OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Na úvod lakonicky poznamenejme, že AD NAUSEAM jsou Italové a hrají death metal. Pokud v očekávání dalšího z řady klonů vývojové linie definované zejména tvorbou HOUR OF PENANCE rezignovaně máváte rukou a okamžitě přestáváte číst, musím vás upozornit, že to není zrovna nejšťastnější rozhodnutí. Tentokrát se totiž bude hrát podle úplně jiných not, než je na apeninském poloostrově často zvyklostí. Vlastně už jen ponurá černobílá obálka, na které se nehroutí k zemi gotické věže katedrál a zpoza rohů zlověstně nevykukují biskupské mitry, napovídá, že „Nihil Quam Vacuitas Ordinatum Est“ bude pravděpodobně čerpat z trochu jiného žánrového soudku.
Ale začněme trochu zeširoka. Znáte kapelu DEATH HEAVEN? Pokud ne, spokojte se s jednoduchým konstatováním, že tenhle spolek kdysi nahrál jedno jediné album „Viral Apocalypse“, jenž se neslo ve znamení techničtěji pojatého BDM, dávajícího vzpomenout na tvorbu celé řady kapel napříč širokým death metalovým spektrem (včetně ctitelů melodické produkce). Důležité pro nás ale je, že DEATH HEAVEN posléze mění jméno na AD NAUSEAM a začínají procházet důkladnou žánrovou metamorfózou, která vyvrcholí vydáním „Nihil Quam Vacuitas Ordinatum Est“, kde už se Italové prezentují jako maximálně vyspělá tech/death metalová sestava odkazující zejména na učení ULCERATE a pozdních GORGUTS. Co se dalších vlivů týče, můžeme registrovat špetku ALTARS, SVART CROWN či IMMOLATION (slyš zejména oldschoolovými vlivy obohacenou „Lost In The Antiverse“). Nicméně tady pozor, neb AD NAUSEAM nejsou kdovíjak deathmetalově hrubozrnní a jejich produkce není tak výrazně cítit sírou - působí spíše strojově, chladně a odlidštěně.
Hned první položka „My Buried Dream“ dává jasnou řečí na vědomí, jakéže to desky momentálně dlí na čestných místech ve zkušebně AD NAUSEAM - jsou to „Obscura“, „Colored Sands“ a „Everything Is Fire“. První zdání však často klame. Ano, z „Nihil Quam Vacuitas Ordinatum Est“ jsou vlivy výše uvedených alb cítit výrazně a naprosto jasně, nicméně italské kvarteto je jen slepě nekopíruje, na místo toho je do detailu rozkládá, různě tvaruje, modifikuje a zase skládá dohromady dle svých vlastních představ. Samozřejmě se najdou i výjimky, jako je až příliš dobře známý disharmonický riff (zde vystupující třeba v „La Maison Diev“ – čas 4:04), jenž si ULCERATE dali patentovat na městském úřadě v Aucklandu již před mnoha, mnoha lety. Inu, do budoucna bude nutné podobně okaté citace co nejvíce eliminovat.
Ač AD NAUSEAM drtivou většinu hracího času sázejí na komplexní, pokroucené atonální spletence a studenou, negativní, místy až industriálně zabarvenou atmosféru, dokážou v pravý okamžik hodit disonantním skřípěním zmučenému posluchači záchranné lano. Podobně jako na opuštěném rozeklaném skalisku uprostřed rozbouřených vod občas zakoření zelená rostlina, vypluje čas od času i nad trýznivou disharmonickou produkcí AD NAUSEAM příjemná melodie (koruna sbírky „The Black Veil Of Original Flaw“, sólo v „La Maison Diev“, ke konci „Key To Timeless Laws“). Nicméně vzhledem k žánrovému zařazení desky žádné výrazně chytlavé momenty jako za časů „Sacrificial Ritual Of Ugarit Dead“, kdy Italové ještě hráli pod vlajkou DEATH HEAVEN, logicky čekat nemůžete.
Komplexní, instrumentálně vysoce náročná a posluchačsky ne právě lehce stravitelná nahrávka – jak díky svému obsahu, tak i své nadstandardní délce atakující hranici jedné hodiny. Už je mi poměrně stydno znovu tady konstatovat něco o desce „na hodně poslechů“, „bohatě vrácených časových investicích“ či snad albech „co rostou s každým dalším poslechem“, nicméně „Nihil Quam Vacuitas Ordinatum Est“ přesně takovým záznamem je. Naprosto zaručený tip pro příznivce GORGUTS i ULCERATE nebo rovnou atmosférického tech/death metalu jako takového (ovšem sbírku by mohli stejně tak docenit i stoupenci blackových sestav typu DEATHSPELL OMEGA). Naopak staromilci pravděpodobně spokojeni nebudou a doma pod plakátem „Slowly We Rot“ nepřestanou bručet cosi o nudě a přílišné akademičnosti.
Pokud vám to nestačí a máte rádi Itálii i ULCERATE, doporučuji vám ještě poohlédnout se po „Derivae“, zatím poslední desce NERO DI MARTE, jež tvorbu novozélandských učitelů rovněž částečně reflektuje (ovšem tady pozor, neb sestava z Bologni nedlí pouze a jen v dusivé sirnaté sloji kdesi pod Aucklandem, ba právě naopak, velmi často vzlétne k nebi na křídlech značky CULT OF LUNA, ISIS a nebo GOJIRA).
„Nihil Quam Vacuitas Ordinatum Est“ je komplexní, instrumentálně vysoce náročná a posluchačsky ne právě lehce stravitelná nahrávka – jak díky svému obsahu, tak i své nadstandardní délce, atakující hranici jedné hodiny. Naprosto zaručený tip pro příznivce GORGUTS i ULCERATE nebo rovnou atmosférického tech/death metalu jako takového.
7,5 / 10
Andrea Petucco
- kytara, zpěv
Matteo Gresele
- kytara, zpěv (backing)
Matteo Bernardelle
- baskytara
Andrea Stefani
- bicí
1. My Buried Dream
2. Key To Timeless Laws
3. La Maison Diev
4. Into The Void Eye
5. Terror Haze
6. Lost In The Antiverse
7. The Black Veil Of Original Flaw
8. Superimposing Mere Will And Sheer Need
Nihil Quam Vacuitas Ordinatum Est (2015)
Vydáno: 2015
Vydavatel: Lavadome Productions
Stopáž: 55:39
Produkce: AD NAUSEAM
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.