OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Jedna z legend slovenského punku, kapela, které výrazným způsobem zkřížil profesionální dráhu soupeř z těch vůbec nejtěžších - heroin. Nedovedu si představit, že by ještě v tomhle okamžiku někdo, kdo si zároveň nepřečetl titulek tohoto článku, ještě nevěděl, o kom bude řeč. SLOBODNÁ EURÓPA, to je totiž takový pojem s tak notoricky známou a pohnutou historií, že mu snad v československých vodách není rovno.
Ale minulost je minulost, pročež ji nechme spát tam, kde je její místo. Ostatně sama kapela to podle mě ani jinak nevidí. Po předlouhých jedenácti létech od poslední řadové nahrávky nekomplikovaně pojmenované „Trojka“ (kompilaci toho nejlepšího s příznačným názvem „Bestofka“ pochopitelně nepočítaje) se vrací s albem s další maximální úsporností v názvu, totiž „Štvorka“, a vypadá, že do budoucna hledí jen a jen s optimismem.
Ostatně, kdo by to na místě party chlapíků okolo padesátky, co si v životě lecčíms prošli, mají aktuálně čisté hlavy a na svět pořád nazírají především přes punkové brýle, viděl jinak. Asi nejlépe tohle současné rozpoložení SLOBODNÉ EURÓPY symbolizuje posun, kterým si v jejích textech prošla „Sweet Marylin“. Zatímco v časech zlých a depresivních na albu „Unavení a zničení“ se ve skladbě „Podvod“ zpívalo, že „všetko je podvod, aj tvoje oči, Sweet Marylin“, na daleko odlehčenější „Štvorke“ už totiž refrén „Plastic Shit“ hlásá, že „všetko je z materiálu umelého, aj tvoje kozy, Sweet Marylin“.
Nadhled, ale i kritický podtón, to jsou vlastně základní charakteristiky novinky, mezi které se nicméně stále ještě občas vplíží pověstná melancholie („Do tla“ nebo „Miss Underground“). A tak, jak má pevně v rukou textovou stránku věci Whisky (vskutku kouzelný je mezi jinými třeba slovní doprovod „Stredné triedy“ a „Všetko je v poriadku“), je spolehlivým na autorském poli i jeho kytarový protějšek Sveťo Korbeľ. Přísně punkové mantinely už pro něj sice neznamenají tak moc, jako dříve, takže se často pouští do post-punkových až čistě rockových věcí s důrazem na jednoduchý motiv a melodii, ovšem to nic nemění na tom, že dohromady tak napsal materiál vskutku pozoruhodné nahrávky.
V její společnosti se ani na chvíli nebudete nudit, ani na chvíli neodtrhnete zrak od pěkně provedeného bookletu a budete si s touhle přes to všechno pořád ještě punkovou kapelou broukat dokonce i v těch okamžicích, kdy jí posílí třeba saxofon či doprovodný ženský zpěv. A co to vlastně znamená? Inu, nic víc, než že SLOBODNÁ EURÓPA po pětadvaceti letech od jejího založení stále žije a stále má sílu jako v době, kdy zpívávala, že „Analýza dokázala hovno“.
Analýza stále dokázala hovno.
8 / 10
Whisky
- zpěv
Sveťo Korbeľ
- kytara
Temo
- kytara
Žumo
- baskytara
Ďuro Černý
- bicí
1. Stredná trieda
2. Plastic Shit
3. Vesmír
4. Moderný svet
5. Bez práce nie sú koláče
6. Do tla
7. Všetko je v poriadku
8. Ranné správy
9. Smrť
10. Idiot
11. Miss Underground
12. Pakáreň 3
Štvorka (2014)
Bestofka (Best Of) (2006)
Trojka (2003)
Unavení a zničení (1994)
Pakáreň (1991)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.