OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Maďarští WISDOM jsou tělem i duší písničkáři, což jim, jakožto power/speed metalistům, jde jednoznačně k duhu. Obzvláště, když se nijak netají tím, že podle nich v heavy metalu již bylo řečeno vše podstatné a těm, kdo se chtějí na scéně prosadit, nezbývá než jen se snažit v rámci recyklovacích mantinelů vymyslet co možná nejpovedenější skladby a doprovodit je co nejzajímavější koncepcí.
A přesně tak také přistoupili ke vzniku „Rise Of The Wise“, jejich nejnovějšího, v pořadí již čtvrtého, řadového alba. To za krásně provedeným obalem, na němž se znovu tyčí náš starý dobrý „Wiseman“, s odkazy na nejrůznější známé citáty, které už se rovněž stačily stát průvodní známkou know-how kapely, skrývá jedenáctku skladeb, jež se znovu melodicky blyští, až oči přecházejí, a v mnoha případech znamenají rozšíření již tak bohaté studnice povedených nápadů a věcí z dílny WISDOM.
Jistě, tradiční rukopis, kterým kapela tvoří, už zkrátka chtě-nechtě musel způsobit, že občas lehce zapochybujete, zda již i WISDOM místo tvorby tak trochu nesemílají sami sebe. Bavíme-li se ovšem o čtvrtém řadovém albu téže kapely s totožným projevem, zdálo by se mi dokonce být spíše zázrakem, kdyby tomu tak nebylo. Gabor Nagy a spol. to ovšem vyvažují na mnoha místech nahrávky, kde rozhodně nehrají druhé housle a jsou tak příjemně metalově a melodicky vzrušiví, jak dokážou být jen oni.
Přeskočíme-li (i s kratičkým intrem) úvodní „Raven´s Night“, která především balancuje na hraně oné uvěřitelnosti, neb silně připomene nejstarší ze speedmetalových klasik HELLOWEEN, je to hned následující „My Heart Is Alive“, podmanivě rozvláčná kovová tutovka, která s maximálním efektem používá všechny zbraně, co jich jen arzenál WISDOM má. Rozmanitou kytarovou práci, důrazný zpěv Gabora Nagye, nezaměnitelné sbory a především silné melodie, které se na vás řítí prakticky v každém okamžiku této skladby. V jejím výsostném duchu se odehrává i „Hunting The Night“, vypalovačka „Hero“ a vlastně celý zbytek alba s jedinou další výjimkou, a sice titulním eposem na jeho úplném konci, protože ani hostující Joakim Brodén ze SABATON zde nepomohl hluchému vyznění skladby, bez dalšího jen bezzubě přežvykujícímu typický zvuk a postupy WISDOM.
Speciální místo v tomhle výčtu pak jistě patří „Believe In Me“, kouzelné baladě, která přesně ukazuje, jak moc muzikantsky nadanou duši WISDOM mají, když chtějí, a jak moc silnou skladbou jsou v duchu své „recyklovací“ filozofie schopni napsat. Pár akordů a jaká je to, panečku, neopakovatelná krása.
Všem příznivcům rychlého a melodického kovu tedy Maďaři přichystali pro letošní rok jistě velmi výživné „poslešivo“, jehož kvality předčí leccos z konkurence na příslušné scéně. Jen pozor na onu dezorientaci ve vlastní produkci, příště by totiž mohla být zase o něco větší přítěží a je otázkou, jak moc by to pak ovlivnilo výsledný dojem z nového alba. Ale dost budoucnosti, žijeme teď a tady, pročež pro „Rise Of The Wise“ nalézám převážně slova chvály.
Metal z fakulty aplikované melodiky.
7,5 / 10
Gabor Nagy
- zpěv
Gabor Kovács
- kytara
Anton Kabanen
- ktara
Mate Molnár
- baskytara
Tamás Tóth
- bicí
1. Over The Wall
2. Raven´s Night
3. My Heart Is Alive
4. Hunting The Night
5. Hero
6. Through The Fire
7. Nightmare Of The Seas
8. Believe In Me
9. Secret Life
10. Welcome To My Story
11. Rise Of The Wise
Rise Of The Wise (2016)
Marching For Liberty (2013)
Judas (2011)
At The Gates (EP) (2007)
Words Of Wisdom (2006)
Wisdom (EP) (2004)
Parádní melodika! Wisdom opět vládnou.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.