OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Spolupráce zavedených hudebních veličin budí vždy rozporuplná očekávání. Může totiž dopadnout všelijak, jako nalezení tolik vytoužené jiskry mezi hudebníky, ale i jako výsledek příliš logického spojení velkých jmen, která mají k sobě nějakým způsobem blízko. A řekl bych, že druhá varianta je právě případ spolupráce SUNN O))) & ULVER.
Recenzovaná deska není prvním setkáním těchto kapel. Možná si někteří vybavíte skladbu „CUTWOODeD“, která se objevila na kompilaci „WHITEbox“. V patnácti minutách znepokojivé elektronické zvukomalby a kytarových stěn se krásně rozvinul potenciál obou hudebních těles a představoval i jeden ze vzácných případů, kdy se ULVER vydali za hranice tzv. bezpečného experimentování.
Těžko bych nějak blíže definoval experimentaci „nebezpečnou“, ale představuje ji například hudba JAZZKAMERU nebo Christiana Fennesze, kteří se mimo jiné podíleli na desce „1993-2003: 1st Decade In The Machines“ nebo třeba Johna Wieseho, který skladbu „CUTWOODeD“ produkoval. A nejde ani zdaleka o to, že by jejich hudba byla například nějakým extrémně nepřístupným hlukařením.
ULVER však přebírají vlivy od svých vzorů, ať už jsou jimi COIL nebo sedmdesátkový art rock, s jistou okatostí a teatrálností, která je výše zmíněným hudebníkům docela cizí. Nemusí se to nutně projevit negativně, ale v souvislosti s „Messe I.X-VI.X“ nepřichazejí na mysl slova jako okatost a teatrálnost v dobrém slova smyslu.
„Terrestrials“ se nedá upřít cit pro detaily, s jakým jsou pozvolně gradující skladby vystavěny, příjemná atmosféra a nezvyklá melodičnost. Krom toho se drží víc při zemi než „Messe I.X-VI.X“, onen orchestrální patos tu docela chybí. Podobně jako „Messe I.X-VI.X“ je „Terrestrials“ převážně instrumentální, Garm se vokálně projeví jen krátce v závěru alba. Na poměry SUNN O))) se deska jeví jako nebývale odlehčená, místy působí jako optimističtější a vzdušnější pokračovatel skladby „Alice“ z „Monoliths & Dimensions“. Trubka vinoucí se v „Let There Be Light“ zas dává prostor spekulaci, že takhle by mohlo znít „Shadows Of The Sun“ zamýšlené jako ambientní a nikoliv „písničkové“ album.
A možná právě proto se těžko ubráním zklamání. Nesliboval jsem si od téhle desky hudební pokračování „CUTWOODeD“, ale tak trochu jsem čekal, že ač hudebně jinde, mohly by plody téhle spolupráce být podobně „za hranou“, jak se to ostatně povedlo Stephenovi O´Malleymu s Mikou Vainio v projektu ÄÄNIPÄÄ. „Terrestrials“, bez ohledu na spekulace o tom, kdo ze zúčastněných nese větší vinu, zní zkrátka příliš krotce a očekávatelně. Což není úplně špatně, ale, vzhledem k zůčastněným muzikantům, trochu málo.
Takhle nějak by to ale vlastně mělo do puntíku znít, že ano? Bohužel.
6 / 10
SUNN O)))
ULVER
+ hosté
Tomas Petteren
- bicí
Stig Espen Hundsnes
- trubka
Kari Rønnekleiv
- viola, housle
Ole Henrik Moe
- viola, housle
1. Let There Be Light
2. Western Horn
3. Eternal Return
Terrestrials (2014)
Vydáno: 2014
Vydavatel: Southern Lord
Stopáž: 35:15
Produkce: Jaime Gomez Arellano, Anders Møller
Studio: Crystal Canyon Studios
Pred pár rokmi by kolaborácia SUNN O))) a ULVER vo fanúšikovi avantgardnej, progresívnej tvrdej hudby vyvolala pocity, o ktorých sa nepatrí písať do slušného magazínu.
Dnes, po rokoch mlčania zo strany SUNN O))) a paberkovania v podaní ULVER sa očakávania otupili - o to príjemnejšie prekvapenie je, že "Terrestrials" latku nastavenú oboma kapelami v časoch hojnosti nepodliezajú.
"Terrestrials" je hrejivá nahrávka (fotografia Slnka na obale nie je náhodou) na rozhraní ulverovsko-o'malleyovskej kolaborácie ÆTHENOR, Andersonovho ASCEND a prirodzene vychádzajúca zo stále ostatnej dosky SUNN O))) "Monoliths & Dimensions". Hluk ustúpil sofistikovanej mase prevažne živých (alebo živo znejúcich) nástrojov, z ktorých (vo výbornej, prekvapivej twinpeaksovskej "Eternal Return") trčia syntezátory a sláčiky, v "Let There Be Light" zas dychové nástroje.
"Terrestrials" nie je tak pestrá kolaborácia, akou bol v čase najväčšej slávy SUNN O))) "Altar" (s BORIS). Pôsobí viac ambientne, medovo upokojujúco. Škoda krátkej stopáže, v japonskej verzii nadstavenej inou verziu "Eternal Return" a skladbou "Fidelio" s Attilom Csihárom za mikrofónom
Šesť rokov sa čakalo, kým ULVER dokončia a pripravia na vydanie spoločnú nahrávku so SUNN O))), a o čakaní a očakávaní je nakoniec aj samotný výsledok.
„Terrestrials“ nie je o unikátnej atmosfére ani o pnutí dvoch odlišných veličín. Prepláva navôkol bez výraznejších dojmov, sem-tam nechá zaznieť dobrý nápad, celkovo však Čierna a Biela splynú do šedej.
Ak má byť záver poslednej skladby „Eternal Return“ vyvrcholením, nefunguje podľa predstáv. Pripomenie hudbu Philipa Glassa, ukáže na miesto, kde majú navrch ULVER, a to je všetko. Namiesto ráznej bodky spraví ďalšiu z čiarok.
pridavam bod po mesiaci :)
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.