Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Od prvního EP uběhly čtyři roky a SKYWALKER si v té krátké době vybudovali stabilní pozici na domácí hardcore scéně. Jejich debutové album je široce rozkročeno mezi těžkotonážním hardcore a pop-punkovým cukrkandlem a tvoří nenudící, barevnou mozaiku, která i přes svoji pestrost drží pevně pohromadě. Popravdě nic lepšího než „Liberty Island“ jsem z domácí tvorby v rámci melodického hardcoreu vloni neslyšel a i přes to, že mi většinou chytlavé zpívánky u hardcoreových kapel otevírají kudlu v kapse, musím tady vyseknout poklonu. SKYWALKER prostě umí poskládat rozdílnou hudbu tak, aby ve výsledku nebyla cítit křeč. Poprockové písničky typu „Jelly School“ album přirozeně provzdušňují, stejně jako kytarové melodie, jež jsou citelně nasáklé americkými párty-punkovými výrostky.
Pokud se zaměříme na to, co tvoří základ této desky, je to bez pochyb energický melodický hardcore, který má rád halekavé refrény a zpívané tlumiče. Lopaťácká přímočarost tu nepůsobí fádně, protože si „Liberty Island“ rádo odskočí zablbnout jinam. Tu do elektrického intermezza, jindy k deathcoreových breakdownům. SKYWALKER natočili nenudící hardcoreové album, které obsahuje spoustu silných motivů v kytarách i zpěvu, a i když neoslní ničím novým, působí přirozeně a pozitivně.
Už poněkolikáté zní otázka stejně: Zničil Einar Solberg další desku jinak velice talentované kapely? Odpověď zní: Zase to zvládl. Jeho hlasový projev je jak chilli. Koření. Měl by se používat citem. Když se tam toho najebe hodně, nedá se to žrát.
Hele, Blake Judd ještě žije. Enfant terrible (ale současně i schopný skladatel) US blacku je (znovu) zpět a tentokráte doručuje tradičněji pojatou kolekci. Šlape mu to dobře, tělo už má sice životem zhuntované, mysl však zůstává stále čerstvá.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.