OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
STRATOVARIA ARCTICA se po pár letech opět ozvali. Vlastně se ozval Jani Liimatainen, z jehož hlavy nápad na CAIN´S OFFERING vzešel. To bylo koncem minulé dekády, kdy po odchodu od SONATA ARCTICA přemýšlel co se sebou. Jeho vedlejší projekt, ALTARIA, fungoval vesele i bez něj (byť již pár let o sobě nedal vůbec vědět, takže se možná nechtěl vracet do potápějící se lodi) a tak přišel s myšlenkou na spojení sil s Timem Kotipeltem v nové uskupení. Aby nenechal nic náhodě, seskládal zbytek kapely z dalších známých jmen: Jukka Koskinen (WINTERSUN) a Mikko Harkin (Liimatainenův kolega z prvních let Sonaty).
Pro aktuální album se sestava trochu obměnila, lépe řečeno posílila v osobě Jense Johanssona (STRATOVARIUS). „Stormcrow“ je deska nacpaná kvalitním melodickým metalem. Rychle odsypává a nenudí. Liimatainenovy rychlé prsty nezahálí a sází jedno rychlé sólo za druhým Právě spojení Janiho s hlasem Tima Kotipelta je hlavní devízou tohoto uskupení. Klávesy páně Johanssona jsou znát, jsou slyšet a dodávají desce slušnou atmosféru, ale důraz na kytary je u CAIN´S OFFERING citelný a deska se tak neutápí v symfonickém patosu. Pro příznivce rychlého melodického metalu je tahle sbírka jak stvořená (ono taky pro koho jiného...). Avšak oproti předchozí, šest let staré nahrávce už to není takový nápor nápadů a chytlavých motivů. Do „Gather The Faithful“ vložil Jani Liimatainen celou svou metalovou duši. Do „Stormcrow“ vložil všechen svůj skladatelský a hráčský um, není to málo, ale není to dost. Jako by tomu něco málo chybělo.
„Stormcrow“ je podařená deska a vzhledem k sestavě je to sázka na jistou. Ale pokud pátráte po albu z ranku rychlého melodického metalu, které vás dostane do kolen, tak to „Stormcrow“ zřejmě nebude. Je otázka, jestli v tomto žánru vůbec ještě lze něco podobného očekávat. CAIN´S OFFERING si každopádně udrželi svou úroveň; i po šesti letech od prvotiny dokáží přinést solidní materiál.
STRATOVARIA ARCTICA je opět nacpaná kvalitním melodickým metalem, jenže už to není takový nápor nápadů. Dobře odvedená práce mistrů svého oboru, jenže podobného materiálu jsou alba domácích kapel zúčastněných muzikantů plná.
7 / 10
Timo Kotipelto
- zpěv
Jani Liimatainen
- kytary
Jens Johansson
- klávesy
Jonas Kuhlberg
- basa
Jani Hurula
- bicí
1. Stormcrow
2. The Best of Times
3. A Night to Forget
4. I Will Build You a Rome
5. Too Tired to Run
6. Constellation of Tears
7. Antemortem
8. My Heart Beats for No One
9. I Am Legion
10. Rising Sun
11. On the Shore
Stormcrow (2015)
Gather the Faithful (2009)
Vydáno: 2015
Vydavatel: Frontiers Records
Stopáž: 57:34
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.