OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Návraty do minulosti v současném prudce nabitém, progresivním a dynamickém kurzu dramaturgie Metalopolis příliš nepěstujeme, ale parta z australského Brisbane za trochu vzpomínek stojí. Postarala se totiž loni o jedno z nejzajímavějších progových alb, která se vyloupla. Barvitý vizuál s tématem rozkvětu ukrývá neobyčejně vitální náplň. „Bloom“ bují v uších a neztrácí nic na své podmanivé vůni. Po zjitřených diskusích kolem vokalisty HAKEN se CALIGULA’S HORSE nabízí jako docela zajímavé antidótum pro ty, kteří nevydýchali výšky Rosse Jenningse. Jim Grey totiž disponuje hlasem, který by ozdobil i leckterý kostelní chór a je jedním z mála zpěváků, kteří mohou zpívat falzetem, aniž by posluchačům upadávala varlata hrůzou. Lehkost, s jakou se drží na tenké hraně mezi patosem a naléhavostí, je v naprostém souladu se způsobem, jakým Caligulové komponují svou hudbu. „Bloom“ je deska, která ctí kořeny žánru a odkazuje k art rockové pompě, přitom je ale pevně zakořeněné v aktuálních progových trendech, když těží z atmosférického odkazu Stevena Wilsona a OPETH. CALIGULA’S HORSE nemají problém napsat vylehčenou bezstarostnou melodku k táboráku („Firelight“), přitlačit na pilu agresivnějšími kytarami („Marigold“ – ahoj!), nápaditě rozvibrovat refrén vysoko posazeným riffem a následně skladbu přitlačit djentovým hoblováním („Rust“). Vůbec nejlepší momenty vytáhnou z torny v akustické verzi skladby „City Has No Empathy“, kde vynikne výtečný dynamický zvuk a zvukomalebný Jimův vokál. Podobný zavírák desky budí natěšený apetit do budoucna, něco, co u většiny žánrových desek opravdu nezažívám. U táborového ohně „Bloom“ je jednoduše radost posedět a nechat rozkvést asociace, které CALIGULA’S HORSE bohatě hnojí špičkovým progovým materiálem. Působí přitom poučeně, ale ne odvozeně, suverénně, ale ne předvádivě. Easy listening album, které ale není v žádném ohledu triviální. Pokud vám Caligulův kůň loni proklouzl, doporučuju na něj naskočit alespoň opožděně.
8,5 / 10
Charcoal Grace (2024)
Rise Radiant (2020)
In Contact (2017)
Bloom (2015)
The Tide, The Thief & River's End (2013)
Moments From Ephemeral City (2011)
Datum vydání: Pátek, 16. října 2015
Vydavatel: Inside Out Music
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.