PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
GAMMA RAY sú Kai Hansen. Kai Hansen je GAMMA RAY. Vždy to platilo, ale v súčasnosti je tento pocit oveľa intenzívnejší. 51-ročný frontman v sobotu večer prekvapil svojím výzorom – pravá ruka komplet potetovaná, nafúknuté bicepsy a žiaľ aj brucho. Celkovému guľatému dojmu nepomáhal ani tigrovaný šálik až po kolená, ktorý mal svojho majiteľa zrejme zoštíhľovať. Neúspešne. Vzhľad lídra žiaľ v tomto prípade predznamenával dojem z celého koncertu.
Úvod v podobe rozvláčnej, aranžérsky košatej, no v podstate dosť nudnej novinkovej záležitosti „Avalon“ veru nedostal divákov do varu. Kým v piatok v Zlíne nasledovala stará hitovka „Rich And Famous“, Slováci boli „poctení“ ďalšou novinkou – „Hellbent“, x-tou variáciou témy „takto v Hamburgu hráme riffy od JUDAS PRIEST“.
Až tutovka „Heaven Can Wait“ prináša dobre známe pocity z dobre odsýpajúcich a energických koncertov GAMMA RAY. Žiaľ, musíme si s nimi vystačiť na ďalších niekoľko desiatok minút. Opäť sa totiž nesú najmä v znamení novších a úplne nových skladieb z vychádzajúceho albumu „Empire Of The Undead“, ktorým zúfalo chýba ľahkosť a presvedčivosť tvorby GAMMA RAY z deväťdesiatych rokov.
Nič tak nedokumentuje smutný nepomer v kvalite starej tvorby a súčasného umeleckého tápania kapely ako tri parádne kompozície z albumu „Land Of The Free“ a po nich ako prídavok priamočiara manowarácka jednoduchosť „To The Metal“.
Priveľa neznámych nových skladieb v playliste, nepresvedčivé inštrumentálne a spevácke výkony, zbytočné bubenícke sólo, vynútené gitarové sólo (pokazená Dirkova basgitara) – jednoducho a jasne, povestná koncertná iskra na mňa nepreskočila. Kde sú tie časy dokonalých, osviežujúcich metalových búrok v Zlíne v roku 2000 alebo v Detve v lete 2002?
Večer tak prekvapujúco zachránili predskakujúci talianski nezmari RHAPSODY OF FIRE. Predstavili citlivo vystavaný setlist, v ktorom potešila ešte aj gýčová pseudo-operná „Lamento Eroico“, o koncertných tutovkách „Holy Thunderforce“, „Dawn Of Victory“ či „Emerald Sword“ nehovoriac. Fabiovi to spieva naozaj výborne, nemecká rytmika šlape jedna radosť a na starom bardovi Staropolim bolo vidieť, že si koncerty stále užíva. Odozva natrieskaného bratislavského klubu im očividne pripravila veľmi príjemné prekvapenie.
ELVENKING zaujali (na prvú kapelu večera možno až príliš) suverénnym vystupovaním. Až pri písaní reportáže som si uvedomil, že od chvíle, keď som dostal do rúk ich prelomový album „Winter Wake“, ubehlo už neuveriteľných osem rokov. Podali dobrý výkon, neprekvapilo, že boli očividne zodpovední za prítomnosť veľkého množstva mladších fanúšikov v publiku.
Potešila hojná účasť divákov a plné MMC, poctivé agro očividne stále žije. Ak ste videli GAMMA RAY niekedy v minulosti, z ich súčasnej koncertnej formy budete s najväčšou pravdepodobnosťou sklamaní. V tomto trojbalení však určite zažije príjemný večer každý fanúšik epického melodického metalu.
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.