OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Ak máte nejaký podrobnejší prehľad o domácom extrémnom hudobnom podzemí, na meno Janek Lovás ste už iste narazili. Aktuálne hádam aj najaktívnejší člen martinskej scény si popri bahnení si v rôznych, prevažne grindovým smerom hodených bandách a projektoch, z ktorých je zrejme najplodnejší SWRAB, ale sľubne vyzeral aj deathmetalový TRAAK, povedal, že nebolo by od veci zahrať si trochu toho death metalu starej školy. Keďže ľudí na ozajstné hranie je na Slovensku skôr nedostatok, ujal sa gitary, vokálov, programovania bicích, a o basu sa na debutovej nahrávke postaral Slavek.
V decembri boli v štúdiu SPK Audio zvečnené skladby „Cemetery Party“, „Necromarch“, „Still Undead“ a „Back From The Dead“, ktoré sa do sveta dostávajú na profi CD-R, graficky spracovanom v duchu starých dobrých čias. Predná strana obalu obzvlášť pôsobí ako farebná verzia barbarských čiernobielych kresbičiek na kazetách z rokov 1988 – 1993 alebo tak nejako, opačná strana zase umocňuje záhrobnú textovú tematiku.
Hudobne sa ocitáme v dosť dávnej histórii death metalu, keďže nekompromisné priamočiare hrnutie, postavené na skôr jednoduchších, ale hrmotných a duniacich riffoch s hutným, mierne „zašpineným“ znením nás prenáša niekde do rokov spomenutých vyššie. Rýchle a razantné stredné tempá, ponuré, zlovestné harmónie, atmosféra krýpt a cintorínov, hmla, zombie a chlad. V postupoch BLOODCUT možno nájsť odkazy na najstaršie veci floridských DEATH či MASSACRE, ale prevažujú tu európske vplyvy. Troška BOLT THROWER, o čosi viac ožívajú spomienky na takmer zabudnutých DESECRATOR alebo IMPALER. A osobne tam počujem aj KRABATHOR z čias debutového albumu, zvlášť vokál miestami frázuje dosť podobne, hoci Janek je o dosť hlbšie než Chris. Celkovo slušná nahrávka na úvod „kariéry“, uvidíme, ako sa BLOODCUT predvedú nabudúce.
6,5 / 10
The Old Cemetery Storie (2017)
Remains Of The Deceased (2016)
Remains Of The Deceased (EP) (2015)
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.