OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Moje velká ostuda! „Prcka Morouse“ jsem poprvé a naposledy slyšel na desce "Sender Of Thoughts" v roce 1995. Krom zvedeného coveru od tatíka Blackmora "Gates Of Babylon" (originál samozřejmě RAINBOW) tehdy nabídl pouze nepříliš invenční pokus o power metal amerického střihu, když veškeré záblesky instrumentálního solidna srážel na kolena zpěvák Kristian "Krille" Andrén svým odpudivým a upištěným falzetem. Sejde z očí, sejde z mysli…jenže to by byla velká chyba!
Skupina totiž, pouze o chloupek času později, vyměnila kvílivého Kristiána za shootera par excelence - Urbana Breeda a začaly se dít věci! Kontury stylu najednou rýsovala mnohem jistější rukou, s přitvrzením rozkvetla v melancholických barvách paleta nápadů, skvělý vokální projev, chlapácky drsný a ve výškách řezavý, posunul výraz celého souboru o několik tříd výš. Nejdéle od minulé desky "Undead" lahůdková záležitost pro všechny power-pozitivní notoriky.
Novinka jde ale ještě dál. Všechno důležité z minula zůstalo bezezbytku zachováno, přibyl však úžasný cit pro melodii. Skutečně, od úvodní "Sword Of Retribution" zařízne nepřipraveného posluchače hustý kytarový riff, z něhož na hony cítit ducha starých METAL CHURCH, Urban Breed cedí sloky přes zuby, aby refrén rozezpíval do první skvělé hymny. A právě mnohem větší variabilita hlasu je další jasnou výhrou. Pravda, občas vokál připomene nejlepší časy již zmiňovaných amerických kovotepců, občas nám jeho barva přinese pozdravy dávno zaniklých SANCTUARY (či dnešních pokračovatelů NEVERMORE, chcete-li), ale to jsou pouze záchvěvy, čili zpěvu skládám hold. U nástrojové perfekce se, myslím, nemá cenu zdržovat. Zajímají vás další hitové (v dobrém smyslu) mordy? No co třeba hned druhá, svižně sekaná titulní kompozice? Nebo třetí "Ethereal Soul", ponurá, valivě těžkotonážní skladba? Je to neuvěřitelné, ale takhle se dá pokračovat až k poslední, jedenácté "Don´t Pray For Me". Nepamatuji snad desku, kde by jakákoliv skladba byla potencionálním hitem, žádná jen do počtu. Bravo, pánové! Bravissimo!
Jestli se vám stýská po METAL CHURCH s Mikem Howem u mikrofonu (a tenhle reunion možná nezůstane jen zbožným přáním fanoušků!), případně netrpělivě stříháte metr, nemohouce se dočkat nové dávky nostalgie z pera mistrovských smutkotvůrců NEVERMORE, rozhodně zkuste omrknout zoubky pana „Morouse“. Dám ruku do ohně, že nebudete litovat!
Natlakovaný power metalový papiňák se skvělým vokálem a opravdu hitovými (v dobrém smyslu!) refrény. TAD MOROSE nám rostou před očima s každou další řadovou deskou. Jen tak dál, pánové!
9 / 10
Urban Breed
- zpěv
Christer Andersson
- kytary
Daniel Olsson
- klávesy, kytary
Anders Modd
- basa
Peter Morén
- bicí
1. Sword Of Retribution
2. Matters Of The Dark
3. Etheral Soul
4. I Know Your Name
5. In The Shadows
6. Another Way
7. New Clear Skies
8. Riding The Beast
9. Reason Of The Gost
10. The Devil's Finger
11. Don't Pray For Me
Matters Of The Dark (2002)
Undead (2000)
A Mended Rhyme (1997)
Paradigma (1996)
Sender Of Thoughts (1995)
Leaving The Past Behind (1993)
Vydáno: 2002
Vydavatel: Century Media
Stopáž: 48:59
Produkce: TAD MOROSE
Mě se to líbí hodně. Kvalitní power metal... Jen chci ještě dodat, že U. Breed nazpíval i následující album (Modus Vivendi - 2003) a pak ho v kapele nahradil ex-Annihilator J.Comeau
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.