OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Viete si predstaviť, že by vaša obľúbená kapela začala koncert dvomi najlepšími skladbami, ktoré v priebehu viac než 20-ročnej kariéry zložila? Znie to trúfalo, priam až neuveriteľne, ale HATEBREED si to môžu dovoliť. „Destroy Everything“ a „Live For This“ boli jednoducho dokonalým baranidlom do celého diania ich viedenského koncertu pred pár dňami v rámci putovného podniku Impericon Festival 2016.
Mohli si to dovoliť zrejme aj preto, lebo v zásobe ešte stále mali kúsky ako „In Ashes They Shall Reap“ či „I Will Be Heard“ - granáty, ktoré vybuchovali v úplnom závere. V rýchlosti a stručne zhrnuté – môj desiaty koncert tejto kapely, žiadny z nich nesklamal, každý bol veľkým zážitkom a konkrétne tento tohtoročný viedenský radím na úplnú špičku k nezabudnuteľnému bratislavskému v roku 2009. Vtedy sa vypredaný Randal po predskakujúcich PARKWAY DRIVE zmenil na obrovský kotol a keď bolo po všetkom, žmýkali sme decilitre potu z mokrých tričiek; rozhodne nie iba z toho dôvodu, že bol horúci júlový večer.
V roku 2016 majú HATEBREED formu ako hrom. Dlhodobo stabilná zostava, zomknutí, zohratí a presní muzikanti robia radosť naživo na koncertoch i festivaloch a túto energiu s veľkým prehľadom prenášajú aj na svoj najnovší album. „The Concrete Confessional“ je úplne iným poslucháčskym zážitkom ako bezmenná doska, ktorú som tu ospevoval v roku 2009. Vtedy HATEBREED skúšali hranice svojho zdanlivo obmedzeného hudobného výraziva. Od uvoľnených punkových pesničiek, cez tradičné ťažkotonážne riffovačky až po odľahčenú inštrumentálku s klavírnym intermezzom.
Novinka je tlak od začiatku až do konca. Žiadne ústupky, žiadne úskoky, taktizovanie, čaká vás polhodina priamočiarych, tvrdých, nekompromisných direktov. Je to zvláštny pocit. Aj napriek tomu, že na albume nenájdete hitovku ako „In Ashes They Shall Reap“ a prísne vzaté, v budúcnosti sa z „The Concrete Confessional“ bude na koncertoch hrávať snáď iba výborná „Looking Down The Barrel Of Today“ a s odretými ušami možno aj úvodná „A.D.“, ako celok to funguje úplne fantasticky. Nahrávka nemá slabé miesto, je to vo svojej podstate najtvrdší, najkompaktnejší a najlepšie nazvučený HATEBREED, aký si len viete predstaviť.
No sleep, no rest
If that´s what it takes to be the best
No sleep, no rest
Must stay driven, I can´t relent
(„Looking Down The Barrel Of Today“)
Hoci Jamey Jasta na novom albume skúša v textoch politizovať a píše o zlyhaní amerického sna („A.D.“ alebo „Us Against Us“) po vzore AGNOSTIC FRONT či WALLS OF JERICHO, veľmi dobre vie, čo od neho jeho fanúšikovia chcú. Motivačné citáty, rady do života, energiu na každé ťažké ráno. A presne to dostávajú vo väčšine skladieb – najmä v tučných kúskoch ako „Looking Down The Barrel Of Today“, „Remember When“ či „Seven Enemies“. Tatéri po celom svete môžu chystať mašinky, inšpirácie je viac než dosť.
Veľkú radosť robia aranžmány. Tie tučné riffy popretkávané slayerovskými gitarovými vychytávkami – Jeff Hanneman sa musí usmievať z juhu neba, keď počúva nový HATEBREED. Keď si to spojíte s osvedčenou producentskou spoluprácou so zvukovým mágom menom Zeuss a mixážou slávneho Josha Wilbura, vyjde vám dokonale nazvučená, naskutku súčasná extrémna muzika s nezameniteľným ksichtom a pohlcujúcou energiou.
Úprimne, mal som obavy pred príchodom tejto nahrávky. Príklad PARKWAY DRIVE s ich úspešnou snahou o oslovenie širšej poslucháčskej základe je príliš čestvý a živý. Našťastie, HATEBREED nesklamali. Idú si svojou cestou, ťažšou a tŕnistou, zostávajú neoblomní a nekompromisní. Presne takí, akých ich majú radi fanúšikovia na celom svete už 22 rokov. Na koncertoch a festivaloch, v posilňovniach, na cvičiskách, na vojenských základniach – a vlastne všade tam, kde niekedy potrebujete riadne výživný zvukový energeťák, kávu aj zelený čaj v jednom.
Žiadne ústupky, žiadne úskoky, taktizovanie, čaká vás polhodina priamočiarych, tvrdých, nekompromisných direktov.
8,5 / 10
Jamey Jasta
- spev
Frank Novinec
- gitara
Chris Beattie
- basgitara
Wayne Lozinak
- gitara
Matt Byrne
- bicie
1. A.D.
2. Looking Down The Barrel Of Today
3. Seven Enemies
4. In The Walls
5. From Grace We`ve Fallen
6. Us Against Us
7. Something`s Off
8. Rembember When
9. Slaughtered In Their Dreams
10. The Apex Within
11. Walking The Knife
12. Dissonance
13. Serve Your Masters
The Concrete Confessional (2016)
The Divinity Of Purpose (2013)
Hatebreed (2009)
For The Lions (2009)
Live Dominance (DVD) (2009)
Supremacy (2006)
The Rise of Brutality (2003)
Perseverance (2002)
Satisfaction Is The Death Of Desire (1997)
Vydáno: 2016
Vydavatel: Nuclear Blast Records
Stopáž: 33:28
Produkce: ZEUSS
Studio: Dexters Lab Studio, Milford, CT, USA
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.