Rise
Metal II. (2022)
Ballistic, Sadistic (2020)
For The Demented (2017)
Suicide Society (2015)
Feast (2013)
Annihilator (2010)
Metal (2007)
Schizo Deluxe (2005)
The One (EP) (2004)
All For You (2004)
Double Live Annihilation (2003)
Waking The Fury (2002)
Carnival Diablos (2001)
Criteria For A Black Widow (1999)
Remains (1997)
In Command (1996)
Refresh The Demon (1996)
King Of The Kill (1994)
Bag Of Tricks (1994)
Set The World On Fire (1993)
Never Neverland (1990)
Alice In Hell (1989)
Vydáno: 2013
Vydavatel: UDR Music
Stopáž: 49:35
Produkce: Jeff Waters
Vystiženo a podtrženo to má kolega Hooya naprosto perfektně, jen co je pravda. Jeff Waters a jeho ANNIHILATOR jsou dnes již jen stínem onoho nezměrného thrashového monstra ze zlatého věku tohoto stylu, jehož poslední alba jsou spíše jako smutný epitaf, který si tahle veličina rozhodně nezasluhuje. Sečteno to však optimálně není - mě to totiž u "Feast" vychází ještě o bodík méně.
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.