OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
S recenziou "Arcturian" som si dal temer obdobne načas ako ARCTURUS s dlho očakávanou novinkou. Kultoví Nóri prichádzajú so svojím intergalaktickým cirkusom medzi nás už po piatykrát, vzbudzujúc (ako vždy) nemalé očakávania. Sám som tiež dúfal v nápravu reputácie kapely po nie celkom vydarenom "Sideshow Symphonies", ktorý mal nevyváženú produkcie a ďalšie problémy, kvôli ktorým mi veľmi neprirástol k srdcu.
Už vlajková loď v podobe skôr prezentovanej "The Arcturian Sign" demonštrovala solídny prísľub, že k náprave krívd minulých by predsa len mohlo dôjsť. Samozrejme, treba pritom zabudnúť na časy blackmetalovej avantgardy a pionierstva, tento potenciál je, zdá sa, už dávno vyčerpaný. ARCTURUS sa v súčasnej polohe snažia prezentovať svojským štýlom načrtnutým ešte v roku 2005 bez ambícií zbúrať žáner, v ktorom sa pohybujú. To im rozhodne nemám za zlé.
Ak mám aktuálny počin konfrontovať so "Sideshow Symphonies", došlo k slušným posunom. Z albumu ako celku je cítiť ďaleko väčšiu tvorivú slobodu, ktorá je vcelku rovnomerne rozdelená medzi jednotlivých protagonistov. To znamená, že nikto z členov vesmírneho ansámblu nemá problém poriadne pritlačiť na tú svoju pílku a vo veľkej miere na nahrávke realizovať svoje umelecké predstavy. To ju činí veľmi pestrou, aj keď od minulosti sa celkom neodlepila a sem-tam započujeme známe postupy.
Helhammer tak prináša, pre ARCTURUS atypicky, množstvo ultrarýchlych klepačiek, krolomných prechodov a ešte rýchlejších dvojkopov ("Angst" a "Bane" potvrdia). Rovnako sa stretneme s uletenou hopsavou elektronikou vo "Warp", ktorá pripomenie skvelé momenty priekopníkov tanečného elektro black metalu - KOVENANT. Okrem toho na albume nájdeme množstvo ekvilibristických sól ako aj virtuóznu hru na klavír prekladanou hromadou elektroniky i symfoniky, ktoré sú pre tvorbu kapely charakteristické. Ak to mám hodnotiť ako celok, máme tu zrejme najtvrdší album Nórov, ktorý si nič nezadá s debutom "Aspera Hiems Symphonia" vrátane užitia drsných blackmetalových vokálov.
Vokál ICS Vortexa je samostatnou kapitolou a miestami vás veru vyťahá poriadne za uši. K ARCTURUS síce tak nejak patrí a tam, kde sa drží pri zemi, je to fajn, ale niektoré momenty naozaj nemôžu byť myslené vážne, respektíve sa za nimi skrýva iný mnou neodhalený zámer. Príkladom toho nech je "Demon", sťaby lepšia reminiscencia na "Daemon Painter" z minulého albumu. Zaujímavosťou je, že si na albume zaspieval aj Helhammer v oddychovke "The Journey".
Aj z odstupu času môžem konštatovať, že ARCTURUS sa rehabilitovali a vytvorili vcelku pôsobivý album. Je veľmi pestrý, vrátane charakteristickej kozmickej i naliehavej atmosféry. Vyzdvihol by som nečakanú tvrdosť nahrávky a unikátnu symbiózu extrémnej a kreatívnej hry, s množstvom priestoru pre každého protagonistu. Bonusom je konečne aj solídny zvuk a produkcia korešpondujúca s umeleckým zámerom albumu. Palec smeruje tentokrát hore - k hviezdam.
ARCTURUS sa týmto albumom po desiatich rokoch rehabilitovali. Nahrávka je pestrá, svojim spôsobom extrémna, s prepracovanou synergiou extrémnej hry na jednotlivé nástroje v charakteristickom temnom vyznení. Aj o tom je moderný metal.
8,5 / 10
Hellhammer
- bicie, vokály
Sverd
- klávesy
Skoll
- basgitara
Møllarn
- gitary, syntetizátory
ICS Vortex
- vokál, klávesy, efekty
1. The Arcturian Sign
2. Crashland
3. Angst
4. Warp
5. Game Over
6. Demon
7. Pale
8. The Journey
9. Archer
10. Bane
Arcturian (2015)
Shipwrecked In Oslo (DVD) (2006)
Sideshow Symphonies (2005)
The Sham Mirrors (2002)
Disguised Masters (1999)
La Masquerade Infernale (1997)
Aspera Hiems Symfonia (1996)
Constellation (EP) (1994)
My Angel (EP) (1991)
Datum vydání: Pátek, 8. května 2015
Vydavatel: Prophecy productions
Stopáž: 47:47
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.