OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Québec je tradiční líhní kvalitních kapel. Necronomicon evidentně patří mezi ně, ačkoli Pharaoh Of Gods nedosahuje kvality ani novátorské invenčnosti prvotin Kataklysm, Cryptopsy nebo Voivod. Unique Leader vydali Pharaoh Of Gods jako druhou emisi po původním vydání u kanadských Hypnotic Records. Proč? Nabízí se několik vysvětlení. Zaprvé - lidi se po tom ptali, protože Hypnotic toho udělali málo (což tvrdí label). Hm, možná, to ovšem implikuje verzi č. 2. Takže zadruhé - Necronomicon jsou z těch kapel, které se tak trochu vezou na úspěchu Nile a jejich egyptské tématiky v deathmetalu, což může být lukrativní. Ne, nemylte se, Necronomicon rozhodně nejsou kopírkou Nile, s těmi je spojuje opravdu jenom ona egyptská tématika v textech. Kytarově (pokud se zrovna nepokoušejí o orientální melodie), připomenou místy spíše starší Morbidy, ale takových kapel jsou haldy. Pánové z Kanady nahráli devět věcí, které v textech hýří „rudou zemí“, třinácti světelnými sférami, nesmrtelností, uplynulým časem, sluncem, chaosem, zasvěcením atakdál… celé defilé tajemných symbolů pak uzavírá postava faraona Achnatona, zakladatele egyptského monoteismu a koneckonců osoby, která fascinuje leckoho (že Ptoe?). Jenže jak je to celé posazené do muziky? Bohužel textová a hudební složka netvoří tak celistvou symtézu, jako je tomu u Nile. I texty jdou spíš po povrchu a zabředají do přílišného klišé. Ale jde především o hudbu. Poslechnete-li si např. čtvrtou Egypt, The Red Earth, pochopíte, že Necronomicon hrají tak trochu na vnější efekt a jejich pseudoorientální vyznění vytváří celkově povrchní dojem, melodie jsou značně neživé, poněkud křečovité a nedotažené. Necronomicon nestaví na rychlosti, jejich skladby se táhnou spíš ve středních tempech. Problém je v tom, že se jim po instrumentální stránce docela slušné riffy a pasáže dokola opakují beze změn a celek tak vyznívá jaksi nedomrle. Naprosto mimo mísu jsou potom sporadické pokusy o mysticky znějící ženský vokál. Nechci tvrdit, že Necronomicon jsou úplná kravina, to by nebyla pravda. Ale rozhodně to není taková bomba, jak tvrdí jejich label. Pokud se tahle kapela zbaví zbytečných klišé a zpestří svou stavbu skladeb o více změn, mohla by být jejich další deska opravdu zajímavá. Momentální kompoziční nedotaženost, sice čistý, ale místy děravý zvuk a povrchní textová i hudební klišovitost nebrání tomu, abych o téhle desce neprohlásil, že není špatná a je určitě příslibem do budoucna. Nic mi ale taky nezabrání říci, že je to doposud nejslabší vydavatelský počin Unique Leader. Uvidíme příště ...
Pokud se tahle kapela zbaví zbytečných klišé a zpestří svou stavbu skladeb o více změn, mohla by být jejich další deska opravdu zajímavá. Momentální kompoziční nedotaženost, sice čistý, ale místy děravý zvuk a povrchní textová i hudební klišovitost nebrání tomu, abych o téhle desce neprohlásil, že není špatná a je určitě příslibem do budoucna.
7 / 10
1. Revelation
2. The Guardian
3. The Silver Key
4. Egypt, The Red Earth
5. Initiation
6. Pharaoh of Gods
7. The Symbol of Life
8. Becoming The Hands That Carry The Spirit
9. The Daring One (Akhnaton)
Pharaoh of Gods (2002)
The Silver Key (MCD) (1996)
Morbid Ritual (demo) (1991)
Necronomicon - The Sacred Medicines 2003 6/10
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.