OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Jedným z najnovších deathmetalových úlovkov Relapse Records je štvorica z newyorského Brookolynu. PYRRHON existujú od roku 2008, v diskografii majú dve demá (2009, 2012), EP „Fever Kingdoms“ (2010) a dva albumy. Debut „An Excellent Servant But A Terrible Master“ je z roku 2012, jeho nasledovník vyšiel 1. apríla tohto roku.
Vieme už, že PYRRHON hrajú death metal. Teraz si ešte priblížime, čo je ten ich kov smrti zač, keďže po vyše štvrťstoročí existencie žánru ide o dosť široký pojem. Predošlý album vyšiel u Selfmadegod Records, čo zasvätenejším ozrejmí mnohé. Poľské vydavateľstvo sa orientuje na technické, progresívne, pokrútené a „not that listener friendly“ podoby extrémnych žánrov, takže PYRRHON do jeho portfólia zapadli dokonale.
Rovnako pochopiteľne po nich drapli Relapse Records, ktorí sa o takéto záležitosti začali zaujímať najneskôr v čase HUMAN REMAINS, čiže dosť dávno. „The Mother Of Virtues“ má pomerne opulentných skoro 55 minút, čo pri technických žánroch občas neprekvapí. Tu však ide o hudbu, v porovnaní s ktorou nedávny, skoro rovnako dlhý debut ambiciózneho tech-death projektu OBLIVION vyznieva ako rezká melodická kratochvíľa. (Alebo ako nekonfliktná, do sterility vyprodukovaná „zdvorilá nuda“ s pocitom, že „metal je predsa moderná vážna hudba“, to už ako kto chce.)
PYRRHON, ktorí nemajú problém vyseknúť repertoár, v ktorom jedna skladba má 1:26, iná 9:46, končí sa takmer jedenásťminútovou kompozíciou a medzitým sa nejde pod 4:05, sú technickým a disharmonickým buldozérom do mozgových závitov. Traja technicky nadaní hráči plus vokalista tu robia hudbu v duchu „v prvom rade sa to musí páčiť nám, ak to vezmú poslucháči, bude to fajn bonus, ale zas také podstatné to nie je“.
Technický death metal v podaní PYRRHON je agresívne harmóniu przniace psycho s nervnou, zľahka apokalypsu veštiacou atmosférou, ktorá vanie aj zo zaujímavých textov, akoby odrážajúcich pocity človeka prežívajúceho v spoločnosti na prahu kolapsu. V rýchlych pasážach – hoci o nejakých vyslovene klasických tempách tu reč ani veľmi nemôže byť – je to podobná trilkujúca technická vyšinutosť ako GIGAN. Inak tu veľa pasáží pripomína čosi ako snahu PSYCHOFAGIST hrať death metal a album by mohol osloviť aj milovníkov GORGUTS.
Pokiaľ si pod technickým death metalom predstavujete skupiny ako OBSCURA, NECROPHAGIST alebo THE FACELESS, a tam niekde je aj váš strop, kedy vás ešte baví rozpletať všemožné vrstvy a „predvádzačky“, na toto už musíte mať náladu, čas a aj odvahu. PYRRHON sú na tomto albume disharmonické zverstvo s prevažujúcim zlobným, škriekavým vokálom. Určite je to hudobnícka univerzita, aj to iste takto chceli, ale v cieľovej skupine nie som.
Polámaný disharmonický technický death metal. Od Relapse. Tak si to premyslite.
7 / 10
Erik Malave
- basgitara
Alex Cohen
- bicie
Dylan DiLella
- gitary
Doug Moore
- vokály
1. The Oracle Of Nassau
2. White Flag
3. Sleeper Agent
4. Balkanized
5. Eternity In A Breath
6. Implant Fever
7. Invisible Injury
8. The Parasite In Winter
9. The Mother Of Virtues
Exhaust (2024)
Abscess Time (2020)
What Passes for Survival (2017)
Running Out of Skin (EP) (2016)
Growth Without End (EP) (2015)
The Mother Of Virtues (2014)
An Excellent Servant But A Terrible Master (2011)
Fever Kingdoms (EP) (2010)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.