OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Ak má prvá kapela 16-minútový program, o pol siedmej, keď už má začať, ešte len dáva dokopy pódium a vy viete, že studené pivo v podniku vedľa do seba nebudete rvať nasilu, lebo dva zápaly hrdla od začiatku roka už hádam aj stačili, tak sa vám stane, že nakoniec ju uvidíte počas dvoch záverečných skladieb. Toto „šťastie“ mali minulú stredu trenčiansko-žilinskí MENTAL TENSION. Ich hrubý, nekomplikovaný HC/punk s tak trochu hulvátsky odrevaným vokálom vo mne prebudil spomienky na rané 90. roky, kedy sme na takéto bandy chodili do košického Átria. Inak táto štvorica pri svojom vôbec prvom koncerte zanechala v už celkom potešiteľne zaplnených „sedmičkách“ dobrý dojem.
Nasledoval ďalší, ešte razantnejší nárez od ružombersko/košickej ATATRAXIE. Východnú ešte stále metropolu tvrdej hudby tu zastupuje všeobecne známa figúra za mikrofónom, Gabi, ktorý by sa cítil nesvoj, ak by hlasivky nešponoval v najmenej troch kapelách naraz, a tak si popri deathmetalových KILLCHAIN a grindových OBLITERATE pribral aj tento angažmán, nech to má pestrejšie. ATARAXIA totiž publikum rozšľahala pomerne temným, ale agresívnym metalovým crustom, to, že všetko tak masívne a prepracovane zaznelo v zostave bicie-gitara-rev, si zaslúži obdiv. „Cirkulárky“ vedia kompetentné figúry poskladať aj u nás, netreba po všetko chodiť napr. kdesi do Škandinávie. Publikum - v ten večer mohlo byť dokopy tak cca 80 (možno aj viac) ľudí – javilo znaky veľkého tešenia.
Ešte väčšieho pri v poradí tretích „domácich pánoch“ THORWALD. Zostavu Fuko (gitara), Wurma (basa), Miki a Bindi (vokály) pred časom doplnil nový bicman Kubo (KILLCHAIN), toto bola jeho premiéra a zvládol ju na výbornú. Grindové kvinteto, pomenované po starom Nórovi, ktorý sa pred vyše tisíc rokmi pred smrťou vyjadril, že vzhľadom na nevraživosť domáceho obyvateľstva sa neoplatilo pokúšať sa o Ameriku, je definitívne vývozným artiklom a jednou z vlajkových lodí domácej scény. Zohraté skvelo, naživo výborný zvuk, vynikajúce vokály, v ktorých obzvlášť Miki prekvapil zverskými, skoro deathmetalovými hĺbkami, a chytľavé skladby na pomedzí grindu, power violence a metalu, hlavne z aktuálnej novinky „Kolízie systému“. Samozrejme bonusy z albumu „Čiernobiele prasa“, pár pôct hokejistom a ponuka klobás pre Joža.
Po brúsičoch prišiel čas na zvoľnenie a hlavne ponor do čierneho bahna zmaru a zúfalstva. Denverskí PRIMITIVE MAN stelesňujú nemilosrdnú valivosť sludge/doomu aj formátom dvoch tretín zostavy – JC (basgitara) a ELM (gitara, vokál) sú masívy, vedľa ktorých si s metrákom pripadáte ako vyziabnutý tuberák. Išlo o hudbu naozaj len pre pripravených, pretože tie väzbiace plochy niektorí fakt nedávali. Dunenie basy, bicích a gitary, sprevádzané hlbokým ťahavým revom, to bolo stelesnenie klokotu pekelnej smoly. Neviem, čo by na toto povedal hudobný kritik, ktorý kultový „Into Darkness“ od WINTER zaradil medzi desať pre neho nepočúvateľných albumov. Oproti cca polovici temp používaných „primitívmi“ je to totiž rezká, skočná hudba. Pôsobivé vystúpenie, len je škoda, že odzneli iba dve skladby, keďže bubeník odpálil nejakú súčasť kopáka a museli skončiť.
A na záver ešte riadna porcia fofru od ďalších relapsáckych Amíkov MAGRUDERGRIND. Štrnásty rok existujúce trio z Washingtonu je tiež taká „úsporná“ zostava – Avi Kulawy vokály, Casey Moore bicie a R.J. Ober gitary, ale na rozpútanie naozajstného pekla to stačilo dokonale. Už od prvých momentov bolo pri pódiu nebezpečno, povedal som si „tieto fotky musia stačiť“ a išiel som dozadu. Niektorí „seniori“ ale skáču aj z baru, takže zase až taká výhra to nebola. Ľudia plachtili po celom podniku, dôvodov na to mali dosť, skladby MAGRUDERGRIND sú skôr kratšie agresívne, energiou nabité molotovy mixnuté z grindu a powerviolence. Náklepovky s aj naživo obdivuhodne prepracovanou gitarou sprevádzal guľometný štekot a hralo sa z aktuálneho albumu „II“ plus niekoľko kúskov z s/t dvojky a debutu „Rehashed“. Ako vyvrcholenie veľmi dobrého koncertu, ktorý na to, že bola streda, príjemne prekvapil aj návštevnosťou, to bolo dokonalé.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.