OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Abych se přiznal, nová blackmetalová vlna uřvaných mladých pankáčů kázající své evangelium z hardcorových pódií mě v současnosti baví víc než třeba noví BEHEMOTH. Jedním z činorodých mladých živlů na této scéně jsou i liverpoolští WE COME OUT LIKE TIGERS, kteří do černého kovu vkládají tklivé houslové pavučiny, s ničím se neseroucí přímočaré crustové bouře i žesťová intermezza. Zatím jde pouze o nevybroušený polodrahokam, ale potenciál zde cítím velmi silný.
Kdesi jsem četl, že punk, hardcore a rock se mohou podávat v ušmudlané zvukové formě, ale metal by měl být vždy vypulírovaný do briliantového lesku. Zde to neplatí a je tomu tak dobře. Ke sklepnímu black metalu vlastně trochu špíny a prachu patří. Určitá neurvalost a hrubost, zde netradičně čouhá i z četných postrockových odboček. Spolu s obalem, u kterého si vždy vzpomenu na „Wildlife“ od LA DISPUTE, tato smečka jasně poukazuje na to, z jaké scény jejich černý kovový strom vyrůstá. Tomu vlastně odpovídá i živá prezentace, kterou jsem měl možnost dvakrát ochutnat na Rokycanském Fluff festu.
Výtku si dovolím mít snad jen k jediné drobnosti. WE COME OUT LIKE TIGERS od svého zplození před čtyřmi roky chrlí dle modelu „hlava nehlava“ jednu nahrávku za druhou, poplatně své mladické nerozvážnosti, ukvapenosti a nadrženosti. To by samo o sobě bylo v pořádku, já jen mám intenzivní pocit, že kluci nemají čas si s jednotlivými skladbami více pohrát. Dokáži si dost dobře představit, že pokud by se ustoupilo od určité aranžérské uspěchanosti a některé zárodky ještě dozrály, bude jejich tvorba i o několik levelů výše. Ale to jistě u této nadějné potentní smečky holobrádků přinese čas. Rozhodně si zde dovolím napsat jedno klišé: Zajímavý příslib do budoucna.
6,5 / 10
akosi som sa v tomto nenasiel. Par fajnych momentov, atmosferu to ma ale ...
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.