OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Po jedenácti letech zpátky na Rock For People, kterému vévodí jména jako MOTÖRHEAD a GUANO APES. Specialitou tohoto ročníku je to, že se poprvé tento tradičně hradecký festival rozděluje ve dví. Jeho druhou zastávku k sobě přitahuje hlavní evropské město kultury v roce 2015, tedy Plzeň. Jedna venkovní velká scéna, jedna hangárová, jedna klubová a první den funguje Red Bull Tour buss.
hlavní "náměstí" festivalu
fanoušci před koncertem Petera Doherty
areál
V prvních chvílích jsem trochu zaskočen areálem. Prostor bývalého depa trolejbusů se mi zdá malý. Vzápětí ale zjišťuji, že má areál ještě mnoho reserv. První den tu mnoho lidí není a i na hlavní scéně začínají některé kapely do prázdna. Obrovskou výhodou je slušné množství toalet a tekoucí vody v budovách. Možnost schovat se v prostorách Depa před sluncem v kavárnách, kinoareálu nebo výstavě fotografií. Blízkost řeky, kde je přeci jen o trochu vlhčí vzduch.
jídlo
Co však není úplně vychytáno, je stravování. Já jako vegetarián jsem byl odkázán na přeolejované belgické hranolky, předražený vege-burger nebo porce nudlí bez masa. Hlady jsem nezemřel, ale ani jsem si v té záplavě KFC a stánků s přepáleným olejem nepochutnal na něčem zajímavém. Chápu ale, že tady jsme kvůli hudbě, ne kvůli gastronomii.
jeden z chladivých prostorů v depu s promítacím plátnem a prodejnou textilu
pití
Spousta lidí, hlavně těch oděných do trik s nápisem MOTÖRHEAD, tu byla krom své oblíbené kapely i kvůli pivu. Že MOTORHEAD přilákají tak moc pivařů, zřejmě bylo překvapením, protože jsem druhý den neustále narážel na dlouhé fronty u pivních stánků. Z nealko pití jsem se pravidelně vracel k ledovému Tuaregu v kavárně BEARDED BROTHERS COFFEE.
zvuk
Nejlepší zvuk byl jednoznačně na tourbusu, který ale bohužel fungoval jen první den, následovaný hlavní scénou. Nejhorší byl bohužel na odloučené klubové scéně v Papírně. Bohužel i navzdory skvělé dramaturgii. Zvuk mohli posoudit a docenit i všichni obyvatelé Plzně a přilehlých obcí, neboť i deset kilometrů od areálu šlo jednoduše poznat, kterou skladbu MOTÖRHEAD právě hrají.
plac před hlavní scénou
dramaturgie a kapely
První den roztančil a energii dodal domácí nestárnoucí tajfun zvaný SKYLINE na RedBull tourbusu. Mé očekávání nezklamal hlasový experimentátor THePETEBOX a největším překvapením byli belgičtí BRNS. Ti v podvečer vytvořili svým experimentálním indie rockem velmi podmanivou atmosféru na vnitřní scéně a rozhodně byli největším objevem prvního dne. Naopak jedna z hlavních hvězd večera Peter Doherty byl nudným zklamáním.
Druhý den se to nejzajímavější odehrává na hlavní scéně. Počínaje šťavnatým vystoupením francouzského rockového dua THE INSPECTOR CLUZO. Vyplatilo se počkat si i na fantastické Švédy MOVITS!. GUANO APES překvapili profesionálním setem se skvělým nasazením. A MOTÖRHEAD? Myslím, že to už lepší nebude nikdy a vzhledem k okolnostem bojovali se ctí. Objevem druhého dne jsou maďarští holobrádci z MIDDLEMIST RED s velmi procítěnou porcí psychedelického rocku.
Dramaturgicky to bylo samozřejmě rozhodně slabší, než u hradeckého festivalu. Jedinou výjimkou byla sobota, kdy se počet lidí v areálu ztrojnásobil kvůli MOTÖRHEAD a GUANO APES.
chlazení bylo hlavně v sobotu stále obsazené
někteří fans dotáhli i zajímavou garderóbu
po areálu bylo několik rezavých rozhleden
výhled byl fajn
ale stabilita některých lehce proměnlivá
zelený dům
umělecké expozice
prostor klubu Papírna
kavárna v Depu
a na závěr fanoušci hlavních hvězd:
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.