50M ZNAK - Nadechnout se
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
METALLICA hraje po celém světě a tudíž i v Praze poslední dobou poměrně často. Tak často, že už jí to samotné nejspíš přišlo podezřelé, takže se zamyslela nad tím, jak tuhle zavedenou praxi (do níž se vydávání nových nahrávek evidentně moc nehodí) nějak osvěžit, aby nakonec, nedejbože, někdy v budoucnu kvůli tomu nezašla na úbytě.
Tak se zrodila myšlenka zahrát všem fanouškům „na přání“ neboli „by Request“ a na ní navazující turné, na kterém skupina hraje pouze skladby striktně dle výběru všech, kdo si na ten který koncert koupí vstupenku. A že by playlist nejspíš vypadal téměř stejně, i kdyby se nehlasovalo? Drobný detail…
METALLICA je zkrátka METALLICA, pročež to muselo všechno být PŘESNĚ takhle. Včetně triček s motivem aktuálního data a seznamu skladeb, které se na daný koncert nakonec kvalifikovaly, nebo bonusového průběžného smskového hlasování o „skladbu dne“, k němuž vybízela i sama kapela ve video vstupech po celé odpoledne (průběžný stav jsme pak mohli sledovat i během koncertu samotného a pro ty, kteří se na místě samém nezúčastnili, jen doplním, že na Výstavišti o prsa vyhrála „St. Anger“, nechávajíce za sebou „The Day That Never Comes“ a „The Unforgiven II.“).
Zbyla tak jen jedna věc, která se v úterní podvečer v Praze managementu kapely nepovedla spolehlivě zařídit, a sice počasí. Předpovědi se sice vzácně shodovaly na tom, že na největší slejvák dojde právě mezi osmou a desátou večerní nad Holešovicemi, člověk se na to připravoval, ale stejně se tomu nechtělo věřit, obzvláště po kompletně prosluněném odpoledni, k němuž výborný soundtrack (v uvedeném pořadí) obstarali KVELERTAK, CHILDREN OF BODOM a ALICE IN CHAINS.
A tak to s „Battery“ všechno přišlo v jeden okamžik, totální průtrž mračen doplněná o totální průtrž riffů a emocí. Jejich ďábelskou směsí bylo nebohé publikum v počtu (pořadateli uváděných) nějakých 25.000 hlav bičováno ze všech stran průběžně po celý, téměř dvěapůl hodiny trvající koncert. Promáčený James nás dokonce v jednu chvíli vystrašil, zda snad nedojde na nucenou technickou přestávku v hraní („Fuck, to je jako hrát v bazénu“), ale na podobné situace bylo nicméně pódium pro thrashové hvězdy i s přenosným velkoplošným vysíláním za zády dokonale nachystáno.
Mezi skladbami, které v hlasování uspěly, se ocitla i úplná novinka „Lords Of Summer“, která v předvečer údajného nástupu METALLICY do studia mohla uklidnit všechny staromilce – tady se žádný stylový experiment nekonal. Jinak se ale pochopitelně sázelo na osvědčené jistoty, mezi nimiž potěšila zejména titulní věc „... And Justice For All“, a které přinesly již téměř zlidovělý obrázek vystoupení nejslavnější americké thrashové čtveřice: hit stíhá hit a vděčné publikum tomu přihlíží s nehraným nadšením a mnohdy i obdivem.
Jednou se METALLICA určitě přejí, to se může stát, ale pro letošek to zcela jistě neplatí, a to ani ve světle, resp. pardon, ve tmě protkané hromy a blesky, kterými matka příroda ozdobila její vystoupení dle gusta českého fanouška. A co my víme, možná, možná, že to tak nakonec bylo schválně, vždyť jak jinak také oslavit třicetileté výročí od vydání alba, jež se tak příhodně jmenuje „Ride The Lightning“.
Setlist:
Intro By Request/The Ecstasy of Gold, Battery, Master Of Puppets, Welcome Home (Sanitarium), Fuel, The Unforgiven, Lords Of Summer, ... And Justice For All, Sad But True, Fade to Black, Orion, One, For Whom The Bell Tolls, Creeping Death, Nothing Else Matters, Enter Sandman, Whiskey In The Jar, St. Anger, Seek & Destroy
72 Seasons (2023)
Hardwired... To Self-Destruct (2016)
Lulu (2011)
Death Magnetic (2008)
Some Kind Of Monster (EP) (2004)
St. Anger (2003)
S & M Live (1999)
Reload (1997)
Load (1996)
Live Shit: Binge & Purge (1992)
Metallica (1991)
... and Justice for All (1988)
Master Of Puppets (1986)
Ride The Lightning (1984)
Kill ´Em All (1983)
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Tahle britská parta si prostě musí vybrat co chce. Koncept, ve kterém střídáte mělký emotivní rock a temnou post metalovou vlnu šilhající po blackaze v konečném důsledku působí jako zmatlaný dort od Pejska a Kočičky.
Nesúhlasím úplne s kolegom Shnoffom, že „PowerNerd“ je „ezo“. Devinovej potrhlosti je v textoch síce dosť, no v prvom rade ide o priamočiary prog’n'roll, ktorý strhne a baví od začiatku až do konca. Ad koniec: na „Ruby Quaker“ sa už so Shnoffom zhodneme.
Devinovu sólovou tvorbu buď milujete nebo je vám lhostejná. Nenávidět Devina nějak nelze. PowerNerd je asi očekávatelný, vrstevnatý ezo prog opus, který potěšil, ale nijak mě na lopatky nepoložil. Kromě songu "Ruby Quaker" ovšem. To je šleha jako kráva.
Hvězda za rok třicetiletých Jezdců jakoby po druhém dechu na albu "Der Rote Reiter" (2017) znovu začínala blednout. Po ukrutné nudě z divného alba "The Divine Horsemen" (2021) je toto EP už druhou studiovou nahrávkou, ale stále se neděje nic vzrušujícího.
Finský prog-power metal, který vykresluje kouzelné melodie a nápadité kytarové a hlavně klávesové instrumentální variace. Jde o one-man projekt, to je i kámen úrazu, nevýrazný zpěv spíš ruší a syntetické bicí také nic moc. Škoda, jinak super poslech.
Letité vzývání nové Kingovy autorské tvorby je s aktuálním singlem snad již definitině na začátku svého konce, i když musím říct, že 5 let starý ojedinělý kus "Masquerade Of Madness" zněl poměrně výživněji. Tak snad to tak ale kompletní album nenechá.