OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Fanoušci plodné francouzské školy (avantgardního – smí se to slovo ještě vůbec používat?) black metalu by měli při vyslovení jména GLACIATION náležitě zpozornět. Skupina založená v roce 2011 François Duguestem a Hugo Moermanem, podporovaná famózním grafikem Valnoirem, se od svých počátku definovala v návaznosti na špinavé DIY a punk-garážové kořeny black metalu s výrazným přesahem k jeho nazírání jako uměleckého artefaktu. Odtud dokonalá souhra téměř puristicky černobílé grafické složky, dirty soundu a výstředních experimentů.
Provázanost GLACIATION se špičkou žánru ještě posiluje angažmá bubeníka vokalisty Rose Hreidmarra (ex-ANOREXIA NERVOSA), basáka Indria Saraye (ex-ALCEST) a konečně hostováním multiinstrumentalisty Stéphane Pauta vulgo Neigeho (znáte z AMESOEURS, ALCEST, LANTLÔS, PESTE NOIR a dalších kapel). Tahle sestava tíživých snů se podepsala pod regulérní debut „Sur les falaises de marbre“, pro nějž těžko nacházím lepší přídomek než senzační. Kapela do něj vměstnala hnilobnou, dekadentní a apokalyptickou atmosféru, která provází tragický soumrak civilizace (pravděpodobně je inspirována slavným stejnojmenným románem Ernsta Jüngera z roku 1939, který sleduje rozklad vesnické komunity vlivem nástupu „nového ideologického řádu“ a předznamenává zvěrstva nacismu).
Nad mramorovými útesy krouží od prvních vteřin hejna odporných masařek – tenhle rušivý a odpudivý zvuk se průběžně vrací, ať už jako dusivá reminiscence v přidušeném chroptění saxofonu nebo jako dokreslující sampl. GLACIATION se celkem programově vymezují proti vlně „post-blackových“ kapel, kterým se sice podařilo infiltrovat mainstreamové trendy, ale vytratila se z nich špína a intenzita, patologická úpornost typická pro černý kov. Pokud vedle sebe postavíme (pře)ceněnou aktuální nahrávku DEAFHEAVEN a tuhle francouzskou rubačku, je to jako když se navoněný lumbersexuál potká s autentickým nihilistou, z něhož odkápavá šílenství a beznaděj. Řezavý zvuk kytar, které se často vrství do neproniknutelné noisové hradby, famózní dunivá basová linka, Hreidmarrovo srozumitelné chrlení slov, velmi členité rytmické přechody, úsporná práce s melodickými elementy a v podstatě minimální použití samplů – GLACIATION zní puristicky, nenávistně, přitom naprosto inteligentně a dobově relevantně.
Album „Sur les falaises de marbre“ má velmi čitelnou dramaturgickou stavbu – velká část alba (provázaná právě kroužícími masařkami) se odehrává pod taktovkou úporné a působivé black metalové ofenzivy, z níž kapela dokáže na moment zvolnit do zvukomalebných meziher, v nichž se velmi vzdáleně zachvívá synergie mezi blackem a shoeagazem. Závěr alba se pak v zádumčivé instrumentaci a odlehčených aranžích hrouží do tíživého smutku, čímž kapela předejde hrozícímu stereotypu a zároveň působivě uzavře metaforu uhnívání a soumraku. GLACIATION dokonale zapadají do francouzské blackové školy, ale vyčnívají velmi dovednou prací s žánrovými konstantami, které dovedou kombinovat do jedinečné atmosférické směsi, pohlcující černé hmoty, která je zároveň obdivuhodně syrová i propracovaná.
„Sur les falaises de marbre“ patří jednoznačně k pěti nejlepším metalovým deskám roku, už jenom proto, kolik rozkoše tahle velkolepá hudební nekromancie dokáže opakovaně přinést.
Hniloba, rozklad, bzučení masařek. Senzační BM album se starou intenzitou a novými vlivy.
9 / 10
Sur les falaises de marbre (2015)
1994 (limited LP) (2012)
Vydáno: 2015
Vydavatel: Osmose Production
Stopáž: 42:52
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.