OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Jeden zo základných kameňov grind coru stále žije a aktuálne to o sebe dáva vedieť naozaj hlasno. Trvalo to roky, ale losangeleská legenda NAUSEA dala svetu hudobného extrému druhý dlhohrajúci album. Čakali sme „len“ necelých dvadsaťtri rokov, počas ktorých skupina do sveta občas pustila len demo alebo split.
Zo zostavy z debutu „Crime Against Humanity“ (Wild Rags Records, jún 1991) zostala presne polovica, našťastie tá zásadná – bubeník Eric Castro a vokalista/gitarista Oscar Garcia. Ak vám je to meno povedomé, tak áno, je to ten, čo naspieval „World Downfall“ od TERRORIZER. Keď už sme pri tejto histórii, NAUSEA nikdy neboli ich „bočákom“, ale už od začiatku regulárnou kapelou, plne fungujúcou už vtedy, keď sa TERRORIZER začiatkom roku 1988 rozpadli. Tak či onak mali veľa spoločného, čo potvrdí aj tento album.
Na „Condemned To The System“ zostavu doplnili basák Alejandro Corredor (DIA DE LOS MUERTOS, „female fronted“ death/thrash metal) a popredná kalifornská extrémna kapacita, gitarista Leon del Müerte (MURDER CONSTRUCT, IMPALED, ex-EXHUMED a veľa iného). Takýto spolok už je istou zárukou kvality, a tá sa dostavila. Odhadujem, že kostry skladieb dodali Oscar a Eric, pretože po spracovaní ostatnými členmi je výsledkom nefalšovaný stopercentný model NAUSEA.
Jedenásť skladieb poslucháča vrhne na začiatok 90. rokov, ešte aj ten zvuk je správne temný, divoký, zdravo podzemný, pamätník proste chce, aby NAUSEA zneli takto a hrali toto. Kalifornský grind z prelomu 80. a 90. rokov, definovaný práve touto bandou a TERRORIZER. Drviace, chytľavé, energické skladby s násilníckym znením, rezavými a svištiacimi gitarami, divoko kopajúcimi bicími a typickým Oscarovým revom, prevažne hlbším, tu a tam doplneným crustovým rykom. Crust je aj jedinou výraznejšou prísadou nauseáckeho grindového divočenia. Metal, ak tam je, tak možno trochu kovu smrti z praveku žánru, plus sa pomedzi kvákavo-kvílivými „anarcho“ sólami vyskytne aj nejaké to nie celkom tradičné melodické.
Skladby aspoň spolovice pochádzajú z predošlých demonahrávok, len boli spolu s tými novšími nanovo nahrané. A dočkáme sa tu aj výletu do čias debutu TERRORIZER v „coververzii“ „Corporation Pull-In“.
Predpokladám, že podobne ako v prípade druhého a tretieho albumu TERRORIZER sa vyroja typy, skuhrajúce „už to nie je ono, prvý album je kult a jediný dobrý, toto robiť nemali“. Kašlem na to. Stačilo mi z „Condemned To The System“ počuť prvú skladbu a bol som naspäť v zaprášenej prvej polovici prvej polovice 90. rokov, kedy sme boli ľudia ešte o dosť mladší ako dnes, mali sme ideály, boli sme na každom koncerte, ktorý sľuboval nejaký ten extrém, Laco P. na Furči lepil Stage Diving Hard Core Journal, hlavným zdrojom informácií o „brutusoch“ boli Riff-Raff a čiernobiely Spark, a život bol v podstate hlavne sranda.
Také dobré ako „Crime Against Humanity“, a to znamená celkom dosť.
8,5 / 10
Alejandro Corredor
- basgitara
Eric Castro
- bicie
Oscar Garcia
- vokály, gitary
Leon del Müerte
- gitary
1. Freedom Of Religion
2. Does God Need Help?
3. World Left In Confinement
4. Cries Of Pain
5. Hate & Deception
6. Corporation Pull-In
7. Fuck The World
8. Falsely Accused
9. Condemn Big Business
10. And We Suffer
11. Absence Of War
Condemned To The System (2014)
Crime Against Humanity (1991)
Vydáno: 2014
Vydavatel: Willowtip Records
Stopáž: 29:03
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.