OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Stejně jako včera se hlásíme přímo z místa dění a přinášíme šest dojmů, které se nejvíce zaryly do paměti! Dnes je sestava opravu hvězdná, jen považte: DEATH, NAPALM DEATH, SEPULTURA, THE DILLINGER ESCAPE PLAN, WALLS OF JERICHO a KRISIUN.
KRISIUN – za death metalovou ryzost ve třech. Za sehranost. Za to, že mě jejich riffy přikovaly k zemi.
WALLS OF JERICHO – za Zrzku, se kterou si to určitě nechcete rozházet. Za všechny svalnaté ženy světa. Za nasazení. Za jedinou metalcorovou kapelou dne. Za to, že jsou stále uragánem.
THE DILLINGER ESCAPE PLAN - za výběr songů. Za to, že jsem si málem vyřval hlasivky. Za to, že se Greg nepokusil nikoho zabít jako minule. Za sílu a energii, kterou tu zatím nikdo neměl a mít nebude. Za přihrávky mikrofonu. Za to, že před jejich setem mě opět mrazilo v zádech (zatím jako u jediné kapely).
NAPALM DEATH – za „epic fail“ dne nebo spíše celého festivalu. Zvukař nechal kapelu hrát několik skladeb i přes to, že chvílema šel ven jen vokál nebo také vůbec nic. Za nepochopení gest diváků. Za nejnervóznější a nejdivnější konec NAPALM DEATH, který jsem kdy viděl.
SEPULTURA – za to, že srovnávat se musí. Za to, že i s jednou kytaristou zadupali SOULFLY do země. Nekompromisně a bez debat. Za kytarově rovné a ostré vystoupení. Za starý pecky. Za opravdový brazilský animální feeling.
DEATH DTA – za to, že Di Giorgie je hipík a hraje bos. Za jeho lehkou hru. Za to, že používá nástroje, jejichž počet strun lze dělit třema. Za frajeřinky s basou. Za „Symbolic“. Za death metalovou krásu. Za to, že po jejich setu musela spousta mužů obejmout ženu a zamáčknout slzu. Za sestavu. Za vonné tyčinky.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.