OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nejsem si jist, čím to je, ale alba belgického atmo-stroje plnohodnotně docením vždy až tak s dvouletým odstupem. Ten čas právě nadešel. Jejich pátá řadovka, nazvaná dle již tradičního klíče „Mass V“, zachovává osobitý rukopis, který si tato skvadra vybrousila. Pro ten je typická hlavně hlasová tryzna Colina Van Eeckhouta a jemná mechanika kytar, která si při stavbě aranží uchovává ocelový chlad, ale přesto se dokáže velmi hluboko ponořit do hlubin vašeho vědomí. Hra s dynamikou a vrstvení zvuků tu dosahuje nových dimenzí a kapela zkoumá dosud nedostatečně prošlapané cesty. V mnoha ohledech tu oproti minulému materiálu AMENRA ubírá nohu z plynu. Riffy jsou minimalističtější a v mnohých ohledech se celkový dojem přibližuje levobočku kapely, který nese jméno KINGDOM.
Schéma skladeb není ničím objevným, ale funguje. Tiché pasáže hypnoticky kolébají, aby vás po mnoha repeticích mohl jeden velký nástup sežehnout v jedné velké erupci kytarové lávy. Vše bublá pod hladinou a znenadání přichází spalující katarze. Je to stále stejné, ale přesto to s další a další skladbou funguje a nenudí. AMENRA to prostě umí.
Přesto si dovolím rýpnout. Colin Van Eeckhout mě na koncertech vždy dostával tou energií, kterou měl. Jeho kouzlo, jímž mě už mnohokrát zaklínal na koncertě, přestalo působit přesně ve chvíli, kdy jsem viděl videoklip ke skladbě „A Mon Âme“, kde to prostě vypadá jako pitoreskní divadlo, které mě nejenže nebaví, ale vyloženě se cítím trapně, že na to koukám. Bohužel. To ale nesouvisí s hudbou jako takovou. Ta je stejně jako na předchozích deskách výborná.
8 / 10
De doorn (2021)
Mass VI (2017)
Mass V (2012)
Mass IIII (2008)
Mass III (2006)
Mass II : Sermons (2005)
Mass I: Prayer I - VI (2003)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.