Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
S mosteckými BURNING STEPS jsem se poprvé setkal před šesti lety, kdy hráli mezi paneláky vysokoškolských kolejí někde v Ústí nad Labem. V tom čase to byli trochu neotesaní metalcoreoví kluci, v tu dobu už ovšem zapálení do hardcore a punku. Koncert jsem vydržel od začátku do konce. Šli po melodiích a současně měli živě tah na branku, který byl nakažlivý. Od těch dob vydali několik releasů, ať už digitálních nebo CD, z nichž jsem si oblíbil splitko s EMPTY HALL OF FAME. Postupem času se měklo a nasávalo více a více punku a rock’n’rollu. Nyní předkládají svůj první vinyl. A jaké to je? Z mého pohledu nejlepší. Zvukově, aranžérsky a hlavně konečně na asfaltu.
BURNING STEPS našli přesně to místo, kde si podávají ruku rock’n’roll, melodický hardcore, punk rock a ždímou ho, dokud něco kape. Marně si lámu hlavu, která česká kapela v minulosti našla recept na to, jak tohle spojení žánrů dělat alespoň trochu smysluplně, bez odéru hnoje a kulturáků. Potěší to, že si kapela pohrála s detailem, ať už jde o kytarová sólíčka, sbory v pozadí a vlastně zpěv obecně, a bobek tady házím na to, že občas je intonace zaručeně nečistá, to do punku prostě patří. Potěší i další koření, jako je decentní použití dalších nástrojů, které dobarvují celek. Do toho všeho mostečáci nezapomínají na kořeny a i přes ty melodické vrstvené vyřvávačky dokáží i velmi příjemně vystrčit drápky ve formě vypalováku „Fuck The Pigs“ a posunout se blíž k pravověrnému hardcorepunku. A tahle skladba hodně pobaví i textově.
Nejde tu o nic nového ani objevného, jde tady o to, že mainstreamovější punk rock někdo uchopil tak, že alespoň trochu nakopává prdel, a že jsem si po poslechnutí „Way Out“ vyndal staré NOFX na asfaltu a zamáčkl slzu. Jediné, co mi na této fošně trochu chybí, jsou hitovky, které by se vyloženě zadřeliy pod kůži, na druhou stranu lepší tohle, než melodie hrající na první signální, které už po pátém poslechu nemůže ani cítit. V rámci žánru TOP z domácího rybníka.
Hodně netradiční černý kov, který do sebe přirozenou cestou nasává prvky mathmetalu a dalších progresivnějších stylů bez toho, aby uhnul v oddanosti kořenů. Po celou dobu instrumentálně zajímavé a emocionálně intenzivní.
Pokud jste přejedeni HAMMERFALL nebo jich stále nemáte dost, jsou tu TWINS CREW. Kdybych nikdy neslyšel nic podobného, asi bych to velebil. Má to šťávu, dynamiku a slušné refrény. Přestože je švédský power/heavy už dost vybraný rybník, tenhle kapr ujde.
Máte-li rádi naléhavý zpěv Cristera Olssona, procítěné severské riffové preludování a nevadí vám ani švédština, na novém albu EREB ALTOR si jistě najdete to své. Na žádné slavobrány to není, ale i poctivé bušení do kovadliny má kolikrát něco do sebe.
Pořád je všechno v pořádku a americká super grupa jede v kolejích poklidného progrocku. I tentokrát se najdou příjemná místa, celkově mám ale pocit, že docházejí silnější melodické nápady. Snad to bude jen takový ten oddech před něčím větším. Doufejme.
Pojďme si zase užít trochu pravého DM chrastění. MACERATION splňují žánrové atributy na potřebných 100% a doručují desku, ze které budou nadšeni zejména příznivci DISMEMBER nebo GRAVE (ale i BOLT THROWER). Zvuk je tučný, hluboký a deska nepostrádá tlak.
AC/DC war metalu a jejich nová deska. Výrazně podobná těm předchozím. Příznivci REVENGE dostanou klasicky zvrhlý a maximálně agresivní klepec. Tak jako vždycky. A tentokrát rovnou přes 40 minut. No, mě to stačilo dvakrát, potřetí do toho už asi nejdu.
Tak je to konečně venku! Pohrobci geniální tech/death entity SPAWN OF POSSESSION jsou zpět v centru dění. V kůži RETROMORPHOSIS působí robustněji a špinavěji, nicméně i tak je dokážete neomylně identifikovat hned po prvním riffu. Epické zmrtvýchvstání.