Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Jedným z najnovších deathmetalových úlovkov Relapse Records je štvorica z newyorského Brookolynu. PYRRHON existujú od roku 2008, v diskografii majú dve demá (2009, 2012), EP „Fever Kingdoms“ (2010) a dva albumy. Debut „An Excellent Servant But A Terrible Master“ je z roku 2012, jeho nasledovník vyšiel 1. apríla tohto roku.
Vieme už, že PYRRHON hrajú death metal. Teraz si ešte priblížime, čo je ten ich kov smrti zač, keďže po vyše štvrťstoročí existencie žánru ide o dosť široký pojem. Predošlý album vyšiel u Selfmadegod Records, čo zasvätenejším ozrejmí mnohé. Poľské vydavateľstvo sa orientuje na technické, progresívne, pokrútené a „not that listener friendly“ podoby extrémnych žánrov, takže PYRRHON do jeho portfólia zapadli dokonale.
Rovnako pochopiteľne po nich drapli Relapse Records, ktorí sa o takéto záležitosti začali zaujímať najneskôr v čase HUMAN REMAINS, čiže dosť dávno. „The Mother Of Virtues“ má pomerne opulentných skoro 55 minút, čo pri technických žánroch občas neprekvapí. Tu však ide o hudbu, v porovnaní s ktorou nedávny, skoro rovnako dlhý debut ambiciózneho tech-death projektu OBLIVION vyznieva ako rezká melodická kratochvíľa. (Alebo ako nekonfliktná, do sterility vyprodukovaná „zdvorilá nuda“ s pocitom, že „metal je predsa moderná vážna hudba“, to už ako kto chce.)
PYRRHON, ktorí nemajú problém vyseknúť repertoár, v ktorom jedna skladba má 1:26, iná 9:46, končí sa takmer jedenásťminútovou kompozíciou a medzitým sa nejde pod 4:05, sú technickým a disharmonickým buldozérom do mozgových závitov. Traja technicky nadaní hráči plus vokalista tu robia hudbu v duchu „v prvom rade sa to musí páčiť nám, ak to vezmú poslucháči, bude to fajn bonus, ale zas také podstatné to nie je“.
Technický death metal v podaní PYRRHON je agresívne harmóniu przniace psycho s nervnou, zľahka apokalypsu veštiacou atmosférou, ktorá vanie aj zo zaujímavých textov, akoby odrážajúcich pocity človeka prežívajúceho v spoločnosti na prahu kolapsu. V rýchlych pasážach – hoci o nejakých vyslovene klasických tempách tu reč ani veľmi nemôže byť – je to podobná trilkujúca technická vyšinutosť ako GIGAN. Inak tu veľa pasáží pripomína čosi ako snahu PSYCHOFAGIST hrať death metal a album by mohol osloviť aj milovníkov GORGUTS.
Pokiaľ si pod technickým death metalom predstavujete skupiny ako OBSCURA, NECROPHAGIST alebo THE FACELESS, a tam niekde je aj váš strop, kedy vás ešte baví rozpletať všemožné vrstvy a „predvádzačky“, na toto už musíte mať náladu, čas a aj odvahu. PYRRHON sú na tomto albume disharmonické zverstvo s prevažujúcim zlobným, škriekavým vokálom. Určite je to hudobnícka univerzita, aj to iste takto chceli, ale v cieľovej skupine nie som.
1. The Oracle Of Nassau
2. White Flag
3. Sleeper Agent
4. Balkanized
5. Eternity In A Breath
6. Implant Fever
7. Invisible Injury
8. The Parasite In Winter
9. The Mother Of Virtues
Diskografie
Abscess Time (2020) What Passes for Survival (2017) The Mother Of Virtues (2014) An Excellent Servant But A Terrible Master (2011) Fever Kingdoms (EP) (2010)
DALŠÍ INFORMACE
Vydáno: 2014 Vydavatel: Relapse Records Stopáž: 54:40
Letité vzývání nové Kingovy autorské tvorby je s aktuálním singlem snad již definitině na začátku svého konce, i když musím říct, že 5 let starý ojedinělý kus "Masquerade Of Madness" zněl poměrně výživněji. Tak snad to tak ale kompletní album nenechá.
Posledný koncert zásadnej kapely. Silná finálna zostava s Frantom Štormom a Silenthellom, rytmikou ex-AVENGER a Petrom "Blackoshom" Hošekom, robustný "best of" playlist a poctivé balenie = hodnotný rozlúčkový artefakt. Len ten zvuk mohol byť priebojnejší.
Byli u rozmachu švédského melodického deathu a nahráli dvě alba. To druhé však nevydali, mezitím se rozutekli do jiných skupin. Po třiceti letech se dali znovu do kupy, a kromě nového materiálu vydávají i ono druhé album. Pěkná exkurze do devadesátých let
V rámci žánru celkem unikátní deska s výraznou basou, která k sobě váže epileptické rozervané screamo, epické post-hardcorové pasáže a syntezátorové linky. Italům z Ligurie se povedlo navázat na dřevní klasiku a přidat něco svého.
Přes veškerou maskovanou a krvavou image předvádí obrození MUSHROOMHEAD především tradičnější hardrock/metalovou klasiku. Občas se v riffech, řevu a osobité melodice objeví připomenutí, že skupina měla kdysi své specifické kouzlo, ale to už je dnes pryč.
Hudba téhle party z Manchesteru je ukázkou klasické stoner doom školy a jako posluchač balancuji na vážkách, zda už je to příliš klišé, nebo stále ještě dostatečně zajímavé. Ale odkazy na sabbatovské vlivy celkem fungují, takže snad dobrý.
Jak dí kolega Noisy. Velmi slušná deska, zdařile zlámaná skládanka ULCERATE a GORGUTS postavená však na tučnějších a brutálnějších základech. Těžký poslech, je to jako když chcete vylézt osmičkovou cestu a máte k dispozici tak třetinu použitelných chytů.