OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Time Machines II" vychází čtyři roky po smrti svého tvůrce Petera Christophersona, člena kultovních seskupení COIL, THROBBING GRISTLE, PSYCHIC TV a dalších, pozoruhodného člověka, jehož profil by snesl spíše samostatný článek. Pro tuto recenzi snad stačí zmínit, že první "Time Machines" spatřilo světlo světa pod hlavičkou stejnojmenné skupiny, TIME MACHINES, ta však stejně jako BLACK LIGHT DISTRICT byla pouze jedním z aliasů pro COIL, jež Christopherson utvářel spolu s Johnem Balancem.
Neodhaduji si tvrdit, jak překvapující bylo ve své době první "Time Machines", které vyšlo po albech pod pseudonymy BLACK LIGHT DISTRICT a ELPH VS COIL a soundtracku The Angelic Conversation. Neboť už ty zastihly duo hledající a prozkoumávající jiné výrazy a polohy. Právě deska "Worship The Glitch", která dostává svému názvu koketérií s glitchem či ambientně laděná "The Angelic Conversation" budiž tomu důkazy.
S odstupem času se ale dá říct, že ke strohosti zvukových ploch "Time Machines" se COIL nanejvýš přiblížili ve skladbě "Sea Priestess" z "Astral Disaster" a jejich následující tvorba pracovala s výraznějšími motivy a vrstvenější produkcí.
"Time Machines II" se k oné strohosti svého předchůdce nenavrací, spíše než na roztahané droneové plochy se jednotlivé tracky orientují na konkrétnější a mnohem více na sebe navrstvené motivy. Materiál se tak svou naléhavostí a důrazem na konkrétnější zvukomalbu částečně vymyká současnějšímu pojetí ambientní hudby a spíš navazuje na progresivní elektronickou hudbu 70. let, konkrétněji třeba ponurost alba "Zeit" od TANGERINE DREAM.
A mluvíme o elektronických sedmdesátkách, není vůbec od věci porovnat "Time Machines II" s nedávno vyšlým albem, které načerpávaloo inspiraci z podobných vod. "Celestite" pro blackmetalisty WOLVES IN THE THRONE ROOM znamenalo krok jinam a dá se namítnout, že je lehce nefér srovnávat "Celestite" s výtvorem v daném žánru protřelého hudbeníka. Ale stejně je zarážející, jak moc vedle působí "Celestite" vedle "Time Machines II" neohrabaně, nakolik oplývá jistým naivním patosem a přitom zní jako hypotetický soundtrack nízkorozpočtového sci-fi z osmdesátek.
Posmrtné dílko Petera Christophersona zůstává věrno tvorbě COIL v tom smyslu, že i to minimum byť vzdáleně podobných počinů nechává kvalitativně za sebou a kvalitativně si s pozdní tvorbou COIL nezadá.
8,5 / 10
1. 1
2. 2
3. 3
4. 4
5. 5
6. 6
7. 7
Vydáno: 2014
Vydavatel: Threshold House
Stopáž: 72:40
Produkce: Mastering: Mark Godwin
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.