OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Ak si aj vy myslíte, že MEGADETH hrali najlepšiu hudbu na konci osemdesiatych a začiatkom deväťdesiatych rokov minulého storočia, z nového albumu budete nadšení.
Netuším, do akej miery bolo skutočným zámerom kapely čo najvernejšie priblížiť súčasnú hudobnú tvár zlatému obdobiu „Rust In Peace“ - „Countdown To Extinction“, podarilo sa to však úplne neuveriteľným spôsobom. A čo je ešte dôležitejšie, MEGADETH znejú až prekvapujúco dravo, nadržane, na veteránov svetového thrash metalu až drzo energicky.
Samozrejme, že za to v mnohých ohľadoch môžu hviezdne posily. Pri všetkej úcte ku gitarovým esám, ktoré kedy v MEGADETH hrali, brazílsky strelec Kiko Loureiro je od čias Martyho Friedmana prvým borcom, ktorý starú šelmu Mustaina naozaj kvalitne šťuchá pod rebrá a ženie celú kapelu vpred.
Fantasticky im to spolu hrá, to prepletanie gitarových liniek, riffovanie a sólovanie vo veľkej rýchlosti, presne o tom vždy MEGADETH boli, presne o tom je aj „Dystopia“. A keď si k tomu pridáte bubenícku veličinu menom Chris Adler, musí vám byť jasné, aké veľké veci sa na novinke MEGADETH môžu diať. Starý, na niektorých miestach hrdzavý a riadne obitý cadillac dostal nový motor z vytuneného športiaka. Očakávajte zbesilú jazdu.
Od prvých tónov krásneho blízkovýchodného intra so ženským hlasom, ktoré pretne parádny gitarový riff úvodnej pecky „The Threat Is Real“, cez titulnú sviežu thrashovicu, ukážkový to „Hangar 18“ pre rok 2016, až po ďalšie vrcholy novej dosky – čisto subjektívne najmä nádhernú „Poisonous Shadows“, v ktorej si Kiko zahral na klavíri. Všetko tu sedí, všetko drží pokope, dáva zmysel a hlavne nenudí, skutočne baví po celý čas nahrávky. A to je veru jav v prípade MEGADETH v ostatných rokoch, možno už pomaly aj desaťročiach nazaj neslýchaný.
Ani na chvíľu nezamrzí, že sa nepodarilo znovuobnovenie slávnej zostavy z čias „Rust In Peace“. Nevadí ani to, že MEGADETH napokon neangažovali slávneho Maxa Normana, ktorý stojí za zvukom aj ďalších míľnikov „Countdown To Extinction“ a „Youthanasia“. MegaDave to jednoducho zvládol sám so svojou novou partiou spolupracovníkov. „Dystopia“ má vkusne uhladený, kvalitne nadupaný, energický zvuk, úplne v najlepších intenciách MEGADETH z najslávnejších rokov. Všetko hrá tak, ako má a ako to máme od tejto kapely radi.
Až prekvapujúco presvedčivým a silným hlasom sú tu deklarované tradičné mustainovské témy – politika, temná súčasnosť a ešte tmavšia budúcnosť, choroby, strachy, fóbie, hnev, frustrácia. Skúste napríklad chuťovku s názvom „The Emperor“, cynizmus tu dostáva priam punkové rozmery z čias, keď sa na koncertoch MEGADETH pravidelne hrávala „Anarchy In The U.K.“. Aj z tohto pohľadu sa na novom albume len ťažko hľadajú nejaké slabiny.
Je možné, aby MEGADETH v roku 2016 vydali dosku, ktorá sa bez problémov môže pozrieť do očí ich najsilnejším dielam? „Dystopia“ je jasným dôkazom, že áno. Po dlhých rokoch vzostupov a pádov, sklamaní a drobných radostí je tu album, ktorý prakticky bez výhrad jednoducho musí uspokojiť každého fanúšika tejto legendárnej kapely.
„Dystopia“ sa môže hrdo pozrieť do očí aj dielam ako "Rust In Peace" a „Countdown To Extinction“. Už roky, možno desaťročia nehrali MEGADETH takto dobre.
9 / 10
Dave Mustaine
- spev, gitary
David Ellefson
- basgitara, sprievodné vokály
Kiko Loureiro
- gitary, klavír
Chris Adler
- bicie
1. The Threat Is Real
2. Dystopia
3. Fatal Illusion
4. Death From Within
5. Bullet To The Brain
6. Post American World
7. Poisonous Shadows
8. Conquer Or Die!
9. Lying In State
10. The Emperor
11. Foreign Policy
The Sick, The Dying... and The Dead! (2022)
Dystopia (2016)
Super Collider (2013)
Th1rt3en (2011)
Endgame (2009)
United Abominations (2007)
That One Night Live In Buenos Aires (DVD) (2007)
The System Has Failed (2004)
Rude Awakening (2002)
Killing Is My Bussiness (deluxe edition) (2002)
The World Needs A Hero (2001)
Capitol Punishment: Megadeth Years (2000)
Risk (1999)
Cryptic Writings (1997)
Hidden Treasures (1995)
Youthanasia (1994)
Countdown To Extinction (1992)
Rust In Peace (1990)
So Far So Good... So What! (1988)
Peace Sells... But Who´s Buying? (1986)
Killing Is My Bussiness... And Business Is Good! (1985)
Vydáno: 2016
Vydavatel: Tradecraft/Universal Music
Stopáž: 46:16
Produkce: Dave Mustaine, Chris Rakestraw
Studio: Lattitude South Studios, Leiper's Fork, Tennessee
Dobrá riffárna s velmi příjemným zvukem, několika výběrovými kousky, obstojně zpívajícím Mustainem. Přes fakt, že se tutově jedná o nejlepší desku MEGADETH za drahmo let, na zadek se z ní dá spadnout jen v kontextu s předchozími tragédiemi, nikoliv díky materiálu samotnému. Tomu chybí nabušenost „Countdown To Extinction“ a ucelenost sálající z „Youthanasie“. Mít všechny písně šťávu a nápady jako titulní pecka, disponující nejchytlavější melodií za dlouhatánskou dobu, čerpající to nejlepší z legendárního letu do Hangáru, mohla se hrdě přitulit k úrovni starých klasik. Tak či tak se zrzoun s novou sestavou představil víc jak sympaticky. Snad mu elán vydrží déle, než tomu bylo například minule.
Začátek dobrý, první skladba funkční votvírák a další titulní, to je prostě paráda a vrchol alba. Dále to pokračuje celkem tradičně a chvílemi pozornost upadá a zase se oživuje, to vše v mírně sestupné tendenci až k předposlední skladbě ale nakonec přijde parádní tečka Foreign Policy, která se mi líbí a nevím, co proti ní kdo máte. Celkem je to album nepřekvapivé a velmi dobré. Po prvním poslechu jsem se z toho rozhodně neposadil, ale dá se do toho dostat. (posloucháno dva týdny v parcích a nádražích Prahy-Smíchov včetně sněžení a doplňování tekutin).
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.