Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Ve včelách se jeden nevyzná, správně filozofoval Medvídek Pů a já bych k tomu jen dodal, že jeden se občas nevyzná ani ve vlastním vkusu. Ač britské symfo-komando DAMNATION ANGELS reálně nabízí cosi jako slabikář power metalových klišé obtažených sytými orchestrálními barvami, nemohu se poslední dny ubránit tomu, abych si "Udatný oheň" (to fakt?) pouštěl denně.
Vyložme si heroické taroky na stůl: tihle Andělé jsou od nátury pěkní kýčaři, což předvedli už na debutovém albu "Bringer Of Light". Jednoduchá hevíková kytarová "kila", která povznáší výrazná živá orchestrální složka, jenom sotva nabízí nějakou revoluci, o které se barvitě psalo v promo materiálech. Co Britům pomáhalo výrazně byly slušné nápady (třeba samurajská orchestrace ve skladbě "Pride") a pochopitelně i solidní vokál Nora PelleKa. Právě jistý mužský hlas v symfo metalové pompě vedl mnohé k větší shovívavosti, protože v jinak celkem matriarchální zóně je PelleK příjemné osvěžení. Nechme stranou, že udatný "varijór" je nejspíš větší modelka než Tarja a Floor dohromady a ve volném čase předělává disneyovské šlágry do metalového hávu. K hudbě DAMNATION ANGELS jeho teatrální projev pasuje a ve šťastnějších momentech se dokonce můžeme bavit o libých reminiscencích na Norova krajana Roye Khana (CONCEPTION, ex-KAMELOT).
Na nové desce pokračují DAMNATION ANGELS ve snaživém skládání různých power metalových vlivů (NIGHTWISH a KAMELOT, ale třeba i ultimátní patos SONATY ARCTICY a dekadentní ruské hračičky MECHANICAL POET si člověk vybaví poměrně často) a jejich upgradu docela sympatickými orchestrálními aranžemi. Chlapci milují škvařící se smyčce, vybičované dechy a decentně futuristické samply. Pohybují se zkrátka agilně kdesi mezi heroickým fantasy, Temným rytířem a Matrixem, přičemž všechno zaštiťuje poctivý metalový patos a nadužívaný štěkot sboru (jedna slabika stačí, drahoušku). Je to barevné, snesitelně jalové a zábavnější než aktuální sterilizovaní NIGHTWISH, ale čím víc to člověk poslouchá, tím víc si je vědom mělkosti a hry na efekt. Jako by DAMNATION ANGELS vznikli na zakázku: pro kluky trocha těch chrabrých gest, pro děvčata citlivý model za mikrofonem, který je dostatečně emo a má navíc rád manga a animé.
Žádná barvitá magie zpívajících riffů KAMELOT, žádná soudržnost klasických inspirací starých RHAPSODY, ale řekněme, že milovníci výpravného metalu neodejdou z téhle maškarády uraženi a ošizeni. Některé skladby jsou jednoduše nakažlivě chytlavé (úvodní hymnus "Finding Requiem", navazující "Icarus Syndrome", který celkem adresně pošilhává po herním fenoménu DEUS EX), v jiných se člověk může bavit tím, kolik patosu unese jedna skladba ("The Passing" by skutečně mohla uzavírat nějaký disneyovský dojáček s udatnými králíčky). Zamrzí, že plánovaný orchestrální vrchol alba "The Fire Inside" obsahuje asi tolik ohně jako vědro vody, takže házet jiskru musí epická zpívánka "Under An Ancient Sun" s pěkným refrénem, jehož větší část už jsem někde slyšel, ale za boha si nevzpomenu kde.
Dokud se konečně nevyznám ve svém vkusu, musím konstatovat, že "The Valiant Fire" je sice neobjevné, ale celkem přívětivé dobrodružství v zemi trubek, tympánů, sborů, smyčců a řízných póz. Všichni někdy potřebujeme hrdinu, že jo.
Zpociatku som si myslel, ze ta hodina aj nejake drobne bude vela, ale mylil som sa. Celkom ma prekvapil tento album, ani nova Epica ktoru som si pustil po sa nechytala. Momentalne s tym novym spevakom to je uz slabsie. Naj. skladba: The Passing
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.
Low-key scandi thriller o druhém největším vyšetřování v dějinách Švédska má pár dramaturgických botiček, ale svým důrazem na skvělé postavy a trpělivě budovanou atmosféru odhodlaného zoufalství dokáže ve finále trefit na solar. Silná a poctivá minisérie!
Krásno vyšlo včera, na výročie obety Jana Palacha. Ak chcete mať zimomriavky z počúvania slovenského metalu, čo najskôr si dajte tento prvý veľký domáci album tohto roka.
Nelze jimi pohrdat, musíte je milovat! Bezejmenná novinka nepřekvapí ve smyslu žánrových změn, ale přijde mi rafinovanější a propracovanější než kdy předtím. Rozhodně však ne na úkor intenzity a nekompromisního přístupu. Tady vše při starém a dobrém!
Už pár dnů mě trápí teploty, tak se nořím do hojivého babylonského bláta těchto Belgičanů. Ve své drone doomové přísnosti je to krásný, bezmála hřejivý delirický zážitek, který jedním dechem proklíná i povznáší, elegantně tančí i trpí v křečích.
I přes původní vize, že nová deska Nicka Cavea ponese optimistickou auru, propadá se "Wild God" do pochmurných nálad a svou tísnivou atmosférou umí sevřít posluchače do kleští. Přesto je "Wild God" o kus písničkovější než minulé desky, což je za mě dobře.