OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Pomalu nejvyšší čas se opět připomenout, chtělo by se říci na adresu amerických JUNIUS. Čas neúprosně letí a výjimkou není ani ten od vydání posledního a vynikajícího alba „Reports From The Threshold Of Death“. Na letošní rok ohlášenou další řadovku si ještě chvíli počkáme, ale aby ta chvíle nebyla až příliš dlouhá, máme tady trochu překvapivé zahřívací kolo v podobě tohoto minialba.
Těžko soudit, jestli jej máme brát jako věrný obrázek toho, co můžeme v blízké budoucnosti od JUNIUS očekávat, ale rozhodně nelze opomenout jisté přitvrzení v produkci. Výsledkem toho je velmi plnokrevný kytarový zvuk, který výraz kapely posouvá od dřívějších rockových poloh na pomyslné ose spíše blíže k post-metalu nebo snad dokonce i sludge.
Skladba „The Time Of Perfect Virtue“, kterou známe už ze split nahrávky se stylově spřízněnými SUAREZ z roku 2010, má díky tomu oproti své starší verzi mnohem silnější náboj i naléhavost. Kytary příhodně tlačí přesně v těch momentech, kdy Joseph Martinez kouzlí další ze svých emocionálně podmanivých vokálních fíglů. V tomto směru i navzdory znatelnému přitvrzení ve zvuku skupina nejeví žádný náznak touhy ke změně.
Proč taky, když zrovna působení na city posluchače je její nejsilnějších zbraní. Důraz v refrénech, silná náladotvornost a vůbec nekompromisní přístup k budování atmosféry jsou neměnnými faktory, na kterých americká skupina hodlá stavět i nadále Nelze mít nejmenší námitky, neboť nic z toho v jejím podání zatím nejeví známky únavy.
Spíše naopak. Pětice skladeb (nepočítaje krátké ambientní předěly mezi jednotlivými písněmi) přestavuje skupinu velmi natěšenou na svoji bezprostřední budoucnost. Energické, překvapivě těžkotonážní a přesto stále křehké a naléhavé kompozice tak symbolizují energie a verva, s jakou se tito Američané připravují na své další řadové album.
Registrujeme rovněž návrat k delším stopážím, což by mohlo opět znamenat jisté epické choutky, kterých se na minulém albu skupina vzdala ve prospěch přímočařejších kusů. Opakuji však, že vzhledem ke schopnosti JUNIUS si v zásadě dělat vše po svém a na základě aktuálního cítění, nelze stoprocentně předpokládat, že zrovna tato ostřejší jízda nastaví pro bostonské nová a neměnná pravidla.
Berme proto „Days Of The Fallen Sun“ především jako další skládanku do nadmíru pohledné mozaiky se jménem této americké kapely. Kdepak, tady to na nějaké vyklízení pozic či recyklaci vlastních nápadů ještě zdaleka nevypadá. Takto nějak si představuji kapelu při síle a jestli i v tom nejlepším možném rozpoložení, to ukážou následující měsíce.
JUNIUS přitvrzují ve zvuku a zároveň stále zůstávají na svém a to se moc líbí!
8 / 10
Joseph E. Martinez
- kytara, vokály
Michael Repasch-Nieves
- kytara
Joel Munguia
- basa
Dana Filloon
- bicí
1. (meditations)
2. The Time of Perfect Virtue
3. (shamanic rituals)
4. A Day Dark with Night
5. (the purge)
6. Battle in the Sky
7. (nothingness)
8. Forgiving the Cleansing Meteor
9. A Day Dark with Night
Eternal Rituals For The Accretion Of Light (2017)
Days Of The Fallen Sun (EP) (2014)
Reports From The Threshold Of Death (2011)
Split s ROSETTA (2011)
Split se JUAREZ (2010)
The Martyrdom Of A Catastrophist (2009)
The Fires Of Antediluvia (EP) (2007)
Junius (2007)
Blood Is Bright (EP) (2006)
Forcing Out The Silence (EP) (2004)
Hiding Knives (Mini-Single) (2004)
From The Isle Of The Blessed (Promo) (2004)
Vydáno: 2014
Vydavatel: Prosthetic Records
Stopáž: 24:44
Produkce: JUNIUS & Will Benoit
Studio: Radar Studios, Clinton (USA)
se hoši, není to špatné , ale bylo líp ne?
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.