OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
LORD BELIAL, švédska kapela, ktorá si ma získala hlavne svojím debutom "Kiss the Goat", tohto roku vydávajú svoju štvrtú radovku „Angelgrinder". LORD BELIAL však nikdy veľmi nevyčnievali z blackovej masy a neradili sa ani medzi špičku scény a tak som bol zvedavý(verím, že nie len ja), či sa im to podarilo práve týmto počinom...
Teraz neviem, či mám odpoveď porezradiť hneď na začiatku (a potom vlastne táto recenzia stratí zmysel)...tak neprezradím. Štýl akým sa LORD BELIAL prezentujú na novinke je podstatne odlišný od časov debutu a skôr pokračuje v tom, čo kapela začala hrať od druhého albumu „Enter the Moonlight Gate". To, že sa jedná práve o švédsku kapelu už samo o sebe napovedá mnohé. Ako niekto povedal, melodika je vo Švédsku asi národnou chorobou a LORD BELIAL to len potvrdzujú. A tak môžem aj tento album označiť ako typický švédsky melodický black, v ktorom sa dá postrehnúť mnoho podobností s kapelami ako DISSECTION, IN FLAMES, NIGHT IN GALES ...a ďalej snáď menovať ani nemusím.
A tak ako prechádzame jednotlivými skladbami anjelského drviča (drviča anjelov?) stretávame sa s ostrými deathovými zasekávačkami, extrémne rýchlymi blackovými klepačkami, rôznymi melodickými sólami prekladanými občasnými akustickými vyhrávkami, jednoducho kto počul „Enter the Moonlight Gate", alebo pozná vyššie spomínané kapely, trochu si ich premieša a predstaví v melodickom black/deathovom šate, ten si vie urobiť dosť dobrý obraz aj o tomto diele. Len teraz neviem, či to je dobré, alebo zlé...vec pohľadu ja sa prikláňam skôr k negatívu...No čerstvou zmenou oproti predchádzajúcej tvorbe Lorda je pridanie už spomínaných deathovejších partov a riffov(najjasnejšie je ten rozdiel počuť v prerobenej skladbe „Satan Divine" z debutu „Kiss the Goat").
Skladby sú pestré až hymnické(„Purify Sweden"), motívy sa striedajú, melódie sa sypú...avšak...práve preto, že melódie sa tak sypú vyznieva pre mňa „Angelgrinder" dosť neprirodzene. Chýba tu akási spontánnosť a je cítiť, že všetko je urobené tak aby to bolo (jednoducho?) švédsky melodické tým pádom zrozumiteľné a v konečnom dôsledku predvídateľné. Niekomu to môže prísť ako plus no v tomto prípade to vnímam skôr ako ďalšie mínus. Ďalšou vecou je to, že album je málo inovatívny oproti staršej tvorbe, ale vôbec oproti väčšine švédskej tvorby a pridanie tej trošky deathu a postupov z neho nejako pokrokové dielo nerobí. Taktiež vďaka čistému a uhladenému zvuku je celkové vyznenie o niečo „mäkšie" čo tiež niekomu môže prísť ako plus, no ja by som osobne uvítal predsalen trocha surovšie vyznenie, ktoré by albumu slušalo trocha viac. Ad vokál... Keď na „Kiss the Goat" bol vokál ešte veľmi zaujímavý a originálny tak Angelgrinder prináša "len" klasický povedal by som, priemerný blackový škrekot taktiež snažiaci sa o značnú melodickosť, čo dosť divne vyznieva v skladbe „Unrelentnig the Scourge of War". LORD BELIAL ako som už spomínal umiestnili na albume aj znovunahratú skladbu „Satan Divine" a to je pre mňa skôr nešťastný ťah lebo v pôvodnej verzii je táto skladba omnoho lepšia...ako vlastne aj celý „Kiss the Goat" je pre mňa oveľa lepším albumom. Aby som to zhrnul napriek mojej kritike a výhradám album nie je zlý, nie je však ničím výnimočný ani prekvapivý. Vďaka melodickosti vcelku rýchlo opočúvateľný a predvídateľný. Odpoveď na úvodnú otázku je verím, že teraz už jasná...
Osobne by Angelgrindera zhodnotil ako ľahký nadpriemer a určite ho odporučil vyznávačom švédskej melodiky (a vyššie spomínaných kapiel), tí určite nebudú sklamaní, ale práve naopak(nejaký ten bod+). Ja si radšej pustím „Kiss the Goat"...
Kto pozná švédsku melodiku v podaní napríklad DISSECTION, IN FLAMES tak mu musí byť jasné o, čo pôjde na tomto albume. A to je práve problém, príliš jasné, príliš melodické, ľahký nadpriemer ku ktorému si však priaznivci švédska môžu nejaký ten bod ešte prirátať.
6,5 / 10
Thomas Backelin
- vokály, kytary
Micke Backelin
- bicí
Anders Backelin
- basa
Fredrik Wester
- kytary
Niclas Pepa Andersson
- kytary
1. Dominus Bellum(intro)
2. Angelgrinder
3. Satan Divine
4. Burn the Kingdom of Christ
5. Unrelentnig Scourge of War
6. Wrath of the Antichrists Horde
7. Purify Sweden
8. Ungodly Passage
9. Kingdom of Infinite Grief
10. Odium Vincit(outro)
The Seal Of Belial (2004)
Angelgrinder (2002)
Unholy Crusade (1999)
Enter The Moonlight Gate (1997)
Kiss The Goat (1995)
Into The Frozen Shadows (demo) (1994)
The Art of Dying (demo) (1993)
Vydáno: 2002
Vydavatel: No Fashion Records
Stopáž: 42:52
Produkce: Andy LaRoque&Lord Belial
Studio: Los Angered Recordings
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.