OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Už debutová nahrávka BEYOND CREATION způsobila v prog/tech/death metalových vodách poměrně značný rozruch. Do té doby prakticky neznámá kapela se prostřednictvím „The Aura“ dokázala z ničeho vyšvihnout rovnou mezi tu nejužší žánrovou smetánku a znenadání tak stanout po boku prvoligových sestav formátu OBSCURA, AUGURY, GOROD, QUO VADIS nebo třeba ARCHSPIRE. Ovšem ti, kteří před samotným poslechem sbírky nejprve moudře nahlédli do bookletu dekorovaného zcela typickou malůvkou z dílny Marca Hasmanna a prostudovali sestavu včetně nástrojového obsazení, nemohli být výkonem BEYOND CREATION zas až tak šokováni. Když se studiových prací aktivně účastní québecká baskytarová persona číslo jedna, tedy Dominic Lapointe, nekončívá to obvykle jinak než jednoznačným úspěchem. Jelikož mistr klasické i bezpražcové baskytary (pokud možno vícestrunné) aktivně participoval i na nahrávání „Earthborn Evolution“, selský rozum nám již teď říká, že příznivec progresivně-technických záležitostí neodejde zklamán ani tentokrát.
„The Aura“ jsem si oblíbil prakticky okamžitě. Přestože se jednalo o debutovou kolekci v režii do té doby mě zcela neznámých instrumentalistů (až na zmíněného Lapointa, samozřejmě), měli jsme co dělat s vyspělou, po všech stránkách dotaženou deskou. Jistě, perfektní produkce a dokonalé hráčské výkony nejsou ani v rámci debutových alb zas až tak velkou vzácností – na rozdíl od skladatelské rozvahy a inteligence. A právě onen již tenkrát vyvinutý cit pro kompozici mě na „The Aura“ upoutal jednoznačně nejvíce. Není až tak velkým problémem lámat rytmy a zběsile na sebe vrstvit jedno sweep picking arpeggio za druhým. Problémem je, aby tohle všechno dávalo smysl, aby za tím vším zdánlivě nepřehledným chaosem byla jasná a konstruktivní myšlenka.
Od „Earthborn Evolution“ jsem si sliboval volné pokračování, jakýsi „upgrade“ „The Aura“. Nadto jsem tajně doufal, že BEYOND CREATION častěji vypnou, sundají nohu z rychlostního pedálu a namísto death metalového tlaku a tahu na branku se po vzoru AUGURY nebo OBSCURA ponoří do táhlých, instrumentálně rozjímavých poloh. Dlužno dodat, že obě dvě přání se mi splnila zcela bezezbytku.
První položka „Elusive Reverence“ je naprosto dokonalou reklamou na současný technický death metal. Do detailu promyšlené, inteligentní dialogy osmistrunných kytar s neposednou Lapointovou baskytarou jsou jednoduše dech beroucí. Silná melodická linka v refrénu, kterou navíc podpoří i Girardovo protahované frázování (náznak „hitového“ growlingu?), je pak ukázkovou trefou přímo do černého. Čtyři minuty patnáct vteřin trvající orgasmus. Škoda, že to tak chodí pouze v životě hudebním. Vysoko nasazená laťka neklesá ani s příchodem „Sous La Lueur De l´Empereur“, jenž v sobě navíc ukrývá líbivou, komorněji pojatou mezihru, kde opět diktuje tempo příjemně předoucí bezpražcová šestistrunka, znovu lehce vytažená nad ostatní nástroje (podobný přístup zvolila třeba OBSCURA na „Cosmogenesis“). Ukázkový vstup do zápasu uzavírá titulní, výpravně-epická, z velké části instrumentální skladba (disponuje pouhými dvěma slokami), znovu hustě opentlená příjemnou melodikou a tentokráte o poznání více zkrocenou, hezky učesanou kytarou.
Po takto výživném startu bych uvítal pauzu a nechal se chvíli unášet ideálně na klidných akustických vlnách, ostatně jen něco přes dvě minutky dlouhý předěl „The Great Revelation“ by k tomu přímo vybízel. Leč člověk míní a BEYOND CREATION mění – ani čtvrtá skladba totiž nepřináší žádné letargické rozjímání, ale naopak zas a znova nutí svého posluchače k maximální koncentraci nad hustě posetou notovou osnovou. Trochu klidu částečně přináší až následující dvojice skladeb – mezi agresivními a melodicky rozmáchlými pasážemi neustále oscilující „Neurotical Transmissions“ a hravá, tři minuty trvající instrumentálka „Abstrait Dialog“. Pověstnou korunu druhému albu BEYOND CREATION nasazují sedmiminutové výpravné kompozice v samém závěru alba. Kanadské kvarteto se podobně jako v případě „The Deported“ na debutové nahrávce loučí pomocí jako duha pestrých, epicky i atmosféricky dokonale vybavených skladeb.
Závěr? Bod si alibisticky nechávám pro příště, neb doufám, že třetí album přinese doteky čistě akustické, poslední to střípek v dokonalém arzenálu výrazových prostředků, kterými nesmírně nadaní prog/tech deathmetaloví Kanaďané BEYOND CREATION zatím disponují. Tolik tedy k mému osobnímu žánrovému albu roku Páně 2014.
To nejlepší z prog/tech deathmetalu v roce 2014.
9 / 10
Simon Girard
- kytara (8 string), zpěv
Kevin Chartré
- kytara (8 string)
Dominic Lapointe
- baskytara (6 string fretless)
Philippe Boucher
- bicí
1. Elusive Reverence
2. Sous La Lueur De l'Empereur
3. Earthborn Evolution
4. The Great Revelation
5. Neurotical Transmissions
6. Abstrait Dialog
7. The Axiom
8. L'exorde
9. Theatrical Delirium
10. Fundamental Process
Datum vydání: Pátek, 24. října 2014
Vydavatel: Season Of Mist Records
Stopáž: 46:26
Produkce: Christian Donaldson
Studio: The Grid Studios (Montréal, Canada)
Coverart: Pär Olofsson
Krutopřísný javorový sirup pro všechny milovníky technických lívanců. Omlouvám se našemu vrchnímu aristokratovi za nejapné lidové přirovnání, ale faktem je, že už dlouho jsem s takovou dřevorubeckou lačností nehltal basovou linku jako v případě novinky BEYOND CREATION. Jejich hudba se dá loupat jako cibule a každá vrstva je dostatečně poutavá. Kombinace výbušnosti a převažující vášně pro technickou spleť nástrojů bez slabého místa táhne posluchače až k neodvratnému replay.
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.