PATHOGENIC - Crowned in Corpses
Komplexní metalová skládanka, kde si podává ruce agresivní death metal s dusavými djent výpady, ale i melodickými a klidnějšími pasážemi. Přes veškerou agresivitu to má i zvláštní ladnost. První dojem slušný.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Rozhodně to není poprvé, co pod patronací pennsylvánského „forward thinking“ labelu Willowtip Records vyšla netradiční a svým způsobem i originální deska. Dostala jméno „Blessed Be My Brothers...“ a na svědomí jí má dle babylonské bohyně Sarpanit pojmenované trio ze středoanglického Birminghamu. Pokud se podrobněji podíváme na sestavu SARPANITUM, nemůžeme si nepovšimnout, že v kolonce „obsluha bicích nástrojů“ figuruje jistý pan Leon Macey. Toto jméno by mělo uvést příznivce nevšedních death metalových receptur do okamžité pohotovosti, neb se samozřejmě jedná o bubeníka/kytaristu slovutných MITHRAS, kteří svou pokřivenou atmosférickou produkcí naroubovanou na základy vincentovské éry MORBID ANGEL kdysi důkladně rozčeřili stojaté vody ostrovní death metalové scény. Od vydání jejich poslední regulérní řadovky „Behind The Shadows Lie Madness“ však uplynulo již dlouhých osm let...
Naprosto stejně dlouhou dovolenou si užívali i otcové zakladatelé SARPANITUM, tedy Tom Hyde (CACHEXIC, koncertní kytarista MITHRAS) a Tom Innocenti (INFANT BILE, ale také bývalý člen LANTLÔS), kteří se za tu dobu, opět shodně jako MITHRAS, připomněli pouze jedním EP (dostalo název „Fidelium“ a vyšlo v roce 2011). O rok později posiluje řady SARPANITUM zmiňovaný Leon Macey, jenž tak dostává šanci po dlouhé době usednout na okoralou stoličku a řádně tak oprášit své pavučinou obalené činely (Macey se v mezičase participoval na nahrávání „Predestined“, pilotního to EP poměrně zajímavého projektu CONTRARIAN, kde mu ale byl svěřen nástroj standardně disponující šesti strunami, za bicí soupravou totiž tenkrát trůnila jedna z největších kapacit v oboru – George Kollias). Na výsledek spolupráce znovu obnovených SARPANITUM se však muselo čekat ještě další tři roky, comebacková deska vyšla až 17. února a dostala do vínku v rámci žánrových konvencí poměrně netradiční název „Blessed Be My Brothers...“.
Souhrn? „Blessed Be My Brothers...“ je bez nejmenších diskusí albem, které tu již dlouhou dobu nebylo. Poutavá, maximálně memorovatelná kolekce, jež vás neustále láká k opakovaným poslechům. Osobně jich mám za sebou již několik desítek, přesto mě SARPANITUM nutí přidávat další a další. Výpravný, atmosférický, vzletný a hravý, ale i potemnělý, hrubozrnný a nespoutaný death metal. Kráska i zvíře v jednom těle. Poetický BDM? Nepřestávám jím býti okouzlen.
„Blessed Be My Brothers...“ od Angličanů SARPANITUM je bez nejmenších diskusí albem, které tu již dlouhou dobu nebylo. Výpravný, atmosférický, vzletný a hravý, ale i potemnělý, hrubozrnný a nespoutaný death metal. Kráska i zvíře v jednom těle. Poetický BDM? Nepřestávám jím býti okouzlen.
9 / 10
Tom Innocenti
- zpěv, kytara, klávesy
Tom Hyde
- kytara, bakytara
Leon Macey
- bicí
1. Komnenós
2. By Virtuous Reclamation
3. Truth
4. Glorification Upon The Powdered Bones Of The Sundered Dead
5. Immortalised As Golden Spires
6. Thy Sermon Lies Forever Tarnished
7. I Defy, For I Am Free
8. Homeland
9. Malek Al-Inkitar
10. Blessed Be My Brothers
Blessed Be My Brothers... (2015)
Fidelium (EP) (2011)
Despoilment Of Origin (2007)
Despoilment Of Origin (demo) (2005)
Demo 2004 (demo) (2004)
The Agushaya Hymn (demo) (2003)
Datum vydání: Úterý, 17. února 2015
Vydavatel: Willowtip Records
Stopáž: 41:06
Produkce: Leon Macey
Mix & Mastering: Leon Macey
konečneeeeeeeeeeeee absolutne zmysluplny album
Komplexní metalová skládanka, kde si podává ruce agresivní death metal s dusavými djent výpady, ale i melodickými a klidnějšími pasážemi. Přes veškerou agresivitu to má i zvláštní ladnost. První dojem slušný.
Desítka v rychlém kvapíku pádících válů nenechává nikoho na pochybách o čem že to tady bude. Španěle svůj tradiční hejvík hrají natolik tradičním způsobem, že tradičněji už to nejde. Skladby šlapou, refrény trefují cíl, jen do těch legín už se nenacpu.
Death metal, který by se formálně mohl zdát až příliš tradiční, aby se hodnotil nějakými superlativy, přesto se partě z Rochesteru daří v mantinelech klasických stylových klišé budovat skladby, které neuvěřitelně šlapou, mají drive a jakousi "duši".
Poměrně rozporuplná nahrávka. Na jednu stranu slyším spoustu zajímavých technicko-disonantních motivů ve stylu GORGUTS, na stranu druhou mi chybí větší tlak a mnohem hrubější pokožka. Přiznám se, že rovněž nemám kdovíjakou radost ze slabšího vokálu.
Doom a housle, to už tady bylo. Ale doom, dudy, mandolína a citera? Švédi chytře spojují houpavé metalové riffy s folkem, středověkými tradicionály a instrumentací. Hudba je to duchovní i zemitá, smutná i povznášející. Uvidíme, jak ustojí zkoušku časem.
Atmosféra by se na nahrávkách těchto Francouzů dala krájet. Jsou v tom emoce, pestrá škála spíše melancholických nálad a těžké kytarové riffy. Album opět s jistotou plující v mezinárodních vodách vymezených doom metalem, gotickým rockem a sludge metalem.
Belgické trio si na debutovém EP celkem okatě bere za vzor Američany TOOL, ale kompenzují to výrazným ženským vokálem. "The Paranoia, Hysteria" je třeba brát jako rozjezdovou položku. Uvidíme, kam to skupina nasměruje příště, potenciál tu cítím.