OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Jedna zo zásadných ikon NYDM je na scéne už od roku 1991, ide teda vlastne o „otcov zakladateľov“. Za 24 rokov si INTERNAL BLEEDING na konto napísali len päť dlhohrajúcich albumov, keďže na rôzne zmeny v zostave a utlmenia činnosti bola ich história bohatá a aj preto celý čas boli tak trochu v tieni nielen SUFFOCATION, ale napríklad aj PYREXIA, a ich koncertné výlety na európsky kontinent sú tuším záležitosťou len nedávnej doby.
Začiatky pamätá už len gitarista Chris Pervelis, bubeník Bill Tolley a vlastne aj kedysi basák, dnes gitarista Brian Hobbie. Nováčikmi sú basgitarista Jason Liff a veterán Keith deVito (ex-PYREXIA, ex-CATASTROPHIC atď.) na poste frontmana. V poradí siedmy vokalista u jednej DM skupiny nie je zas taký častý jav, hoci pár podobných príkladov by sa vyhľadať dalo, napr. INCANTATION to majú podobne pestré.
Novinka vyšla desať rokov po albume „Onward To Mecca“ a po niekoľkých rokoch možno už mnohí s IB počítať prestali, možno však povedať, že dosť predčasne. Deväť skladieb na „Imperium“ je vydareným pokračovaním toho, čo kapela začala na demách a v zásade dotiahnuté to mala už na debute „Voracious Contempt“ (1995). Úderný, agresívny priamočiary death metal newyorského štýlu, podobne ako PYREXIA po debute úspešne integrujúci aj prvky hard coru. A samozrejme netreba zabúdať na to, že INTERNAL BLEEDING patria medzi priekopníkov slamu a týchto postupov tu nájdete dosť.
Nejde však o typickú „dvojzložkovú“ novodobú slam-tlupu, tempá i riffy sú tu o dosť pestrejšie a z logiky veku IB skôr „staroškolské“. Niekde by sa hodilo aj prirovnanie k deathmetalovej verzii panterovského (exhorderovského?) metalu, inde sa vyskytne pár melodickejších odskočení, základom „Imperium“ je však tlak. Vyniknú v ňom sóla a výrazná basgitara, zvuk celkovo je správne dunivý, ale čitateľný.
Pokiaľ poznáte prejav Keitha DeVita, viete, že nemusíte sa triasť na nejaký growlový extrém, tento pán sa prezentuje skôr zrozumiteľným, dôrazným, tu a tam revaným prejavom v stredoch. Niekomu to možno na prvé vypočutie nesadne, ale k IB skrátka už nejaké roky patrí práve toto. Je síce pravda, že keď ako hosť zručí Frank Rini (prvé dva albumy), vábi to k úvahám „čo by bolo, keby...“, ale veci sú ako sú. Pokiaľ ide o hostí, zanôti nám tu i Frank Mullen a zasóluje Terrance Hobbs (obaja SUFFOCATION), čo by ako odporúčanie pre tento vydarený album fungovať mohlo.
Trvalo to desať rokov, ale INTERNAL BLEEDING sú späť a vo forme.
8 / 10
Corrupting Influence (2018)
Imperium (2014)
Heritage Of Sickness (kompilácia) (2012)
Onward To Mecca (2004)
Pure American Fury (demo) (2004)
Alien Breed (kompilácia) (2001)
Driven To Conquer (1999)
The Extinction Of Benevolence (1997)
Voracious Contempt (1995)
Perpetual Degradation (demo) (1994)
Invocation Of Evil (demo) (1992)
The One Dollar Demo (demo) (1991)
Vydáno: 2014
Vydavatel: Unique Leader Records
Stopáž: 40:46
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.