OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Od dlhohrajúceho debutu „Heavenly Hell“ ubehli nakoniec až štyri roky, kým sme sa dočkali dvojky z dielne GOD DEFAMER. Tí od vydania debutu zažili kolotoč personálnych zmien, z pôvodnej zostavy nezostal kameň na kameni – vytrvali Alex (gitary) a Peter (vokály), zvyšok je nový. Miro Raučina, bubeník (o.i. EMPYRION, ABORTION), je stálym členom, Kamil Adamík (v súčasnosti HOLOTROPIC), gitara, a Martin Kalmancai (DOOMAS, UNMOURNED), basgitara, sa na nahrávaní „Relics“ podieľali ako hostia.
Aký vplyv má vynovená zostava na celkové vyznenie „Relics“? Nuž, značný. Ubehli štyri roky a hoci počuť, že GOID DEFAMER zostávajú sami sebou, vývoj postrehne aj osoba výrazne nahluchlá. To typické pre GD tu je, ale možno povedať, že s odchodom Reného Blahušiaka ako možno posledného zástancu klasického osvedčeného deathmetalového smerovania sa hudba definitívne preklopila na stranu košato prepracovanej technickej, atmosférickej a melodickej deathmetalovej moderny, s tým, že na ortodoxné smrtiace vyznenie sa tu nehrá a napriek mnohým agresívnym, extrémnym klepačkovým, hlbokými i revanými vokálnymi polohami zvýrazneným pasážam je tu hlavným princípom akási „jednota v rôznorodosti“.
Máme tu teda s citom, ale bohato vrstvené gitarové štruktúry a celkovo veľmi technickú, na filigránskom komponovaní postavenú hudbu, ktorá sa vo svojej deathmetalovej rovine blíži tu k prístupu ORIGIN, inde zase THE FACELESS, potom skočí k FALLUJAH a tie klasickejšie melodické deathmetalové momenty opäť pripomenú napríklad DARK TRANQUILLITY. V podstate GOD DEFAMER na vysokej úrovni držia krok s dianím v súčasnom svetovom kadejako sofistikovane podanom death metale, a to nie je všetko. Oproti minulosti si o dosť viac priestoru vybojovala náladová, atmosférická zložka, čo do inšpiračných zdrojov siahajúca od progresívneho rocku k rôznym post- záležitostiam.
Nájdu sa aj pasáže, ktoré výstavbou, atmosférou, hrou i vokálnym podaním mávajú na pozdrav súčasným CYNIC, čo by celkovo takto napísané mohlo varovať pred akýmsi príliš bohatým gulášom, lenže omyl – death metal a to všetko ostatné je skombinované, použité a vygradované tak ľahko a nenásilne, že sa chce autorom zatlieskať. Ja si extra nepotrpím na „modernosť“ a „progresivitu“, baví ma jedine v prípade, že z x.y. hudby vylieza prirodzene a neprvoplánovo, v opačnom prípade sa radšej zahrabem tam, kde „brutality is the law“, ale tu sa to podarilo. A v rámci tej moderny ma obzvlášť teší, že napriek rôznym gitarovým synťákom, ktoré sa tu k slovu dostali, napr. bicie neznejú ako umelý výplod šialenca, ale ako kopáky, prechody, činely a ostatné tieto veci, skrátka aj tu GD išli na vec s rozumom a po svojom.
Hostia sa na albumoch GOD DEFAMER zrejme stávajú tradíciu, tentokrát je ich päť. Premiérovo sa stretávame so strunovým nástrojom Chapman stick - Peter Fedorčák, i kontrabasom - Peter Markus, sólovou gitarou prispel Stefan Aronsson (všetci traja sa stretli v skladbe „Human Seed“) a s čistými vokálmi pomohli Peter Sinkovič a Marián Petranin (poznáte ho z DEAD POETS SOCIETY a ONE SECOND HOTEL). Nikdy som nebol zástancom čistých vokálov v extrémnej hudbe, považujúc ich za nadbytočné ponúkanie sa „širším masám“, väčšinou použité ako päsť na oko, tu však máme jeden zo zriedkavých prípadov, kedy to funguje, a nakoniec, Maya som v akcii videl nedávno s OSH, a kto vie, ten proste vie.
Uzavriem to takto – GOD DEFAMER určite nie sú nejaký ortodoxný death metal, ale v ich prípade je to takto lepšie, spotrebných, dávno omleté staré vzorce oprašujúcich „nových“ deathmetalových kapiel je dvanásť do tucta. A proti takto zmajstrovanému „tech/prog/čokoľvek“ príliš často vyznievajú tak akosi bezducho.
Technická deathmetalová progresivita na takýto slovenský spôsob rozhodne baví.
8 / 10
Vydáno: 2014
Vydavatel: Gothoom Productions
Stopáž: 46:33
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.