OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Křečovitě se svíjet v plamené výhni a řvát až i nebe zapláče. Tančit poslední waltz s rohatým. Plavat v řece temné beznaděje. Projít metalové peklo. Nezávadná nálepka “progresivní epický metal” ani zbla nevystihuje, jaká epická tortura čeká mysl posluchačovu uvnitř světa Ďáblovy síně slávy. Když se v úvodu skladby Hellfire začínají morbidně tyčit ztuchlé stěny dunivých kláves, ježí se mi chloupky na krku v rozechvělém očekávání. A pak...
... “Welcome to your own brain!” a pekelný valčík začíná. Křečovitě se svíjet v plamené výhni a řvát až i nebe zapláče. Tančit poslední waltz s rohatým. Plavat v řece temné beznaděje. Projít metalové peklo. Nezávadná nálepka “progresivní epický metal” ani zbla nevystihuje, jaká epická tortura čeká mysl posluchačovu uvnitř světa Ďáblovy síně slávy. Když se v úvodu skladby Hellfire začínají morbidně tyčit ztuchlé stěny dunivých kláves, ježí se mi chloupky na krku v rozechvělém očekávání. A pak - “Welcome to your own brain!” a pekelný valčík začíná.
Zkuste si představit soundtrack k nějakému hodně, hodně temnému horroru, ale udělaný metalovou řečí. Tak taková je deska The Devil´s Hall Of Fame. Utáhne širokou škálu pocitů, ale vždy inklinuje k černé. Například nádherná Shadowland má refrén, který by si Aerosmith určitě rádi vypůjčili k dalšímu z Armaggedonů - překrásně vyklenutý popěvek s téměř sametovou barvou hlasu Jörn Landeho - jenže následující Zierlerova bouře zvuků a pazvuků, doplněná vokálním sadomasochismem zahrdlí světlo tak rychle, jako jestřáb holubičku. Křup! Nebo závěrečný kus Perfect Dark. Děsuplný sborový nářek a neuvěřitelně prostorový dojem - dovedete si představit, jaké by to bylo probrat v dokonalé temnotě kdesi v hlubinách moře? Já už ano... Atak na zdravý rozum dostupuje vrcholu v The Devil´s Waltz. Navrstvení šlapavé rytmické sekce, sólující kytary a nepřeberného rejstříku Zierlerových řetězících se efektů. Být tam ještě Lande, je to na papíry na hlavu...
Vlastně jsem během poslechu The Devil´s Hall Of Fame vzpomněl hlavně dvou kapel - Black Sabbath a Pink Floyd. Ti první se mě ovanuli v titulní skladně vražedně pomalým tempem rozrušovaným hutnými nástupy kytar, táhlými mezihrami a funebrálním zvonem. Ti druzí - ničivou atmosférou. Snad jenom u Zdi jsem se cítil tak dole, jako po těchto 45 minutách utrpení v pekelných plamenech. Velmi osobní zážitek. Nepojmenovatelný.
Jedno ale vím jistě. Beyond Twilight si hlasitě říkají o album roku...
Tahle deska mě zasáhla jako blesk. Nedovedu hledat paralely, je to čirý útok na psyché, vedený zbraněmi snad prog, snad power metalovými. Tak jako tak – je to od základů emoční očistec... famózní klávesy, famózní Jorn Lande, famózní texty, famózní příběh. Jedno z nejlepších alb roku 2001, potažmo všech dob.
9,5 / 10
Finn Zierler
- klávesy
Jörn Lande
- zpěv
Tomas Fréden
- bicí
Anders Kragh
- kytary
Anders Lindgren
- basa
1. Hellfire
2. Godless And Wicked
3. Shadowland
4. The Devil´s Waltz
5. Crying
6. The Devil´s Hall of Fame
7. Closing The Circle
8. Perfect Dark
For The Love Of Art And The Making (2006)
Section X (2005)
The Devil`s Hall Of Fame (2001)
Vydáno: 2001
Vydavatel: Massacre Records
Stopáž: 45:45
Produkce: Tommy Hansen Studio: Jailhouse Studios, Hitworks Studios, Zierler
trošku to hodnocení pokazím...
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.